Τουρκία - Βέλγιο 78-65

Κάτια Πετροπούλου

Τρία λεπτά ήταν αρκετά για την Τουρκία για να κατατροπώσει το Βέλγιο και να πάρει την νίκη με 78-65. «Φωτιά» ξανά ο Μαχμούτογλου στο τέλος (12π.), κορυφαίος ο Κορκμάζ (14π.).

Βάλε δύσκολα στην Τουρκία και θα την λυτρώσει ο Μαχμούτογλου!

Μόλιε βρέθηκαν με την πλάτη στον τοίχο οι παίκτες του Ουφούκ Σαρίτσα (60-60, 5'), τρία λεπτά ήταν αρκετά για να πάρουν και πάλι μπρος και να φτάσουν στην νίκη επί του Βελγίου με 78-65.

Ο 27χρονος γκαρντ πέτυχε 8 από τους 12 πόντους του στο τέλος του ματς και είχε 2/3 τρίποντα. Κορυφαίος ήταν ο Κορκμάζ με 14 πόντους. Σημαντική η συμβολή του Ερντέν με 12 πόντους και 5 ασίστ, με τον Οσμάν να προσθέτει 10 πόντους.

Για το Βέλγιο, ο Βαν Ρόσομ είχε 13 πόντους (3/4τρ.), 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Ο Ζιλέ έβαλε 10 πόντους.

Η Τουρκία, με μπροστάρη τον Ερντέν, έφτασε μέσα σε 5 λεπτά σε διψήφιο αριθμό πόντων (10-7) κι έκτοτε έτρεξε σερί 6-0 για το 16-7 (7'), με τον Ντε Ζέιφ να μειώνει στο 10' (23-14). Στην συνέχεια ο Σαλούμου πλησίασε για την ομάδα του (23-22, 12'), αλλά ο Κορκμάζ με έμμεσο τρίποντο και ο Ερντέν με κάρφωμα πήγαν στο +14 (40-26, 17'). Ο Βαν Ρόσομ έκανε το 40-33 για το ημίχρονο.

Στην τρίτη περίοδο, το Βέλγιο απειλούσε, μέχρι που πέρασε μπροστά με τρίποντο του Λεκόμτ (50-51, 27'), με τον Σανλί να κάνει το 55-53 (30'). Στο τέταρτο δεκάλεπτο, η μεγάλες ενέργεις του Βαν Ρόσομ έφερε το ματς στα ίσια (60-60, 35') κι εκεί άρχισε ο... εφιάλτης για τους παίκτες του Έντι Κάστεελς. Η Τουρκία έτρεξε σερί 13-0 μέσα σε τρία λεπτά (73-60, 38'), για να πετάξει δύο τρίποντες... βόμβες ο Μαχμούτογλου και να επισφραγίσει την νίκη με 78-65.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Τουρκία ήταν πιο εύστοχη (64% στα δίποντα - 52%), ενώ σημαντικό ήταν πως ο Κορκμάζ είχε 7/7 βολές (4/4 στο τέλος) και ο Μαχμούτογλου που έβαλε ξανά μεγάλα τρίποντα.

ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Κορκμάζ είχε 14 πόντους (2/3δ., 1/1τρ., 7/7β.), 1 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 λάθος και 1 κλέψιμο σε 20:06.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Ερντέν είχε 12 πόντους, 5 ασίστ, 2 ριμπάουντ και ο Μαχμούτογλου 12 πόντους, 2 ριμπάουντ και 1 λάθος.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Λεκόμτ είχε 5 πόντους και 3 λάθη (και 2 κλεψίματα) σε 24:10.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Με το σκορ στο 60-60 (35'), η Τουρκία έτρεξε σερί 13-0, με τον Κορκμάζ να έχει 4/4 βολές και 1 τρίποντο, τον Μαχμούτογλου 1 τρίποντο και τον Σιπαχί να πετυχαίνει έμμεσο τρίποντο και στην ουσία να σφραγίζει την νίκη.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Τουρκία τις ασίστ (13) και το Βέλγιο τα 9/24 τρίποντα.

Τα Δεκάλεπτα: 23-14, 40-33, 55-53, 78-65.