Μαυροβούνιο - Κροατία 72-76

Κωνσταντίνος Μελάγιες

Η Κροατία (3-0) βρέθηκε στο +10 τρία λεπτά πριν το τέλος, αλλά το Μαυροβούνιο (1-2) αντέδρασε, μείωσε στον πόντο, αλλά ο Ντάριο Σάριτς χάρισε τη νίκη στην ομάδα του με 72-76.

Η Κροατία έκανε τα εύκολα δύσκολα απέναντι στο Μαυροβούνιο, αλλά πανηγύρισε τη νίκη με 72-76. Στο 37' η διαφορά ήταν στους 10 πόντους, ωστόσο οι παίκτες του Άτσα Πέτροβιτς έβγαλαν όλα τα κακά του παρελθόντος και έτσι το ματς έγινε ντέρμπι (72-73), χωρίς ωστόσο να την... πατήσουν.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε εντυπωσιακά για τους Κροάτες οι οποίοι διά χειρός Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς προηγήθηκαν με 0-15 (5'). τα τρίποντα έπεφταν βροχή μόνο που κάποια στιγμή ξεκίνησαν και από τους παίκτες του Μπόγκνταν Τάνιεβιτς (14-22, 9').

Στην δεύτερη περίοδο το Μαυροβούνιο προσπάθησε να εκμεταλλευτεί τους ψηλούς του και οι Νίκολα Βούτσεβιτς και Μπόγιαν Ντούμπλιεβιτς έβαλαν προβλήματα στους αντιπάλους τους μειώνοντας σε 31-35 (18'), ωστόσο στην εξίσωση της παραγωγικότητας μπήκε κι ο Ντάριο Σάριτς με τους Κροάτες να ξεφεύγουν εκ νέου με 12 πόντους (31-43, 19').

Ο Ταϊρίς Ράις ανέλαβε πρωτοβουλίες και βοήθησε αρκετά ώστε να πλησιάσει η ομάδα του, αλλά ο ίδιος μέσα σε ένα δίλεπτο επιπολαιότητας φρόντισε να κάνει δώρα στον αντίπαλο ο οποίος φυσικά και τα καλοδέχτηκε (47-58, 27').

Το Μαυροβούνιο δεν έλεγε με τίποτα να εγκαταλείψει και ο Ράις με τετράποντο έκανε το 68-73 (38'). Ο νατουραλίζέ Αμερικανός δεν σταμάτησε εκεί αφού πέτυχε συνολικά 8 σερί πόντους (72-73, 40'). Ο Ντάριο Σάριτς χάρισε όμως τη νίκη στην ομάδα του αφού ήταν αυτός που βρήκε λύση στην επίθεση προς όφελος της ομάδας του.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Οι Κροάτες είχαν 42% στα τρίποντα (27% οι αντίπαλοι), έδωσαν 8 περισσότερες ασίστ (12-20). Το Μαυροβούνιο από την άλλη δεν εκμεταλλεύτηκε τα πολλά περισσότερα λάθη των νικητών (8-15).

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς (32:28) τελείωσε με 23 πόντους (2/3δ., 4/7τρ, 7/9β.), 6 ριμπάουντ, μία ασίστ και 3 λάθη.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο πρώην παίκτης της ΑΕΚ Νίκολα Ιβάνοβιτς σε 21:29 είχε 3 πόντους με 1/7 σουτ και 3 ασίστ.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Στο 37' ο Πλάνινιτς έκανε το 64-73 όμως το Μαυροβούνιο απάντησε με 8-1 επιμέρους σκορ (72-73). Ο Ντάριο Σάριτς ευστόχησε σε προσωπική ενέργεια. Ο Νίκολα Ιβάνοβιτς προχώρησε σε βιαστικό τρίποντο, αστόχησε και με 1/2 βολές ο Σάριτς «σφράγισε» τη νίκη για την Κροατία.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Ντάριο Σάριτς ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 14 πόντους, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 4 λάθη.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Κροατία τον ανόητο τρόπο με τον οποίο έπαιξε στα τελευταία τρία λεπτά του αγώνα. Οι Μαυροβούνιοι θέλουν να ξεχάσουν το ξεκίνημα του ματς (0-15).

Τα δεκάλεπτα: 17-25, 31-43, 52-62, 72-76