Βέλγιο - Ρωσία 67-76

Κάτια Πετροπούλου

Η Ρωσία δυσκολεύτηκε αρκετά κόντρα στο Βέλγιο, αλλά ούτε αυτό μπόρεσε να την σταματήσει κι έτσι η «αρκούδα» νίκησε με 76-67. Κορυφαίος ο Σβεντ (20π., 6ασ., 6ρ.).

Δείχνει τα δόντια της σε όλους η «αρκούδα»!

Αν και το Βέλγιο την δυσκόλεψε αρκετά, η Ρωσία επικράτησε με 76-67 στο τρίτο ματς του Δ' Ομίλου του Eurobasket και παρέμεινε αήττητη!

Οι τυπικά γηπεδούχοι έπαιξαν ασφυκτική άμυνα κι έβαλαν κρίσιμα τρίποντα (10/24), αλλά τα αχρείαστα λάθη (16) και φάουλ, ειδικά στην τέταρτη περίοδο, τούς κόστισαν την νίκη.

Από την άλλη, η ομάδα του Σεργκέι Μπαζάρεβιτς, που είχε 27/31 βολές (έναντι 7/11) είχε για ακόμα ένα ματς κορυφαίο τον Σβεντ (20π., 6ασ., 6ρ., 1κλ.). Ο Μοζγκόφ μέτρησε 12 πόντους και οι Κβοστόφ και Κουρμπάνοφ από 10. Ο Βορόντσεβιτς έμεινε στους 5 πόντους, αλλά μάζεψε 10 ριμπάουντ.

Για τους Βέλγους, ο Ντε Ζέιφ είχε 15 πόντους, ο Σερόν 12 (5ρ.), ο Εμουέμα 11 και ο Τάμπου 10 (5ασ.). Ο Βαν Ρόσομ είχε 9 πόντους με 3/3 τρίποντα.

Το Βέλγιο σόκαρε την Ρωσία και πήρε γρήγορα προβάδισμα (13-6, 5'), με τον Τάμπου να έχει 2/2 τρίποντα. Ο Μπαζάρεβιτς πήρε τάιμ άουτ και οι παίκτες του συνήλθαν, αφού ο Σβεντ με 3/3 τρίποντα έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του (15-17, 8') και ο Αντόνοφ έκανε στη λήξη της περιόδου το 18-19 (10'). Το ματς συνεχίστηκε στα ίδια επίπεδα, με κλειστό σκορ μέχρι το ημίχρονο, με τους τυπικά φιλοξενούμενους να ευστοχούν κυρίως από την γραμμή των βολών (13/14) και να έχουν προβάδισμα ενός καλαθιού (33-35, 20').

Στην τρίτη περίοδο, οι Ρώσοι κατάφεραν να ξεφύγουν ελαφρώς (42-50, 27'), με τον Βαν Ρόσομ να δίνει τρίποντη... ανάσα στο Βέλγιο (45-50), που έμεινε κοντά στο σκορ (47-50, 30'). Η διαφορά δεν πήγε ποτέ σε διψήφια τιμή, το Βέλγιο συνέχιζε να απειλεί από το τρίποντο, αλλά ο Εμουέμα με το φάουλ στον Κουρμπάνοφ, που πέτυχε έμμεσο τρίποντο (58-67, 36'), έδωσε δικαίωμα στους αντιπάλους να ξεφύγουν λίγο και πάλι. Στα τελευταία δύο λεπτά ακολούθησαν 8/8 βολές της «αρκούδας», που πήρε την νίκη (76-67).

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Το Βέλγιο δεν είχε να ζηλέψει σε τίποτα την Ρωσία, εκτός από τις... βολές (27/31 – 7/11). Ακόμη, η «αρκούδα» πήρε 10 περισσότερα ριμπάουντ (37-27), με τα 14 να είναι επιθετικά, ενώ έκανε 12 λάθη (16 το Βέλγιο).

ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Για ακόμα ένα ματς ο Σβεντ ήταν καθοριστικός. Ο γκαρντ της Χίμκι είχε 20 πόντους, (2/7δ., 3/8τρ., 7/7β.), 6 ασίστ, 6 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 2 λάθη, σε 30:39.

ΑΦΑΝΕΙΣ «ΗΡΩΕΣ»: Ο Μοζγκόφ ακολούθησε τον Σβεντ και πάλι κι έφτασε στους 12 πόντους και πήρε 3 ριμπάουντ. Κυρίαρχος στον «αέρα» ο Βορόντσεβιτς, που πήρε 10 ριμπάουντ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Ζιλέ σε 25:06 είχε μόλις 2 πόντους, 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ κι έκανε 4 λάθη.

ΣΗΜΕΙΟ - ΚΛΕΙΔΙ: Στην τρίτη περίοδο κι ενώ το σκορ ήταν ακόμα κλειστό (42-43, 23'), η Ρωσία έκανε ένα μικρό σερί 7-0 (42-50, 27'), που της επέτρεψε να ανοίξει για λίγο την διαφορά. Ακόμη, στο 34' ο Ντε Ζέιφ μείωσε σε 58-64, αλλά ο Εμουεμά έκανε ένα αχρείαστο φάουλ στον Κουρμπάνοφ, ο οποίος πέτυχε και καλάθι, για το 58-67. Η «αρκούδα» συνέχιζε να έχει το προβάδισμα, το Βέλγιο πλησίαζε, αλλά οι αντίπαλοι είχαν έφτασαν στην νίκη κυρίως από την γραμμή των βολών.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Το Βέλγιο τα ριμπάουντ (26) και η Ρωσία τα τρίποντα (7/26).

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Η σεμιναριακού επιπέδου επίθεση των Ρώσων!

Τα Δεκάλεπτα: 18-19, 33-35, 47-53, 67-76.