Ρουμανία - Τσεχία 68-83 (vid)

Κωνσταντίνος Μελάγιες

Με τους Τόμας Σατοράνσκι (20π., 13ρ., 6ασ.) και Βόιτεκ Χρούμπαν (25π.), οι Τσέχοι νίκησαν την οικοδέσποινα Ρουμανία με 68-83.

Η Τσεχία ξεκίνησε ιδανικά το Eurobasket επικρατώντας της Ρουμανίας με 68-83. Η συνεργασία Σατοράνσκι με Χρούμπαν είχε 45 από τους 83 πόντους της ομάδας.

Οι οικοδεσπότες του ομίλου ξεκίνησαν αρκετά καλά χάρη στον ενθουσιασμό του κόσμου τους στην εξέδρα και του Βλαντ Μολντοβεάνου (24π.) και κάπως έτσι το πρώτο δεκάλεπτο κύλησε ισορροπημένα σε ότι αφορά το σκορ.

Στην δεύτερη περίοδο δεν άλλαξαν πολλά και καμία δε μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ.

Στην τρίτη περίοδο ο Τόμας Σατοράνσκι μαζί με τον Βόιτεκ Χρούμπαν έκαναν ό,τι ήθελαν στο παρκέ και με συνεχόμενους αιφνιδιασμούς έδωσαν προβάδισμα στην Τσεχία με διψήφια διαφορά πόντων 39-50 (25') με τους γηπεδούχους να χάνουν εντελώς τη συγκέντρωσή τους.

Οι Ρουμάνοι προσπάθησαν με συνεχόμενα τρίποντα μειώσουν τη διαφορά, όλα έβρισκαν... σίδερο και η διαφορά αντί να μικραίνει, μεγάλωνε (47-65, 32'). Μέχρι την κόρνα της λήξης δεν άλλαξε το παραμικρό η εικόνα κι έτσι οι Τσέχοι πανηγύρισαν τη νίκη.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Οι Τσέχοι ήταν ανώτεροι στα δίποντα (36%-47%), είχαν 11 κλεψίματα αντί μόλις 2 κι έκαναν πολύ λιγότερα λάθη (20-11).

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Βόιτεκ Χρούμπαν σε 28:46 είχε 25 πόντους (7/14δ., 3/5τρ., 2/2β.), 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα κι ένα λάθος.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο αρχηγός των Ρουμάνων Αντρέι Μαντάτσε είχε 2/10 σουτ και δε βοήθησε καθόλου στο κομμάτι της επίθεσης.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Τα πρώτα 4' της τρίτης περιόδου έκριναν το ματς αφού η Τσεχία έτρεξε 10-1 επιμέρους σκορ.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Τόμας Σατοράνσκι έπαιξε 33' και είχε 20 πόντους, 13 ριμπάουντ και 6 ασίστ.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Ρουμανία την έλλειψη συγκέντρωσης στο δεύτερο ημίχρονο. Οι Τσέχοι τα 11 χαμένα αμυντικά ριμπάουντ.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Χωρίς δεύτερη σκέψη το εκπληκτικό κάρφωμα του Τόμας Σατοράνσκι.

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 38-40, 47-62, 68-83