Ελλάδα - Βοσνία/Ερζεγοβίνη 65-80 (pics)

Κάτια Πετροπούλου

Η Εθνική Νεανίδων άντεξε για τρεις περιόδους κόντρα στην Βοσνία/Ερζεγοβίνη, αλλά στο τέλος λύγισε και ηττήθηκε με 80-65. Πλέον παίζει για τις θέσεις 13-16, με μονόδρομο τη σωτηρία στο Eurobasket U18.

Η Εθνική Νεανίδων μπορούσε να τελειώσει την δουλειά κόντρα στην Βοσνία/Ερζεγοβίνη, αλλά δεν τα κατάφερε και ηττήθηκε με 80-65. Πλέον χρειάζεται να κάνει δύο νίκες (μία με Κροατία ή Λιθουανία και στην συνέχεια με Τουρκία ή Λετονία/Ιταλία) για να εξασφαλίσει την 13η θέση στο Eurobasket U18 και να μην υποβιβαστεί στην Β' Κατηγορία.

Το σκορ σε όλη την διάρκεια του αγώνα ήταν κλειστό και καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να ξεφύγει πολύ. Μέχρι που στην τελευταία περίοδο, η Ελλάδα «πλήρωσε» αστοχία (20/53) και λάθη (27), με την αντίπαλο να κάνει επιμέρους 9-26 και να φτάνει στην νίκη.

Κορυφαία η Βίσκοβιτς με 19 πόντους, 6 ασίστ, 5 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα. Ακολούθησε η Μίτριτς με 17 πόντους και η Αζίνοβιτς με 15 πόντους, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 4 κλεψίματα.

Από τις διεθνείς μας ξεχώρισε η Τσινέκε Ελ. με 26 πόντους και η Τζανετάτου με 10.

Με την έναρξη του ματς, οι ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο, με την Ελλάδα να παίρνει ένα μικρό προβάδισμα (12-8, 4'), για να γίνει το 18-18 στο 10'. Στην συνέχεια, η Βοσνία/Ερζεγοβίνη με σερί 9-0 έφτασε στο +9 (18-27, 13'), αλλά οι Νεανίδες μείωσαν γρήγορα (31-32, 17') και πέρασαν μπροστά στο ημίχρονο (38-36, 20'), με τρίποντο της Τσινέκε Κ. στην λήξη.

Το σκορ συνέχιζε να είναι κλειστό και η έτερη Τσινέκε, η Ελένη, ήταν αυτή που έδωσε ξανά ένα ελάχιστο προβάδισμα στην Ελλάδα στο 30' (56-54). Η τέταρτη περίοδος, όμως, ήταν καταστροφική. Οι διεθνείς μας έκαναν πολλά λάθη και ήταν άστοχες, με τις αντίπαλες να να ξεφεύγουν με επιμέρους 4-20 (62-76, 36') και τελικώς να φτάνουν στην νίκη.

Τα Δεκάλεπτα: 18-18, 38-36, 56-54, 65-80.