Τσεχία - Ελλάδα 75-73 (vid)

Η Ελλάδα ηττήθηκε στην παράταση από την Τσεχία με 75-73 και έτσι αποκλείστηκε από την «τετράδα» του Eurobasket για την Β΄κατηγορία.

Η Ελλάδα αποκλείστηκε από την ημιτελική φάση του Eurobasket Β' κατηγορία αφού γνώρισε την ήττα από την Τσεχία με 75-73. Πλέον χάθηκε και ο στόχος της ανόδου στην πρώτη κατηγορία για τη Νέων Γυναικών.

Με το σκορ στο 62-61 οι διεθνείς καθυστέρησαν να κάνουν φάουλ κι έτσι 13'' πριν τη λήξη με 1/2 βολές η Τσεχία έκανε το 63-61. Στην τελευταία επίθεση η Μαριέλα Φασούλα μετά από επιθετικό ριμπάουντ ισοφάρισε στέλνοντας το ματς στην παράταση.

Μοναδικές Στοιχηματικές Αποδόσεις, Άμεσες Αναλήψεις & Καλύτερη Εξυπηρέτηση (21+)!

Στο επιπλέον πεντάλεπτο η κατάσταση συνέχισε να είναι οριακή με την Τζουγκράκη να ισοφαρίζει με τρίποντο στους 73 πόντους (23'' πριν τη λήξη). Η Σουπάλοβα όμως με τη λήξη ευστόχησε από κοντά και χάρισε τη νίκη στην Τσεχία.

Η Μαριέλα Φασούλα είχε 18 πόντους, 13 ριμπάουντ και 5 ασίστ ενώ η Λία Ντάνου είχε 13 πόντους, 4 ασίστ και 6 κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 33-33 57-51, 63-63 (παρ.) 75-73