ΑΕΚ - Άρης 90-74 (pics)

Μετά την ήττα από τον Παναθηναϊκό, η ΑΕΚ «ξέσπασε» στον Άρη, επικράτησε με 90-74 στο ΟΑΚΑ κι έκανε το 1-0 στο πρώτο ματς των μικρών τελικών. Πήραν χρόνο συμμετοχής οι μικροί, δεύτερος αγώνας την Τετάρτη (31/05, 17:30).

Αποφασισμένη να κρατήσει την τρίτη θέση της βαθμολογίας, την οποία είχε κατακτήσει από πολύ νωρίς στην κανονική περίοδο, είναι η ΑΕΚ.

Σε μια σειρά αδιάφορη από βαθμολογικής άποψης και για τις δύο ομάδες, η «Βασίλισσα» άφησε πίσω την βαριά ήττα από τον Παναθηναϊκό, κι επιβλήθηκε του Άρη με 90-74, κάνοντας το 1-0 στην σειρά των μικρών τελικών.

Live Στοίχημα σε NBA & Bundesliga με Live Stream στη Novibet (21+).

Ελέω απουσιών, αλλά και ουσιαστικού κινήτρου, οι δύο προπονητές φρόντισαν να δώσουν παραπάνω χρόνο στους νεαρούς των ομάδων, με τον Μωραΐτη να αγωνίζεται για περίπου 15 λεπτά (3π., 2λ., 1κλ.) και τον Φλιώνη για 25' (5π., 3ρ., 2ασ.).

Κορυφαίος για τους γηπεδούχους ο Μιλόσεβιτς με 16 πόντους και 12 ριμπάουντ. Ακολούθησαν ο Μαυροειδής με 13, Λαρεντζάκης, Ελονού και Ντίξον μοιράστηκαν από 11 και ο Βασιλειάδης πρόσθεσε άλλους 10.

Για τους φιλοξενούμενους, που είδαν τον Καββαδά να αποβάλλεται και να συνεχίζει με μόνο ψηλό τον Σίμτσακ, ξεχώρισε ο Γιάνκοβιτς με 17 πόντους κι ακολούθησε ο Τσαϊρέλης με 11.

Δεύτερο ματς στο «Nick Galis Hall» την Τετάρτη (31/05, 17:30).

Η ΑΕΚ πήρε μια διαφορά στην αρχή του ματς (17-9, 6'), αλλά κάπου εκεί ο Άρης έκανε την αντεπίθεσή του και με σερί 8-0 έφερε το ματς στα ίσια (17-17, 8'), για να πάρει ένα μικρό προβάδισμα στο 10' (23-24). Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι διατηρούσαν μια μικρή απόσταση (42-36, 16'), την οποία κράτησαν και στο ημίχρονο (48-41, 20').

Στην τρίτη περίοδο η ομάδα του Μανωλόπουλου έφτασε σε διψήφια διαφορά (57-45, 23'), όμως οι παίκτες του Πρίφτη, που συνέχισαν με μοναδικό ψηλό τον Σίμτσακ, μετά την αποβολή ντισκαλιφιέ του Καββαδά, μείωσαν αισθητά (59-54, 26'). Παρόλα αυτά, η ΑΕΚ έφτασε ξανά άνετα στο +11 (68-57, 30'). Η «Βασίλισσα»... άνοιξε κι άλλο την ψαλίδα του σκορ, φτάνοντας στο +22 (81-59, 33') και ξεσήκωσε τον κόσμο που βρέθηκε στο ΟΑΚΑ. Με το επιμέρους της τελευταίας περιόδου στο 22-15, η ΑΕΚ επικράτησε με 90-74 στο πρώτο ματς των μικρών τελικών.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Από την στιγμή που η ΑΕΚ έφτασε σε διψήφια διαφορά στο τρίτο δεκάλεπτο (68-57), δεν έδειξε διατεθειμένη να την χάσει. Ακόμα, επικράτησε στις «μάχες» του αέρα (49-43ρ, με 32-28αμ) και είχε διπλάσιες ασίστ από τον Άρη (20-10).

ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Μίλαν Μιλόσεβιτς, σε 24:31, μέτρησε 16 πόντους και 12 ριμπάουντ.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Δημήτρης Μαυροειδής, σε 14:23, είχε 13 πόντους, 8 ριμπάοουντ και 1 ασίστ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Αντουάν Σκοτ, σε 20:49, είχε 2 πόντους, αλλά πήρε 5 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ κι είχε 2 κλεψίματα.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Η τρίτη περίοδος, που η ΑΕΚ έφτασε σε διψήφια διαφορά (68-57), ενώ στις αρχές του τελευταίου δεκαλέπτου έτρεξε επιμέρους 15-2, επισφραγίζοντας έτσι την νίκη της.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Αμφότερες τα 10 λάθη που έκαναν.

Τα δεκάλεπτα: 23-24, 48-41, 68-57, 90-74.

ΑΕΚ - ΑΡΗΣ 1-0

ΑΕΚ - Άρης 90-74

Άρης - ΑΕΚ (31/05, 17:30)

ΑΕΚ - Άρης (03/06, 17:00)

Άρης - ΑΕΚ (07/06, 17:30 - αν χρειαστεί)

ΑΕΚ - Άρης (10/06, 19:00 - αν χρειαστεί)