Άρης - Ολυμπιακός 77-84 (pics & vid)

Ο Ολυμπιακός βρήκε 16 εύστοχα τρίποντα, νίκησε τον Άρη με 77-84 κι έκανε το 2-0 στη σειρά. Οι «ερυθρόλευκοι» πλέον ασχολούνται αποκλειστικά με το Final 4.

Ο Ολυμπιακός μπήκε κι επίσημα σε mood Final 4 αφού πέρασε νικηφόρα και από τη Θεσσαλονίκη. Οι Πρωταθλητές Ελλάδας με εντυπωσιακό μπάσκετ στο τρίτο δεκάλεπτο επικράτησαν του Άρη με 77-84 και έκαναν το 2-0 στη σειρά των ημιτελικών. Πλέον χρειάζονται μία ακόμη νίκη για να προκριθούν στον τελικό με το Game 3 να έχει οριστεί στις 25/05.

Live Στοίχημα σε NBA & Bundesliga με Live Stream στη Novibet (21+).

Ο Ολυμπιακός μπήκε στο ματς αποφασισμένος να εκμεταλλευτεί τις απουσίες των Βασίλη Καββαδά και Τζάστιν Τζάκσον και το κατάφερε αφού παρά τα πολλά λάθη που έκανε βρέθηκε να προηγείται με 9-18 (8'). Ο Κώστας Παπανικολάου με 8 συνεχόμενους δικούς του πόντους έστειλε τη διαφορά σε διψήφιο επίπεδο (17-29, 11'). Σε εκείνο το σημείο με μπροστάρη του Θοδωρή Ζάρα οι γηπεδούχοι έτρεξαν σερί 9 αναπάντητων πόντων και μείωσαν (26-29, 14'). Οι λύσεις που βρήκαν στη συνέχεια οι Πειραιώτες αποδείχτηκαν πρόσκαιρες (30-37, 16') αφοί οι γηπεδούχοι έκλεισαν καλύτερα το πρώτο ημίχρονο και πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι 41-43.

Το τρίποντο του Τάντιγια Ντραγκίσεβιτς στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του, αλλά ακολούθησε γρήγορα ένα σερί 0-12 για τους Πειραιώτες με πρωταγωνιστή τον Βασίλη Σπανούλη και ξαναπήγε τη διαφορά στο +11 (44-55, 25'). Η σοβαρότητα στην «ερυθρόλευκη» άμυνα που δεν υπήρχε στην δεύτερη περίοδο, υπήρχε στην τρίτη και έτσι με τρίποντο του Κώστα Παπανικολάου το σκορ έγινε 46-62 (26').

Η τελευταία περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα ως προς το σκορ, ωστόσο οι δύο προπονητές είχαν την ευκαιρία να δοκιμάσουν κάποια περίεργα σχήματα. Οι γηπεδούχοι έπαιξαν μία άμυνα ζώνης η οποία μπέρδεψε τον Ολυμπιακό κι έτσι κατάφεραν να ρίξουν τη διαφορά σε μονοψήφιο νούμερο (62-69, 33'), όμως τρία τρίποντα (Αγραβάνης, Σπανούλης, Ουότερς) έστειλαν και πάλι τη διαφορά στο +16 (62-78 (36') βάζοντας ουσιαστικά τέλος στις λίγες πιθανότητες που είχα ο Άρης. Πάντως οι Θεσσαλονικείς δεν εγκατέλειψαν και κατάφεραν να μειώσουν σε 76-82, αλλά η ψυχραιμία των αντιπάλων τους, έδωσε τη λύση.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Ολυμπιακός είχε 16/34 τρίποντα, έδωσε 19 ασίστ (12 ο Άρης) ενώ δεν πλήρωσε ακριβά τα 16 λάθη του.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Κώστας Παπανικολάου σε 30:23 είχε 23 πόντους (3/4δ., 5/7τρ., 2/2β.), 7 ριμπάουντ, μία ασίστ κι ένα λάθος.

Πολύ καλή απόδοση είχε κι ο Βασίλης Σπανούλης (31:32) με 19 πόντους (1/3δ., 3/6τρ. 8/10β.), 8 ασίστ και 4 λάθη.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Έρικ Γκριν δεν ήταν συγκεντρωμένος και στα 14:16 που έπαιξε είχε 3 πόντους με 1/6 σουτ, ένα ριμπάουντ, μία ασίστ και 2 λάθη.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Όταν προηγήθηκε ο Άρης με 44-43 ακολούθησε σερί 0-12 ή επιμέρους σκορ 2-19. Ο,τι προτιμάτε... Εκεί κρίθηκε το ματς.

Στη συνέχεια ο Άρης προσπάθησε με την άμυνα ζώνης που έπαιξε, μείωσε σε 62-69, αλλά 3/3 τρίποντα από «ερυθρόλευκα» χέρια έληξαν το ματς.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Κεμ Μπιρτς τελείωσε με 11πόντους (5/6δ., 1/5β.) και 14 ριμπάουντ!

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο Άρης τους 17 πόντους που δέχτηκε από τα 11 λάθη που έκανε.

Ο Ολυμπιακός τα 10 λάθη του πρώτου ημιχρόνου και την χαλάρωση στο τελευταίο πεντάλεπτο του ματς.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Ο Κώστας Παπανικολάου πέταξε τη μπάλα πίσω από το κέντρο του γηπέδου για να προλάβει την κόρνα του πρώτου δεκαλέπτου κι ευστόχησε για το 16-26.

Τα δεκάλεπτα: 16-26, 41-43, 55-67, 77-84