Ρέθυμνο - Κολοσσός 69-55

Κάτια Πετροπούλου

Την πρόκριση στην επόμενη φάση των playoffs πανηγύρισε το Ρέθυμνο, καθώς επικράτησε του Κολοσσού με 69-55 κι έκανε το 2-1 στη σειρά. Επόμενος αντίπαλο η ΑΕΚ για τους Κρητικούς.

Το Ρέθυμνο έδειξε πως ήθελε περισσότερο την πρόκριση και μέσα στο «Μελίνα Μερκούρη», που αποτελεί μια δύσκολη έδρα για κάθε ομάδα, τα κατάφερε!

Οι Κρητικοί επικράτησαν του Κολοσσού με 69-55 και πανηγύρισαν την πρόκρισή τους στην επόμενη φάση των playoffs, όπου και θα αναμετρηθούν με την ΑΕΚ.

Οι Ροδίτες, που κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο τρίτο δεκάλεπτο (47-47, 28') δεν προηγήθηκαν ποτέ στο σκορ και έκαναν ένα τραγικό τέταρτο δεκάλεπτο, όπου το επιμέρους ήταν στο 17-8.

Αμφότερες οι ομάδες δεν τα πήγαν καλά πίσω από τα 6.75μ, καθώς είχαν οι μεν 7/24 τρίποντα και οι δε 4/17.

Live Στοίχημα σε NBA & Bundesliga με Live Stream στη Novibet (21+).

Λέμον και Γιαννόπουλος ήταν οι κορυφαίοι των νικητών, αφού μέτρησαν 20 πόντους έκαστος, ενώ ο Φιτζπάτρικ είχε 14 ριμπάουντ. Από τους φιλοξενούμενους, ο Βασιλόπουλος είχε 15 πόντους.

Το Ρέθυμνο είχε το προβάδισμα με την έναρξη του ματς, καθώς με σερί 7-0 μέσα σε περίπου ένα λεπτό πήγε από το 4-4 (4'30'') στο 11-4 (5'30'') και με την καλή άμυνα και την αδυναμία του Κολοσσού στην δημιουργία (1 ασίστ) πήγε τη διαφορά στο +13 στο 10' (22-9).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι έκαναν την αντεπίθεσή τους, αφού κέρδισαν τις... μάχες στα ριμπάουντ (20 έναντι 16) και έγιναν καλύτεροι στη δημιουργία (8ασ.-5), αλλά συνέχισαν να κυνηγούν στο σκορ. Αρχικά μείωσαν σε 24-18 (13'), αλλά οι γηπεδούχοι πήγαν πάλι άνετα σε διψήφια διαφορά (33-22, 16'). Κάπου εκεί, οι παίκτες του Λυκογιάννη εκμεταλλεύτηκαν την αστοχία του Ρεθύμνου στο τρίποντο (0/4) και με σερί 7-0 πλησίασαν σε 33-29 (19'). Ο Τάλτον έστειλε τις ομάδες στα αποδυτήρια με διαφορά 5 πόντων (37-32, 20').

Με την έναρξη της τρίτης περιόδου, οι Ροδίτες ανέβασαν στροφές κι έγιναν απειλητικοί, καθώς έφτασαν στην ισοφάριση (43-43, 25'), όμως δεν κατάφεραν να προηγηθούν, με το Ρέθυμνο να έχει το προβάδισμα (52-47, 30').

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι έφτασαν ξανά άνετα σε διψήφια διαφορά (59-49, 33') και στη συνέχεια με σερί 8-0 έφτασαν στο +16 (67-51, 38'). Ο Παναρετάκης επισφράγισε το τελικό 69-55.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Το Ρέθυμνο έχει μεγάλη αυτοπεποίθηση μέσα στην έδρα του, κάτι που απέδειξε για ακόμα ένα ματς. Οι γηπεδούχοι ήταν πιο εύστοχοι (62% δίποντα έναντι 35%), πήραν 31 αμυντικά ριμπάουντ και έκαναν λιγότερα λάθη από τους αντιπάλους τους (11-14).

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Γιαννόπουλος και Λέμον οδήγησαν το Ρέθυμνο στη νίκη, καθώς αμφότεροι είχαν 20 πόντους. Επίσης, ο πρώτος είχε και 4 ριμπάουντ, ενώ ο δεύτερος 3 κλεψίματα.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Άρνολντ είχε 14 πόντους και 6 ριμπάουντ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Χολ έκανε μια εμφάνιση που δεν έχει συνηθίσει και δεν κάλυψε το κενό του Ρέλεφορντ, καθώς είχε μόλις 2 πόντους σε 34 λεπτά, αλλά μέτρησε και 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 3 κλεψίματα.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Όταν ο Κολοσσός ισοφάρισε σε 47-47 στο 28', το Ρέθυμνο διατήρησε την ψυχραιμία του, για να πάρει ξανά διψήφια διαφορά (59-51, 35') και με νέο σερί 8-0 έφτασε την διαφορά στη μέγιστη τιμή της (67-51, 38').

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Και οι δύο ομάδες... πετάνε τα τρίποντα: 7/24 και 4/17.

Τα δεκάλεπτα: 22-9, 37-32, 52-47, 69-55.