Πέισερς-Καβαλίερς 102-106

Κάτια Πετροπούλου

Οι Καβαλίερς αγχώθηκαν πολύ στην τελευταία περίοδο, αλλά κατάφεραν να επικρατήσουν των Πέισερς με 106-102 και να προκριθούν στην επόμενη φάση, αφού... σκούπισαν τη σειρά (4-0).

«Θρίλερ» ήταν τα τελευταία λεπτά στο Πέισερς-Καβαλίερς, αλλά οι «ιππότες» κατάφεραν να πάρουν το «διπλό» (106-102) και να... σκουπίσουν τη σειρά (4-0).

Live Στοίχημα σε NBA & Bundesliga με Live Stream στη Novibet (21+).

Η ομάδα του ΛεΜπρόν Τζέιμς είχε το προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια του ματς, ενώ έφτασε και στο +12 (81-69, 32'), όμως ο Πολ Τζορτζ και η παρέα του δεν είχαν πει την τελευταία τους κουβέντα.

Οι γηπεδούχοι έκαναν ένα σερί 9-0 μέσα σε περίπου τέσσερα λεπτά και πήραν για λίγο το προβάδισμα (από 93-100, 102-100), αλλά η χαρά τους δεν κράτησε πολύ. Ο «King James» με τρίποντο έκανε το 102-103 και ο Κόρβερ με 2/2 βολές το 102-105. Κάπου εκεί ο «PG13» αποδείχθηκε... μοιραίος, καθώς αστόχησε σε τρίποντο, ένα δευτερόλεπτο πριν τη λήξη, και θα μπορούσε να είχε στείλει το ματς στην παράταση. Ο ΛεΜπρόν πήρε το ριμπάουντ, ο Τέρνερ του έκανε φάουλ και ο «Βασιλιάς» με 1/2 βολές επισφράγισε το τελικό 102-106.

Παρά την νίκη, το ποσοστό των φιλοξενούμενων στα τρίποντα ήταν τραγικό, καθώς είχαν 29% (9/31) - 1.5 ο Λοβ, 1/7 ο Ίρβινγκ και 1/5 ο Κόρβερ. Στην ίδια μοίρα και οι Πέισερς (33.3%, 10/30) - 3/9 ο Τζορτζ, 4/9 ο Στέφενσον και 2/5 ο Μάιλς.

Ο Τζέιμς ήταν κορυφαίος, αφού τα έκανε όλα: είχε 33 πόντους, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα και 2 τάπες. Ακολούθησε ο Ίρβινγκ με 28 πόντους. Ο Λοβ έμεινε στους 4, αλλά είχε 16 ριμπάουντ.

Από τους ηττημένους, ο Στέφενσον ερχόμενος από τον πάγκο έβαλε 22 πόντους, ο Τέρνερ είχε 20, ενώ από 15 μοιράστηκαν οι Τζορτζ και Τιγκ.

Επόμενος αντίπαλος των Καβαλίερς θα είναι ο νικητής της σειράς Μπακς-Ράπτορς!

Τα δεκάλεπτα: 24-22, 52-58, 77-88, 102-106.