Δόξα Λευκάδας - Ρέθυμνο 67-80 (vid)

Νίκος Καρφής

Το Ρέθυμνο πήρε μια εύκολη εκτός έδρας νίκη με 80-67 απέναντι στην υποβιβασμένη Δόξα Λευκάδας και πλέον θα αντιμετωπίσει τον Κολοσσό στα playoffs της Basket League.

Οι Κρητικοί πήραν από το τέλος της πρώτης περιόδου το προβάδισμα στο ματς, ανέβασαν στροφές στη συνέχεια και έφτασαν σε μια εύκολη νίκη με 80-67.

Με αυτό το αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι θα βρεθούν στο δρόμο του Κολοσσού στα playoffs της Basket League.

Η Δόξα Λευκάδας μπήκε δυνατά στο ματς και προηγήθηκε 5-0, με τον Ντόμπλας να πετυχαίνει τους πέντε πρώτους πόντους της ομάδας του. Το Ρέθυμνο ανέβασε στροφές και στα τελευταία 2 λεπτά της περιόδου κατάφερε να ανατρέψει την κατάσταση περνώντας μπροστά (15-22, 10') με το τρίποντο του Τάλτον.

Καθημερινά ειδικά στοιχήματα στη Novibet (21+).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι πάτησαν... γκάζι, βελτιώθηκαν σε επίθεση και άμυνα, καταφέρνοντας να πάνε στο ημίχρονο με τη διαφορά στο +17 (28-45).

Οι Κρητικοί είχαν μπει σε θέση οδηγού κάτι που πιστοποίησαν στην τρίτη περίοδος, αφού στο 16' πήραν προβάδισμα 22 πόντων 9 (34-56), με τις βολές του Κώττα.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι διαχειρίστηκαν με σωστό τρόπο τη μεγάλη τους διαφορά και τελικά έφτασαν σε μια εύκολη νίκη με 80-67.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Το Ρέθυμνο πήγε στο ημίχρονο με μεγάλη διαφορά (28-45), σούταρε καλύτερα πίσω από τη γραμμή του τριπόντου (14/32 έναντι 4/20 του αντιπάλου), ενώ ήταν η ομάδα που είχε βαθμολογικό ενδιαφέρον.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Τάλτον ήταν ο κορυφαίος του ματς με 19 πόντους (2/3 δίποντα, 7/7 τρίποντα), 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 30 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Τσαλδάρης δεν κατάφερε να βοηθήσει την ομάδα του αφού είχε 5 πόντους (1/7 εντός πεδιάς) σε 29:01.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Η μεγάλη διαφορά με την οποία οι δύο ομάδες πήγαν στο ημίχρονο (28-45), ουσιαστικά... καθάρισε το ματς, αφού η Δόξα δεν είχε να διεκδικήσει κάτι στη συνέχεια (είχε ήδη υποβιβαστεί).

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Χάρης Γιαννόπουλος σημείωσε 17 πόντους (2/2 δίποντα, 3/4 τρίποντα), 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 17 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Δόξα Λευκάδας το ποσοστό της στα τρίποντα (20%, 4/20) και την απόδοση της μετά το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, ενώ οι νικητές τίποτα.

Τα δεκάλεπτα: 15-22, 28-45, 44-58, 67-80.