Αρμάνι Μιλάνο - Ούνικς 68-91 (vid)

Η Ούνικς Καζάν (8-22) πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Αρμάνι Μιλάνο (8-22), επικρατώντας με 68-91 και ολοκληρώνοντας με ψηλά το κεφάλι τις υποχρεώσεις της στην EuroLeague.

H ομάδα του Ευγκένι Πασούτιν προκρίθηκε στην εφετινή EuroLeague ως φιναλίστ στη VTB United League και αποχαιρέτησε τη διοργάνωση στη νέα μορφή της με ρεκόρ 8-22, έχοντας τέσσερις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων και κορυφαίο σκόρερ τον Λατάβιους Ουίλιαμς (20π., 12ριμπ.).

Ο αγώνας

Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στην πρώτη περίοδο της αναμέτρησης στο Mediolanum Forum (21-22, 10') ενώ η Αρμάνι Μιλάνο προηγήθηκε με +5 πόντους όταν ο Ρίκι Χίκμαν σκόραρε πίσω από τα 6μ.75 για το 37-32 στα 2'57" για το ημίχρονο.

Η ομάδα του Γιασμίν Ρέπεσα πήγε στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 39-36 ωστόσο η Ούνικς Καζάν βρήκε ρυθμό στην επίθεση μέσα από την πιεστική άμυνα, έκανε επιμέρους σκορ 29-10 στην τρίτη περίοδο και προηγήθηκε με 49-65 στο 30'! Οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να πλησιάσουν στο σκορ, η Ούνικς διατηρούσε σταθερά προβάδισμα ασφαλείας κι έφυγε από το Μιλάνο με το υπέρ της 68-91.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Ούνικς σούταρε με 42.1% πίσω από τα 6μ.75, μοίρασε 18 ασίστ, κατέβασε 31 ριμπάουντ και υπέπεσε μόλις σε 12 λάθη.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Λατάβιους Ουίλιαμς έκανε double-double με 20 πόντους (4/4 βολές, 8/9 δίποντα), 12 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 1 αίστ και 1 λάθος στα 23'35" που έμεινε στο παρκέ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Μίρο Ραντούλιτσα είχε μόλις 2 πόντους με 1/3 δίποντα σε 8'54" συμμετοχής.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Κίνο Κολόμ τελείωσε το ματς με 12 πόντους, 6 ασίστ, 5 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο σε 25'33".

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Η απόδοση της Ούνικς στην τρίτη περίοδο, εκεί όπου η ομάδα του Πασούτιν έκανε επιμέρους σκορ 29-10.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Αρμάνι τα 16 λάθη, η Ούνικς τίποτα.

Τα δεκάλεπτα: 21-22, 39-36, 58-65, 68-91.