Φενέρμπαχτσε - Μπαρτσελόνα 68-65 (vid)

Η Φενέρμπαχτσε (18-12) χρειάστηκε το έξτρα πεντάλεπτο για να ξεπεράσει το εμπόδιο της Μπαρτσελόνα (12-18) με 68-65, στο παιχνίδι που ο Χουάν Κάρλος Ναβάρο έφτασε τους 4.000 πόντους στην EuroLeague.

Η Μπαρτσελόνα έφερε τη Φενέρμπαχτσε στα όριά της, μολονότι ήταν βαθμολογικά αδιάφορη. Ο Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς το πήρε πάνω του στην παράταση για τη Φενέρ που θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό με μειονέκτημα έδρας, μετά την ήττα της Μπασκόνια από τη Ζαλγκίρις.

O αγώνας

Ο Βίκτορ Κλαβέρ ηγήθηκε επιθετικά της Μπαρτσελόνα στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με τη Φενέρ, κάνοντας το 10-10 στο 7'25" και σκοράροντας όλους τους πόντους των Καταλανών σε αυτό το διάστημα! Οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο υπέρ τους 11-15, η Φενέρμπαχτσε έκανε σερί 6-0 (17-15, 11'36") όμως η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα πήγε στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 30-31. Η τρίτη περίοδος άρχισε με σερί 10-2 για τη Φενέρ (40-33, 23'23") ωστόσο η Μπαρτσελόνα βρήκε λύσεις πίσω από τα 6μ.75 με τους Ράις, Κλαβέρ και έκανε το 44-46 στο 30'.

Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ ως τα τελευταία δευτερόλεπτα, όταν ο Τόμιτς σκόραρε για το 56-58 στα 43", ο Μπογκντάνοβιτς ισοφάρισε σε 58-58 στα 5" για το φινάλε ενώ ο Ράις αστόχησε σε λέι απ και το ματς πήγε στην παράταση. Εκεί ο Μπογκντάνοβιτς διαμόρφωσε το 65-63 ενώ ο Σλούκας έστειλε τη διαφορά στο +4 (67-63) στα 20" πριν από τη λήξη! Εν συνεχεία ο διεθνής γκαρντ έκανε το 68-65 με 1/2 βολές, ο Κόπονεν δεν κατάφερε να σκοράρει για τρεις και η Φενέρμπαχτσε έκλεισε με νίκη τις υποχρεώσεις της στη regular season.

Το παιχνίδι είχε ξεχωριστή σημασία για τον Χουάν Κάρλος Ναβάρο ο οποίος έφτασε τους 4.000 πόντους στην EuroLeague.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Φενέρμπαχτσε σούταρε 14/19 βολές αντί 4/5 της Μπαρτσελόνα, κατέβασε 10 επιθετικά ριμπάουντ ενώ ο Μπογκντάνοβιτς πήρε την κατάσταση στα χέρια του στην παράταση.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς πέτυχε 7 πόντους στην παράταση ενώ τελείωσε το ματς με 15 πόντους (3/6 δίπ., 3/7 τρίπ.), 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 4 κλεψίματα σε 34'13" συμμετοχής.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Τζέιμς Νάναλι είχε 3 πόντους με 0/2 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 1 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 λάθη σε 18'02".

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Η απόδοση του Μπογκντάνοβιτς στο έξτρα πεντάλεπτο.

Ο ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Νίκολα Κάλινιτς βοήθησε επιθετικά τη Φενέρ με 13 πόντους ενώ ο Κώστας Σλούκας είχε 10 πόντους, 5 ασίστ, 4 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 2 λάθη σε 37'32".

ΤΙ ΞΕΧΝΑΝΕ: Η Φενέρ τα 20 χαμένα τρίποντα, η Μπαρτσελόνα τη μεγάλη χαμένη ευκαιρία να κλείσει με νίκη τις υποχρεώσεις της στην EuroLeague.

Τα δεκάλεπτα: 11-15, 30-31, 44-46, 58-58 κ.α., 68-65.