Ερυθρός Αστέρας - Ούνικς Καζάν 83-65

Ο Ερυθρός Αστέρας... ισοπέδωσε την Ούνικς με 87-65 και «πετάει» για Τουρκία την άλλη εβδομάδα (07/04), για να παίξει τα... ρέστα του στον «τελικό» με την Νταρουσάφακα για την 8η θέση.

Μπορεί η Ούνικς να φάνηκε απειλητική, αλλά ο Ερυθρός Αστέρας της πήρε μια και καλή τον... αέρα, αφού την συνέτριψε με 83-65, για την προτελευταία αγωνιστική της Euroleague.

Τώρα η ομάδα του Βελιγραδίου θα τα παίξει όλα για όλα στην Τουρκία, στον «τελικό» με την Νταρουσάφακα, για την θέση και την πρόκριση στα playoffs της διοργάνωσης. Η ομάδα του Μπλατ είναι αυτή που έχει την διαφορά του πρώτου ματς, η οποία δεν είναι και... ασφαλής (70-73).

Κορυφαίος ο Μπιέλιτσα, που ισοφάρισε και το ρεκόρ καριέρας του σε πόντους (19). Εξίσου σημαντικοί παράγοντες στην νίκη οι Γκούντουριτς (18π.), Σιμόνοβιτς (13π.), Ουόλτερς (12π.) και Τζένκινς (10π.).

«Φωτιά» οι Σέρβοι πίσω από τα 6.75 (11/19τρ.) με τον Σιμόνοβιτς να έχει 4/6 και τον Γκούντουριτς 4/5.

Από τους ηττημένους, ο Λάνγκφορντ σταμάτησε τους 16 πόντους και ξεπέρασε τους 2.000 στην διοργάνωση, στην δεύτερη σεζόν του στο θεσμό.

Η Ούνικς μπήκε πολύ ζεστά στο παρκέ και στο 7' το επιμέρους ήταν 3-10, με μπροστάρη τον Λάνγκφορντ. Όμως, ο Ερυθρός Αστέρας μάζεψε την διαφορά στο δεκάλεπτο (10-14, 10') και πλησίασε στο 13' (17-18). Κούζμιτς και Ουόλτερς έδωσαν προβάδισμα στους γηπεδούχους (29-22, 16'), για να φτάσουν στο 40-31 στο ημίχρονο (20').

Στο τρίτο δεκάλεπτο τα λάθη και η αστοχία των Σέρβων έδωσαν δικαίωμα στην ρώσικη ομάδα να φτάσει στην ισοφάριση (49-49, 26'), αλλά τότε το ματς... έγειρε. Οι παίκτες του Ράντονιτς έτρεξαν σερί 8-0 (57-49, 30), το οποίο συνεχίστηκε και στην τελευταία περίοδο (66-49, 33'). Ο Μπιέλιτσα ήταν... on fire και μαζί με τον Γκούντουριτς έφτασαν στο +20 (80-60, 28'), με τον Τζένκινς να «γράφει» το τελικό 83-65.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η «ήττα» ήταν μια λέξη απαγορευμένη για τον Ερυθρό Αστέρα στο ματς με την Ούνικς, καθώς ήθελε να διατηρήσει τις ελπίδες του για playoffs για την τελευταία αγωνιστική με την Νταρουσάφακα. Οι Σέρβοι είχε τρομερή ευστοχία πίσω από τα 6.75 (11/19), έφτασαν τα 14 κλεψίματα και είχαν 10 λάθη λιγότερα από τους Ρώσους (12-22).

ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Μίλκο Μπιέλιτσα ήταν ο κορυφαίος. Ισοφάρισε το ρεκόρ καριέρας του σε πόντους (19), που είχε από το ματς με την Ζαλγκίρις (12/02/16), πήρε 4 ριμπαόυντ και είχε 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 λάθος, σε 18:51.

ΑΦΑΝΕΙΣ «ΗΡΩΕΣ»: Γκούντουριτς (18π., 3ρ., 3ασ., 2λ.), Ουόλτερς (12π., 6ασ., 1ρ., 2κλ., 3λ.), Σιμόνοβιτς (13π., 1ρ., 1λ.) και Τζένκινς (10π., 4ρ., 1ασ., 5 κλ., 2λ.) συνεισέφεραν με τον τρόπο τους στο ματς.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Μπράνκο Λάζιτς σε 20:46 έμεινε άποντος και είχε 2 ριμπάουντ και 2 λάθη.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Το σερί 13-0 που έτρεξε ο Ερυθρός Αστέρας, όταν και τον ισοφάρισε η Ούνικς, από το τέλος της τρίτης περιόδου μέχρι τις αρχές της τέταρτης (από 53-49 πήγε 66-49).

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο Ερυθρός Αστέρας τα 8 επιθετικά ριμπάουντ και η Ούνικς τα 5/12 τρίποντα.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το υπέροχο buzzer beater τρίποντο του Σιμόνοβιτς στην λήξη της δεύτερης περιόδου!

Τα δεκάλεπτα: 10-14, 40-29, 57-49, 83-65.