Αρμάνι Μιλάνο - Μπάμπεργκ 76-84 (vid)

Η Μπάμπεργκ προστάτευσε τη διαφορά που πήρε από το ημίχρονο (36-50) και δραπέτευσε με 76-84 από το Μιλάνο, παίρνοντας μια νίκη γοήτρου κόντρα στην Αρμάνι. Κορυφαίος ο Κοζέρ (17π.)

Η Μπάμπεργκ πήρε μια μεγάλη διαφορά 21 πόντων (29-50) προς το τέλος της δεύτερης περιόδου (19'), την οποία κατάφερε να διατηρήσει μέχρι το τέλος του ματς. Παρά την προσπάθεια της Αρμάνι στην τελευταία περίοδο, η ομάδα του Τρινκιέρι ήταν καλύτερη, φεύγοντας με το διπλό από το Μιλάνο (76-84), εκμεταλλευόμενη και την αστοχία των Ιταλών στα τρίποντα (30.8%)

Η γερμανική ομάδα με αυτή τη νίκη ανέβηκε στο 10-18, ενώ η Αρμάνι ανέβηκε στο 7-21, ένα ρεκόρ που τη βρίσκει στην τελευταία θέση του ομίλου.

Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν το φοβερά ποσοστό τους στα τρίποντα (5/8, 62.5 %) και σε συνδυασμό με την αστοχία της Αρμάνι (4/15 εντός πεδιάς), έφτασε να προηγείται με 14 πόντους (15-29) στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Η κατάσταση δεν άλλαξε στο δεύτερο δεκάλεπτο, με την ομάδα του Τρινκιέρι να κρατάει τη μεγάλη διαφορά (22-38, 14'), χάρη στο τρίποντο του Άλεξιτς. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να κάνουν πάρτι πίσω από τα 6.75 και ο Στάιγκερ τους έδωσε προβάδισμα 20 πόντων (29-49, 18').

Το σύνολο του Ρέπεσα αδυνατούσε να επιστρέψει στη διεκδίκηση του ματς μέχρι τα μέσα της τρίτης περιόδου, όμως κατάφερε να ροκανίσει τη διαφορά πριν οι δύο ομάδες μπουν στο τελευταίο δεκάλεπτο (52-64, 30').

Οι γηπεδούχοι έκαναν μια απέλπιδα προσπάθεια να ξαναμπούν στο ματς μειώνοντας σε 72-77 με τον Ραντούλιτσα, δύο λεπτά πριν το τέλος. Όμως οι φιλοξενούμενοι διαχειρίστηκαν σωστά την κατάσταση και έφτασαν σε μία άνετη νίκη στο τέλος με 76-84.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Μπάμπεργκ σούταρε με 47.6% (10/21) στα τρίποντα έναντι 30.8% (8/26) της αντιπάλου της, ενώ αντιμετώπισε με ψυχραιμία το σημείο που μείωσε επικίνδυνα η Αρμάνι (4η περίοδος).

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Φαμπιέν Κοζέρ έκανε μεγάλο ματς, αφού είχε 17 πόντους (4/4 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3/4 βολές), 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα σε 24:03.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Μίλαν Μάτσβαν δεν κατάφερε να βοηθήσει τους Ιταλούς, αφού σκόραρε μόλις 1 πόντο (0/3 δίποντα) σε 16:23.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Η Αρμάνι μείωσε με τον Ραντούλιτσα στο 38', όμως η Μπάμπεργκ έτρεξε ένα σερί 5-0, μέσα σε ένα λεπτό με τα καλάθια των Κοζέρ και Ζήση, τα οποία κλείδωσαν τη νίκη.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Τζερέλ Μακνίλ είχε 12 πόντους (3/3 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/6 βολές), 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 13 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης, δίνοντας σημαντικές βοήθειες στον MVP Κοζέρ.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Αρμάνι το ποσοστό της στα τρίποντα (30.8%, 8/26) και την απόδοση της στο πρώτο ημίχρονο, ενώ η Μπάμπεργκ το χαλάρωμα της στις αρχές της 4ης περιόδου που λίγο έλειψε να στοιχίσει.

Τα δεκάλεπτα: 14-29, 36-50, 52-64, 76-84