Γαλατάσαραϊ - Ούνικς Καζάν 75-67 (vid)

Η Γαλατάσαραϊ δεν είχε να κερδίσει κάτι απέναντι στην επίσης αποκλεισμένη Ούνικς Καζάν... παρά μόνο τη νίκη γοήτρου (75-67) μπροστά στο κοινό της!

Οι δύο ομάδες πήγαν στο Abdi Ipekçi χωρίς κανένα βαθμολογικό κίνητρο, αφού γνωρίζουν πως το τρένο... πρόκρισης έχει χαθεί εδώ και καιρό.

Ωστόσο, η ομάδα του Εργκίν Αταμάν γνώριζε πως θα παίξει το προτελευταίο ευρωπαϊκό της παιχνίδι για φέτος μπροστά στο κοινό της κι άντλησε δύναμη για να «καθαρίσει» γρήγορα το παιχνίδι.

Οι Ρώσοι, που δεν είχαν στη διάθεσή του τον Κώστα Καϊμακόγλου, άργησαν πολύ ν' αντιδράσουν και με επιμέρους σκορ 2-8 απλά μείωσαν στους 8 στο τέλος (75-67).

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Οι γηπεδούχοι έπειτα από ένα αναγνωριστικό πρώτο δεκάλεπτο... κυριάρχησαν στο δεύτερο δεκάλεπτο. Επέτρεψαν στην αντίπαλο να πετύχει μόλις 6 πόντους στη δεύτερη περίοδο, σκόραρε 24 πόντους και δεν κινδύνεψε σε κανένα σημείο. Ακόμα κι όταν χαλάρωσε στο τέλος.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Τζον Ντιέμπλερ σταμάτησε στους 17 πόντους (5/6τρίπ.), μάζεψε 5 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 3 λάθη σε 26:03.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Κιθ Λάνγκφορντ είχε 24 πόντους και 6 ριμπάουντ και ήταν ο καλύτερος για τους Ρώσους και φάνηκε να παλεύει μόνος του. Από την άλλη ο Άντομ Πονγκρασόφ είχε 1/3 δίποντα, 1/2 βολές, 1 άστοχο τρίποντο και 2 λάθη σε 15:41.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Η Γαλατάσαραϊ έτρεξε σερί 10-0 στα μέσα της δεύτερης περιόδου για το 39-27 στο 17', ενώ ήδη είχε κάνει δυνατό ξεκίνημα σε αυτή την περίοδο.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Ο Σινάν Γκιουλέρ... ύψωσε κι ο Τίμπορ Πλάις κάρφωσε για ένα θεαματικό alley-oop.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Ούνικς Καζάν την εμφάνισή της στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Tα δεκάλεπτα: 21-23, 45-29, 57-41, 75-67