Ερυθρός Αστέρας - Ολυμπιακός 64-66 (vid & pics)

Με φάση-καρμπόν, σαν αυτή που του έδωσε το Ευρωπαϊκό του 2012 (Γκριν αντί Σπανούλη την ασίστ, πεταχτάρι Πρίντεζης) ο Ολυμπιακός νίκησε στο Βελιγράδι τον Ερυθρό Αστέρα με 64-66 και καπάρωσε το πλεονέκτημα έδρας για να ξαναπάει στην Πόλη!

Ο Ολυμπιακός πήρε και μαθηματικά το πλεονέκτημα έδρας αφού επικράτησε του Ερυθρού Αστέρα με 64-66 στην παράταση. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν σε καταπληκτική μέρα τον Δημήτρη Αγραβάνη (16π. οι 11 συνεχόμενοι στο τελευταίο δεκάλεπτο), τον Κώστα Παπανικολάου (17π., 9ρ.) ενώ το νικητήριο καλάθι θύμισε αυτό της Κωνσταντινούπολης το 2012. Ο Γκριν πήρε τον διάδρομο και σε ρόλο Σπανούλη, πάσαρε στον Πρίντεζη για ένα πανομοιότυπο πεταχτάρι με εκείνο που χάρισε την Euroleague στον Ολυμπιακό.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με τρομερή ενέργεια στην άμυνα αναγκάζοντας τους γηπεδούχους σε 6 λάθη και πολλά άστοχα σουτ. Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου με πρωταγωνιστές στην επίθεση τους Έρικ Γκριν και Γιώργο Πρίντεζη προηγήθηκαν νωρίς με 9-17 (8'). Η άμυνα των Πειραιωτών συνέχισε στο ίδιο μοτίβο για αρκετή ώρα με τους Σέρβους να δυσκολεύονται να σκοράρουν. Η είσοδος του Δημήτρη Αγραβάνη έφερε συνέπεια στο αμυντικό ριμπάουντ, κυρίως όμως έφερε 5 σερί πόντους από τα χέρια του (11-24, 14΄). Το επόμενο διάστημα καμία εκ των δύο ομάδων δε μπορούσε να βρει σκορ αφού και η άμυνα του Ερυθρού Αστέρα είχε βελτιωθεί (15-26, 18').

Ο Ερυθρός Αστέρας ξεκίνησε εντυπωσιακά το τρίτο δεκάλεπτο. Ο Όγκνιεν Κούζμιτς με συνεχόμενα επιθετικά ριμπάουντ και καλάθια μαζί με τον Νέιτ Ουόλτερς τον βοήθησαν αν μειώσουν αρκετά (28-32, 24'). Το τάιμ του Γιάννη Σφαιρόπουλου ηρέμησε τους παίκτες και στη συνέχεια οι συνεργασίες μεταξύ Βαγγέλη Μάντζαρη και Κώστα Παπανικολάου έτρεξαν σερί 7-0 (28-39, 26'). Σε εκείνο το σημείο το κλασικό black out του Ολυμπιακού εμφανίστηκε. Πολλά λάθη στην επίθεση, κακές επιλογές και με 3/3 τρίποντα των Σέρβων (Ντάνγκουμπιτς, Γκούντουριτς, Σιμόνοβιτς) προσπέρασαν με 43-42 (30').

Είχε και συνέχεια όμως η κακή απόδοση του Ολυμπιακού αφού το σερί του Ερυθρού Αστέρα ανέβηκε στο 18-0 με καλάθι του Νεμάνια Μπιέλιτσα. Με τον Βασίλη Σπανούλη (άποντος σε 16 λεπτά με 0/3τρ., 2ασ, 4λ.) σε κακή βραδιά, ο Δημήτρης Αγραβάνης αποφάσισε πως η ομάδα του τον είχε ανάγκη και με 11 δικούς τους προσωπικούς και συνεχόμενους πόντους, ισοφάρισε σε 53-53 (37'). Στο τέλος Γκούντουριτς και Πρίντεζης με εύστοχα σουτ από τα 6.75 διαμόρφωσαν το τελικό σκορ της κανονικής περιόδου (58-58) αφού ο Μάντζαρης αστόχησε στο σουτ της νίκης.

Στο επιπλέον πεντάλεπτο λόγω κούρασης κυρίως τα πράγματα ήταν ισορροπημένα με καμία από τις δύο ομάδες να μην μπορεί να ξεφύγει αστοχώντας και σε αρκετές βολές. Ο Ολυμπιακός έπαιξε σπουδαία άμυνα στο τέλος και στην τελευταία κατοχή ο Γκριν πάσαρε στον Πρίντεζη και με πεταχτάρι χάρισε τη νίκη στην ομάδα του με 64-66.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Σε ματς που κρίνονται στο τέλος, οι λεπτομέρειες κάνουν τη διαφορά. Ο Ολυμπιακός ήταν ανώτερος σε δίποντα (42.9%-51.9%), σε βολές (58.3%-70%), σε λάθη (15-11) και σε ασίστ (7-14).

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Δημήτρης Αγραβάνης ήταν συγκλονιστικός. Με το σκορ στο 42-50 σκόραρε 11 συνεχόμενους πόντους και έβαλε την ομάδα του στη διεκδίκηση της νίκης. Ο Αγραβάνης τελείωσε με 16 πόντους (2/3δ., 3/5τρ., 3/3β.), 3 ριμπάουντ κι έπαιξε σπουδαία άμυνα.

Ο Κώστας Παπανικολάου ήταν επίσης καταπληκτικός με 17 πόντους (4/6δ., 2/4τρ., 3/3β.), 9 ριμπάουντ, μία ασίστ, 2 κλεψίματα κι ένα λάθος.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Λούκα Μίτροβιτς ξεκίνησε βασικός, αλλά στα 11:30 είχε 1 πόντο, 2 ριμπάουντ και 3 λάθη.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Στην κανονική διάρκεια του ματς ο Γκούντουριτς έκανε το 58-55 με υπό πίεση τρίποντο, ισοφάρισε ο Πρίντεζης και οι Σέρβοι αστόχησαν δύο φορές ενώ ο Μάντζαρης σε μία κι έτσι οδηγήθηκε στην παράταση.

Με το σκορ στο 64-64 ο Έρικ Γκριν έπαιξε ένας εναντίον ενός τον Λάζιτς, τον πέρασε και μόλις πήγε πάνω του η βοήθεια, έδωσε τη μπάλα στον Πρίντεζη ο οποίος σκόραρε χαρίζοντας τη νίκη στην οάδα του.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Γιώργος Πρίντεζης εκτός από το νικητήριο καλάθι και το τρίποντο της ισοφάρισης είχε 15 πόντους (3/8δ., 2/3τρ., 3/6β.), 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο Ερυθρός Αστέρας τα 18/42 δίποντα και τα 15 λάθη. Ο Ολυμπιακός το άσχημο επιθετικό πρόσωπο στην τρίτη περίοδο όπου τον έσωσε ο Αγραβάνης.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Χωρίς σκέψη το νικητήριο καλάθι του Πρίντεζη αφού κέρδισε το κάρφωμα του Νεμάνια Ντάνγκουμπιτς ο οποίος πήρε τον δεξιό διάδρομο και κάρφωσε στο πρόσωπο του Νίκολα Μιλουτίνοφ για το 6-5.

Τα δεκάλεπτα: 9-17, 17-30, 43-42, 58-58, (παρ.) 64-66