Ούνικς - Ζαλγκίρις 80-82 (vid)

Με τους Λιθουανούς παίκτες της να έχουν 51 από τους 82 συνολικά πόντους της, η Ζαλγκίρις πέτυχε την 6η νίκη της στα τελευταία 8 ματς κόντρα στην Ούνικς (80-82) και διατηρεί ακόμα ελπίδες για είσοδο στα playoffs.

Η Ζαλγκίρις δεν... μάσησε κόντρα στην αδιάφορη - που μόνο ως τέτοια δεν εμφανίστηκε - Ούνικς και πέρασε από το Καζάν «δια πυρός και σιδήρου» με 82-80.

Με τους Λιθουανούς παίκτες της να κυριαρχούν, η ομάδα του Κάουνας πανηγύρισε την 6η νίκη της στα τελευταία 8 ματς και διατηρεί ακόμα ελπίδες για είσοδο στα playoffs, αφού το ρεκόρ της ανέβηκε στο 12-14 και το πρόγραμμα που ακολουθεί είναι σχετικά βατό.

Ο Λάνγκφορντ ήταν αυτός που δυσκόλεψε ξανά την αντίπαλό του (27π.) και παραλίγο να δώσει ακόμα και την νίκη στην ομάδα του.

Από την ομάδα του Γιασικεβίτσιους, ο Γιανκούνας ήταν σαρωτικός (21π., 7ρ.), ο Βέστερμαν πρόσθεσε 12 και οι Λεκαβίτσιους, Μότουμ και Καβαλιάουσκας είχαν από 10.

Με την έναρξη του αγώνα, Λάνγκφορντ και Παραχούσκι «έχτισαν» μια διαφορά για την Ούνικς (15-7, 5'), ωστόσο η Ζαλγκίρις την μάζεψε και πέρασε μπροστά στο δεκάλεπτο (23-24, 10'). Το ματς ήταν ντέρμπι, με την ομάδα του Καζάν να τα... σπάει (3/11τρ.), αλλά να έχει ελαφρύ προβάδισμα και το ημίχρονο να βρίσκει τις ομάδες στο 43-42.

Ο αγώνας συνέχισε στον ίδιο έντονο ρυθμό, με καμία ομάδα να μην μπορεί να ξεφύγει πολύ στο σκορ (60-64, 30'). Στην τελευταία περίοδο, οι φιλοξενούμενοι πήγαν στο +9 (65-74, 34'), οι γηπεδούχοι, όμως, δεν παράτησαν το ματς και με σερί 10-0, πέρασαν μπροστά (75-74, 38'). Λίγο πριν τη λήξη, ο Λάνγκφορντ έκανε με τρίποντο το 80-81, όμως δεν είχε καμία σημασία πια, και ο Σεϊμπούτις επισφράγισε το τελικό 80-82 υπέρ της Ζαλγκίρις.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Ζαλγκίρις δυσκολεύτηκε πάρα πολύ στην έδρα της Ούνικς, ωστόσο δεν... πάγωσε όταν η ομάδα του Καζάν πέρασε μπροστά στο σκορ (75-74), τρία λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα. Το ματς κρίθηκε στις λεπτομέρειες, με την ομάδα του Κάουνας να έχει καλύτερο ποσοστό στα τρίποντα (50%-39.1%).

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Παούλιους Γιανκούνας ήταν καταιγιστικός με 21 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κόψιμο και 2 λάθη, σε 26:01.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Λίο Βέστερμαν σε 24:54 μέτρησε 12 πόντους, 3 ασίστ, 2 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 1 λάθος.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Πάβελ Αντίποφ σε 23:36 είχε μόλις 3 πόντους και 1 ριμπάουντ, ενώ φορτώθηκε και με 5 φάουλ.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Στην τελευταία περίοδο, και με το σκορ στο 65-74 (34'), η Ούνικς έδειξε πως έχει ακόμα... απωθέματα κι έτρεξε σερί 10-0 και πέρασε μπροστά (75-74, 38'). Το ματς εξακολουθούσε να είναι κλειστό, με τον Βέστερμαν να βάζει τρίποντο για το 77-79, 53'' πριν το φινάλε. Ο Πάνιμ με φάουλ στον Γιανκούνας του έδωσε δικαίωμα να ξεφύγει λίγο ακόμη (77-81, 39'52''), με τον Λάνγκφορντ να πλησιάζει στο 80-81. Ο Αντίποφ έκανε το 5ο του φάουλ στον Σεϊμπούτις, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 80-82.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Ούνικς τα τρίποντα (9/23).

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το κάρφωμα του Λίμα!

Τα δεκάλεπτα: 23-24, 43-42, 60-64, 80-82.