Κύμη - Κολοσσός 74-64 (vid)

Η Κύμη (7-14) βρέθηκε πίσω στο σκορ (52-59, 32'), αλλά στη συνέχεια έπαιξε καταπληκτικό μπάσκετ και νίκη τον Κολοσσό (11-10) με 74-64 κάνοντας βήμα παραμονής.

Η Κύμη έκανε άλμα σωτηρίας επικρατώντας του Κολοσσού με 74-64. Οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν στο +7 (52-59, 32'), αλλά οι γηπεδούχοι από εκείνο το σημείο κι ύστερα έκαναν ό,τι ήθελα στο παρκέ και έφτασαν στη νίκη.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν την αναμέτρηση έχοντας στο μυαλό τους περισσότερο την επίθεση παρά την άμυνα κι έτσι το σκορ ήταν ισόπαλο στους 13 πόντους στο 5' και στους 23 πόντους με τη λήξη της περιόδου. Η Κύμη με τους Καντί (12π. στο ημίχρονο) και Τουντζιαράκη (13π. στο ημίχρονο) να σκοράρουν με συνέπεια έδωσαν προβάδισμα 10 πόντων (43-33, 20').

Ρέλεφορντ και Χολ από την πλευρά της ομάδας τη Ρόδου ξεκίνησαν την αντεπίθεση για τους παίκτες του Κολοσσού κι έτσι ισοφάρισαν σε 50-50 στο 27'). Η καλή άμυνα των φιλοξενούμενων φυσικά ήταν επιπρόσθετος λόγος για την ανατροπή σε ό,τι αφορούσε το προβάδισμα αφού ο Κολοσσός έκλεισε το δεκάλεπτο προηγούμενος με 52-52.

Στην τελευταία περίοδο ο Παναγιώτης Βασιλόπουλος έκανε σπουδαία δουλειά σε άμυνα και ριμπάουντ, αλλά και με δικό του τρίποντο έκανε το 52-59 (32'). Σε εκείνο όμως το σημείο η Κύμη έτρεξε σερί 16-0 και ανέκτησε το προβάδισμα (68-59, 38'). Οι γηπεδούχοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο του ρυθμού στο πιο κρίσιμο σημείο του αγώνα με τους Ροδίτες να κάνουν πολλά λάθη τα οποία τους στέρησαν το δικαίωμα να μπουν ξανά στη διεκδίκηση της νίκης.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Κύμη είχε 46% στα τρίποντα, έκανε 6 λιγότερα λάθη (13-19) και κυρίως έδειξε ψυχραιμία όταν βρέθηκε να χάνει με 7 πόντους.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Τζέισον Καντί σε 32:35 είχε 23 πόντους (3/5δ., 4/8τρ., 5/6β.), 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 λάθη και 2 κλεψίματα.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Τζέσε Τσούκου σε 13:25 είχε 4 πόντους με 2/4 σουτ και καμία όλη συμμετοχή σε οποιαδήποτε στατιστική κατηγορία.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Ο Κολοσσός προηγήθηκε με 52-59 για να ακολουθήσει ένα 6άλεπτο χωρίς πόντο και 16-0 σερί της Κύμης το οποίο ουσιαστικά της χάρισε τη νίκη.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Σταύρος Τουντζιαράκης είχε 13 πόντους (όλους στο πρώτο ημίχρονο) και 8 ριμπάουντ.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Κύμη τους 30 πόντους που δέχτηκε μέσα από τη ρακέτα της. Ο Κολοσσός τον τρόπο που έπαιξε από το 32' εως το τέλος του ματς.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Ο Χρήστος Σαλούστρος πεσμένος στο παρκέ βρήκε τον τρόπο να πασάρει στον Γιουβόντε Ρέντικ ο οποίος έκανε το 15-15 με εντυπωσιακό κάρφωμα.

Τα δεκάλεπτα: 23-23, 43-36, 52-54, 74-64