ΤΣΣΚΑ Μόσχας - Γαλατάσαραϊ 85-69 (vid)

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας (19-6) έκανε επιμέρους σκορ 25-3 σε 7' στη δεύτερη περίοδο και επικράτησε της Γαλατάσαραϊ (8-17) με 85-69, σφραγίζοντας την πρόκριση στα playoffs της EuroLeague.

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας επιβεβαίωσε την ανωτερότητά της κόντρα στη Γαλατά, πανηγυρίζοντας τη 19η εφετινή νίκη της στην EuroLeague. Οι πρωταθλητές Ευρώπης έκαναν επιμέρους σκορ 33-12 στο δεύτερο δεκάλεπτο και δεν απειλήθηκαν ουσιαστικά από τους Τούρκους.

Ο αγώνας

Η Γαλατάσαραϊ αιφνιδίασε την ΤΣΣΚΑ Μόσχας στην Megasport Arena, πέρασε την μπάλα στο ζωγραφιστό με τον Πλάις και προηγήθηκε 9-14 στο 8'10" με τον Γερμανό σέντερ που έφτασε τους 7 πόντους με 3/4 δίποντα σε αυτό το διάστημα. Οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο υπέρ τους 13-17 όμως οι πρωταθλητές Ευρώπης έκαναν επιμέρους σκορ 25-3 και προηγήθηκαν 38-20 με τον Ντε Κολό στο 16'59"! Τελικά η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη πήγε στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 46-29, σκοράροντας μάλιστα 33 πόντους στο β' δεκάλεπτο!

Η Γαλατά προσπάθησε να αντιδράσει στη συνέχεια και μείωσε σε 58-47 με τον Μίτσοφ στο 28'21" όμως ο Φριντζόν σκόραρε πίσω από τα 6μ.75 και διαμόρφωσε το 65-49 στο 30'. Η «τσιμ-μπομ» μείωσε σε 67-57 με τον Κοκσάλ στα 6'52" για το φινάλε ωστόσο η ΤΣΣΚΑ δεν απειλήθηκε ουσιαστικά από τους Τούρκους, έφτασε στη νίκη με 85-69.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας σούταρε με 54.2% στα δίποντα (26/48), κατέβασε 15 επιθετικά ριμπάουντ ενώ μοίρασε 17 ασίστ και υπέπεσε μόλις σε 8 λάθη.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Νάντο Ντε Κολό ηγήθηκε επιθετικά της ΤΣΣΚΑ Μόσχας. Τελείωσε το ματς με 22 πόντους ενώ είχε ακόμα 3 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα και 2 ασίστ σε 26:56.

ΑΦΑΝΕΙΣ «ΗΡΩΕΣ»: Ο Άαρον Τζάκσον πρόσθεσε 10 πόντους και 5 ασίστ ενώ ο Κάιλ Χάινς είχε 13 πόντους και 5 ριμπάουντ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Όστιν Ντέι βρέθηκε σε κακή βραδιά για τη Γαλατάσαραϊ. Έμεινε στο παρκέ για 23:38, έχοντας 4 πόντους με 2/8 σουτ εντός πεδιάς σε αυτό το διάστημα.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Η απόδοση της ΤΣΣΚΑ στο β' δεκάλεπτο. Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη ανέβασε ταχύτητες, έκανε επιμέρους σκορ 33-12 κι έβαλε τις βάσεις για την εύκολη νίκη.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η ΤΣΣΚΑ το 26.3% στα τρίποντα, η Γαλατάσαραϊ την κατάρρευση στη β' περίοδο.

H ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Η συνεργασία των Τεόντοσιτς - Χίγκινς στα μέσα της β' περιόδου.

Τα δεκάλεπτα: 13-17, 46-29, 65-49, 85-69.