ΠΑΟΚ - Τενερίφη 66-63 (pics & vid)

Γιάννης Σταυρουλάκης

Ο Τζόρνταν Σάιμπερτ ήταν τραυματίας ενώ ο ΠΑΟΚ είχε απέναντί του την πρωτοπόρο της Liga Endesa όμως επικράτησε της Τενερίφης με 66-63 κι έκανε το πρώτο βήμα για την υπέρβαση - πρόκριση στα προημιτελικά του Basketball Champions League.

Η Τενερίφη φιγουράρει στην κορυφή της κατάταξης στην Ισπανία πάνω από τις τρεις ομάδες της EuroLeague (Ρεάλ Μαδρίτης, Μπασκόνια, Μπαρτσελόνα) ενώ ο Σούλης Μαρκόπουλος ενημερώθηκε παραμονές της πρώτης αναμέτρησης με τους Ίβηρες ότι θα χάσει τον Τζόρνταν Σάιμπερτ για 1-2 μήνες! Ε, και; Ο «Δικέφαλος» στάθηκε εξαιρετικά απέναντι στην Τενερίφη, προηγήθηκε με +10 στα μέσα της τέταρτης περιόδου (63-53, 34'53") κι εν τέλει θα ταξιδέψει στα Κανάρια Νησιά για το Game 2 στις 8 Μαρτίου έχοντας... μαξιλαράκι το +3 της νίκης του στην PAOK Sports Arena

Ο αγώνας

Ο Κλάντον ηγήθηκε επιθετικά του ΠΑΟΚ στα πρώτα λεπτά του αγώνα με την Τενερίφη, κάνοντας το 10-4 στο 4'38" κι έχοντας 6 πόντους με 3/3 δίποντα σε αυτό το διάστημα. Εν συνεχεία ο Μαργαρίτης έστειλε τη διαφορά στο +7 (14-7, 7'04") ενώ ο Κλάντον διαμόρφωσε το 16-10 ωστόσο οι Ισπανοί έκαναν σερί 6-0 στα 1'58" για το φινάλε της πρώτης περιόδου και ισοφάρισαν σε 16-16 στο 10', έχοντας μόλις 1/6 τρίποντα. Η δεύτερη περίοδος άρχισε με τις καλύτερες προϋποθέσεις για τον «Δικέφαλο» που έκανε σερί 11-0 και προηγήθηκε για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά με τον Γλυνιαδάκη (27-16, 13'29")!

Μάλιστα ο Μιλιένοβιτς έστειλε τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της για τον ΠΑΟΚ, κάνοντας το 29-17. Παρ' όλα αυτά, η Τενερίφη απάντησε με σερί 10-0 (29-27, 18'07") όμως οι γηπεδούχοι άντεξαν στην πίεση των Ισπανών και πήγαν στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 34-30. Η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου είχε 1/5 τρίποντα αντί 4/17 της Τενερίφης, 19 ριμπάουντ και 10 λάθη. Οι Ίβηρες αντέδρασαν στην τρίτη περίοδο, ισοφάρισαν σε 42-42 με τα back2back τρίποντα των Γκριγκόνις, Σαν Μιγκέλ και προηγήθηκαν 42-44 με τον Ντόρνεκαμπ όμως ο Πέινερς κράτησε όρθιο τον «Δικέφαλο» που ανέκτησε άμεσα το προβάδισμα και προηγήθηκε με +11 (57-46) με το μεγάλο τρίποντο του ΜακΦάντεν.

O Xρυσικόπουλος κράτησε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (63-53, 34'53") όμως η Τενερίφη έκανε επιμέρους σκορ 10-3 ως το φινάλε και μείωσε στο τελικό 66-63.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο ΠΑΟΚ κράτησε την Τενερίφη στους 63 πόντους ενώ κατέβασε 37 ριμπάουντ αντί 29 των Ισπανών.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Κιθ Κλάντον ήταν σημείο αναφοράς σε ακόμα ένα παιχνίδι του ΠΑΟΚ. Ο Αμερικανός έκανε double-double με 13 πόντους και 10 ριμπάουντ στα 31'49" που έμεινε στο παρκέ. Από κοντά και ο Ζάνις Πέινερς, με 15 πόντους και 5 ριμπάουντ σε 27:31".

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Ουάιτ τελείωσε το ματς με 3 πόντους, έχοντας 1/9 σουτ εντός πεδιάς!

ΣΗΜΕΙΟ - ΚΛΕΙΔΙ: Ο ΠΑΟΚ δεν... πανικοβλήθηκε όταν η Τενερίφη προηγήθηκε για πρώτη φορά (42-44) στα μέσα της τρίτης περιόδου. Αντίθετα, βρήκε λύσεις στην επίθεση από τον Χρυσικόπουλο και τον Πέινερς, φτάνοντας στη σπουδαία νίκη.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Λίνος Χρυσικόπουλος βοήθησε επιθετικά τον ΠΑΟΚ με 11 πόντους, ενώ είχε ακόμα 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ σε 24'16"

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο ΠΑΟΚ τα 18 λάθη, η Τενερίφη τα 21 χαμένα τρίποντα.

Τα δεκάλεπτα: 16-16, 34-30, 57-46, 66-63.