Αρμάνι - Μπαρτσελόνα 78-83

Γιάννης Σταυρουλάκης
Η Μπαρτσελόνα (9-14) επιβλήθηκε της Αρμάνι (7-16) στο Mediolanum Forum με 78-83 και πανηγύρισε την πρώτη εκτός έδρας νίκη της στην EuroLeague έπειτα από τις 2 Νοεμβρίου και οκτώ σερί ήττες.

Η Μπαρτσελόνα είχε μπροστά της ακόμα μια do-or-die αναμέτρηση στην EuroLeague σε ό,τι αφορά την υπέρβαση που καλείται να ολοκληρώσει η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ως το τέλος της regular season στη διοργάνωση.

Έπειτα, λοιπόν, από τον αποκλεισμό στα ημιτελικά του Copa del Rey οι Καταλανοί αντέδρασαν, επικράτησαν της Αρμάνι Μιλάνο και πέτυχαν την πρώτη νίκη μακριά από το Palau Blaugrana μετά τις 2 Νοεμβρίου και το 69-79 επί της Μακάμπι! Μεσολάβησαν 114 μέρες και οκτώ σερί ήττες!

Ο αγώνας

Ο Ρίκι Χίκμαν έστειλε τη διαφορά στο +6 (17-11, 6'12") για την Αρμάνι όμως η Μπαρτσελόνα έκανε επιμέρους σκορ 10-2 και προηγήθηκε 19-21 με τον Άντε Τόμιτς στα 48" για το τέλος της πρώτης περιόδου που ολοκληρώθηκε στο 22-22. Ο Κροάτης σέντερ είχε 13 πόντους σε αυτό το διάστημα για τους Καταλανούς όμως οι γηπεδούχοι «έτρεξαν» σερί 7-0 (29-22, 12'01") και προηγήθηκαν με +15 όταν ο Μίλαν Μάτσβαν σκόραρε για τρεις και διαμόρφωσε το 45-30 στο 16'18"! Η Μπαρτσελόνα απάντησε με σερί 11-0 και μείωσε στο 45-41 του ημιχρόνου, έχοντας 11/14 δίποντα και 4/11 τρίποντα.

Η αντίδραση των «μπλαουγκράνα» ήλθε στην τρίτη περίοδο με μπροστάρη τον Σάσα Βεζένκοφ, ο οποίος πέτυχε 5 σερί πόντους για το 47-54 στο 25'56". Οι Καταλανοί έκαναν επιμέρους σκορ 24-10 στην τρίτη περίοδο και προηγήθηκαν με 55-65 στο 30', ο Κόπονεν έστειλε τη διαφορά στο +14 (55-69, 31'08") ενώ ο Βεζένκοφ σκόραρε για τρεις κάνοντας το 61-74 στα 5'40" για το φινάλε. Ακολούθως ο Ρένφρο πέτυχε μεγάλο τρίποντο για το 64-77 (36'07") αλλά η Αρμάνι αντέδρασε και ο Μάτσβαν μείωσε σε 76-80! Ο Ράις με 1/2 βολές στα τελευταία δευτερόλεπτα έκανε το τελικό 78-83, αφού η Αρμάνι δεν κατάφερε να ανατρέψει την κατάσταση.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Μπαρτσελόνα αντέδρασε στην τρίτη περίοδο, βρήκε ρυθμό στην επίθεση, εκμεταλλεύτηκε την αστοχία και τα λάθη της Αρμάνι και πήρε κεφάλι στο σκορ (55-65, 30'), διατηρώντας το προβάδισμα ως το τέλος του αγώνα παρά την πίεση των γηπεδούχων.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Άντε Τόμιτς έκανε εξαιρετική δουλειά στο πρώτο ημίχρονο κι έδωσε τη σκυτάλη στον Σάσα Βεζένκοφ, ο οποίος σήμανε την αντεπίθεση της Μπαρτσελόνα στο τρίτο δεκάλεπτο, πέτυχε κρίσιμους πόντους ενώ βοήθησε στα ριμπάουντ και στις ασίστ.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Πέτερι Κόπονεν βοήθησε την Μπαρτσελόνα με το περιφερειακό σουτ (2/2 δίπ., 3/6 τρίπ.) στα 19' που έμεινε στο παρκέ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Μηδέν εις το πηλίκο για τον Βίκτορ Κλαβέρ (0/1 δίπ., 0/2 τρίπ.) στα 15'49" που αγωνίστηκε.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Μπαρτσελόνα τα 12 επιθετικά ριμπάουντ της Αρμάνι και τα 20 λάθη, η Αρμάνι το επιμέρους 24-10 των Καταλανών στο τρίτο δεκάλεπτο.

H ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Στην άκρη, καρφώνει ο Τόμιτς!

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 45-41, 55-65, 78-83.