Παρτίζαν - ΠΑΟΚ 78-82 (pics & vid)

Κάτια Πετροπούλου

Ο ΠΑΟΚ έφτασε να προηγείται με +24, παραλίγο να «αυτοκτονήσει» στα τελευταία λεπτά, ωστόσο, χάρη στο κλέψιμο του Σάιμπερτ, νίκησε με 82-78 μέσα στη «Hala Pionir» την... αποδεκατισμένη Παρτίζαν και πέρασε στους «16». Πρώτος σκόρερ ο ΜακΦάντεν. Επόμενος αντίπαλος η Τενερίφη.

Τα εύκολα, δύσκολα πήγε να κάνει ο ΠΑΟΚ για ακόμα μια φορά.

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» που ενώ ήταν και με +24 μπροστά (40-64, 27'), μετέτρεψε το ματς σε... θρίλερ, ωστόσο πήρε την πρόκριση στους «16», αφού νίκησε την Παρτίζαν με 82-78, χάρη στο κλέψιμο του Σάιμπερτ στο τέλος - ήθελε διαφορά από 3 πόντους και πάνω. Επόμενος αντίπαλος είναι η Τενερίφη του Γιώργου Μπόγρη.

Η... αποδεκατισμένη σέρβικη ομάδα - με παίκτες και προπονητή εκτός λόγω τροφικής δηλητηρίασης - δεν παρέδωσε τα «όπλα» και παρά τη σημαντική απώλεια του Χάτσερ έδειξε πως είναι ζωντανή και κατάφερε να παιδέψει τον ΠΑΟΚ, που πάθαινε τα γνωστά μπλακ άουτ.

Κορυφαίος ήταν ο ΜακΦάντεν (26π.) που έδωσε σημαντικές λύσεις πίσω από τα 6.75 όταν τα πράγματα δυσκόλεψαν - 7/10 τρίποντα - ενώ βοήθησαν και οι Σάιμπερτ και Πέινερς αρκετά.

Από τους ηττημένους ο Βελίτσκοβιτς σταμάτησε στους 19 πόντους. 11 είχαν οι Μπίρτσεβιτς, Άντριτς και Ποτ.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε πολύ δυναμικά στο ματς κι έδειξε πως θέλει την πρόκριση. Έφτασε γρήγορα στο 0-5 και αργότερα στο 2-11 (4') με τον Σάιμπερτ. Οι «ασπρόμαυροι»... πυροβολούσαν πίσω από τα 6.75 και πήγαν στο +12 (6-18, 8'50''). Κάπου εκεί η Παρτίζαν πήρε... μπρος, οι φιλοξενούμενοι παρουσίαζαν αδράνεια στην άμυνα, ενώ τα πήγαιναν εξαιρετικά μέχρι εκείνη τη στιγμή, και με σερί 10-0 έκαναν το 16-18 της πρώτης περιόδου.

Το σερί αυτό συνεχίστηκε στο δεύτερο δεκάλεπτο (24-18), φτάνοντας συνολικά στο επιμέρους 18-0. Ο Κλάντον ισοφάρισε σε 27-27 (15') και ο ΠΑΟΚ με σερί 7-0 πήγε από το 32-40 στο 32-47 του ημιχρόνου με τον «καυτό» ΜακΦάντεν.

Στην τρίτη περίοδο οι Θεσσαλονικείς έδειξαν ξανά την υπεροχή τους, έπαιζαν καλή άμυνα και οι ΜακΦάντεν και Σάιμπερτ πήγαν τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της (40-64, 27'). Εκεί, κάτι τα λάθη, κάτι η αστοχία και ο ΠΑΟΚ αδράνησε ξανά, με τους γηπεδούχους να κάνουν σερί 13-0 (53-64, 31'). Το ματς έγινε θρίλερ αφού ο Βελίτσκοβιτς πλησίασε σε -7 (72-79, 38'), ο Άντριτς με τρίποντο τρόμαξε τον ΠΑΟΚ (76-82, 39'15''), ο Βελίτσκοβιτς έγραψε το τελικό 78-82, αφού ο Σάιμπερτ έσωσε τον ΠΑΟΚ με το κλέψιμό του!

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Επειδή ο Σάιμπερτ έκλεψε την μπάλα στην τελευταία επίθεση που είχε η Παρτίζαν και την πέταξε μακριά στα τελευταία δεύτερα του ματς. Επίσης, ο ΠΑΟΚ είχε καλύτερο ποσοστό στα τρίποντα (37.5%-21.05%) και στις βολές (75%-68.4%).

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Θαντ ΜακΦάντεν πήρε... φωτιά σε δεύτερη και τρίτη περίοδο και με τρίποντα «εκτελούσε»την Παρτίζαν. Σε 33:10, είχε 26 πόντους (1/2δ., 7/10τρ., 3/4β.), 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα, αλλά έκανε και 5 λάθη.

ΑΦΑΝΕΙΣ «ΗΡΩΕΣ»: Ο Σάιμπερτς σε 31:07 είχε 16 πόντους και 2 κλεψίματα και ο Πέινερς σε 25:40 15 πόντους (8/8β.) και 6 ριμπάουντ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Μαϊστόροβιτς σε περίπου 10 λεπτά είχε μόλις 2 πόντους, πήρε 4 ριμπάουντ, αλλά έκανε 4 λάθη και φορτώθηκε με 5 φάουλ.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Με δύο λεπτά αγώνα να απομένουν, ο ΠΑΟΚ κρατούσε τη διψήφια διαφορά (+11, 68-79), αλλά η Παρτίζαν ήταν αποφασισμένη να μην αφήσει έτσι απλά το ματς, αφού επέστρεψε από το -24. Ο Τσόχλας έκανε λάθος, ο Ρόμπινσον έκλεψε για να μειώσει ο Μπράβατς σε 70-79. Ο Σάιμπερτ αστόχησε σε τρίποντο και ο Βελίτσκοβιτς πλησίασε κι άλλο (72-79). Το φάουλ του Κλάντον στον Ρόμπινσον του επέτρεψε να ευστοχήσει σε 1/2βολές (73-80). Ο Σάιμπερτ με 2/2 βολές έκανε το 73-82, όμως ο Άντριτς ευστόχησε σε τρίποντο για το 76-82. Στα 25'' για τη λήξη, ο Βελίτσκοβιτς με ωραίο καλάθι έκανε το 78-82 και η αγωνία... χτύπησε κόκκινο, αφού ο ΠΑΟΚ ήθελε νίκη με τρεις πόντους και πάνω. Ο Μαργαρίτης πήγε στις βολές, αλλά αστόχησε και στις 2 και η Παρτίζαν είχε την τελευταία επίθεση. Ο Σάιμπερτ έγινε ο... ήρωας του ματς αφού έκλεψε την μπάλα και ο ΠΑΟΚ πήρε την πρόκριση.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο ΠΑΟΚ τα ριμπάουντ (34-46) και η Παρτίζαν τα τρίποντα (4/19).

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 32-47, 50-64, 78-82.