Μπασκόνια - Ρεάλ Μαδρίτης 99-103 (vids)

Γιάννης Σταυρουλάκης

H Ρεάλ Μαδρίτης προκρίθηκε στον τελικό του 81ου Copa del Rey αφού επικράτησε της Μπασκόνια με 103-99 και πλέον περιμένει τον νικητή του ζευγαριού Μπαρτσελόνα - Βαλένθια.

Όπως στον προημιτελικό του Copa del Rey με την Ανδόρα, έτσι και στον ημιτελικό με την Μπασκόνια η Ρεάλ Μαδρίτης χρειάστηκε το έξτρα πεντάλεπτο για να τελειώσει τη δουλειά. Οι Μαδριλένοι άφησαν εκτός τελικού τη διοργανώτρια και περιμένουν τον νικητή του δεύτερου ημιτελικού ενώ η τριπλέτα των Ντόντσιτς (23π.), Γιουλ (19π.) και Ράντολφ (19π.) σφράγισε την πρόκριση.

Ο αγώνας

Η Μπασκόνια επέμεινε στο μακρινό σουτ στα πρώτα λεπτά του ημιτελικού με τη Ρεάλ Μαδρίτης κι έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο υπέρ της 20-15, έχοντας 4/11 τρίποντα σε αυτό το διάστημα και 13 ριμπάουντ αντί 9 της «Βασίλισσας». Στη συνέχεια οι Μαδριλένοι βρήκαν ρυθμό στην επίθεση κι έκαναν επιμέρους σκορ 29-15 στο δεύτερο δεκάλεπτο ενώ οι Ράντολφ (10π.) και Ντόντσιτς (13π.) πέτυχαν τους 26 από τους 29 πόντους της ομάδας του Πάμπλο Λάσο σε αυτή την περίοδο!

Από την άλλη πλευρά η Μπασκόνια στηρίχτηκε στα ξεσπάσματα του Λάρκιν και του Μπομπουά ενώ το ημίχρονο έκλεισε στο 35-44 για τους φιλοξενούμενους. Στη συνέχεια ο Άνταμ Χάνγκα πήρε από το... χέρι τους Βάσκους και ηγήθηκε των γηπεδούχων που μείωσαν σε 64-68 στο 30', με τον Ούγγρο φόργουορντ να σκοράρει τους 10 από τους 13 πόντους του στην τρίτη περίοδο! Η αντεπίθεση της Μπασκόνια συνεχίστηκε στο τελευταίο δεκάλεπτο, όταν ο Φόκτμαν έδωσε το προβάδισμα με 73-72 στα 7:35 για το φινάλε! Ο Μπομπουά σκόραρε για τρεις κι έστειλε τη διαφορά στο +7 (84-77) ενώ ο Χάνγκα ευστόχησε πίσω από τα 6μ.75 για το 87-79 στο 36:29!

Η Ρεάλ δεν ήταν διατεθειμένη να τα παρατήσει και ο Γιουλ μείωσε με δύσκολη προσπάθεια σε 87-86, ο Μπομπουά έκανε το 89-86 ενώ το τρίποντο του Γιουλ ισοφάρισε σε 89-89 στα 35"! Ο Λάρκιν αστόχησε για τρεις ενώ ο Γιουλ πήρε πάνω του την τελευταία επίθεση της «Βασίλισσας» ωστόσο έκανε αιρ-μπολ στο τρίποντο και το ματς πήγε στην παράταση! Εκεί το τρίποντο του Νοτσιόνι διαμόρφωσε το 94-97 ενώ ο Αγιόν έκανε το 96-100 με γκολ-φάουλ στα 2:02 για το τέλος! Η Μπασκόνια μπλόκαρε επιθετικά και η Ρεάλ κράτησε το προβάδισμα ως το τέλος, επικρατώντας με 103-99.

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 35-44, 64-68, 89-89 κ.α., 99-103.

ΜΠΑΣΚΕΤ: ΙΣΠΑΝΙΑ Τελευταία Νέα