Ρεάλ Μαδρίτης - Ανδόρα 99-93 (vids)

Γιάννης Σταυρουλάκης

Η ψυχωμένη Ανδόρα του Θανάση Αντετοκούνμπο δεν τα κατάφερε απέναντι στη Ρεάλ. Ηττήθηκε με 99-93 στην παράταση αφού ο Άντονι Ράντολφ έκανε ματσάρα!

ΙΣΠΑΝΙΑ, ΑΠΟΣΤΟΛΗ: Γιάννης Σταυρουλάκης

Η Ανδόρα κοίταξε στα μάτια τη Ρεάλ Μαδρίτης ωστόσο δεν κατάφερε να ολοκληρώσει την υπέρβαση απέναντι στη «Βασίλισσα». Ο Αλμπισί αστόχησε σε «νεκρό» χρόνο κι έχασε την ευκαιρία να καθαρίσει το ματς στην κανονική διάρκεια (86-86 κ.α.). Εν συνεχεία η Ρεάλ επιβεβαίωσε την ανωτερότητά της στην παράταση, επικράτησε με 99-93 και θα αντιμετωπίσει στον ημιτελικό του Σαββάτου τη διοργανώτρια Μπασκόνια.

Ο αγώνας

Η Ανδόρα πέτυχε τον απόλυτο αιφνιδιασμό στη Fernando Buesa Arena κόντρα στη Ρεάλ Μαδρίτης που τα βρήκε... σκούρα με την άμυνα των τυπικά φιλοξενούμενων. Η ομάδα του Θανάση Αντετοκούνμπο έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο υπέρ της 15-23 ενώ πήρε πόντους μέσα στη ρακέτα από τον Γκιόργκι Σερμαντίνι απέναντι στη «Βασίλισσα» που στηρίχτηκε στα ξεσπάσματα του Ρούντι και είχε μόλις 1/10 τρίποντα σε αυτό το διάστημα! Η διαφορά έφτασε στο +16 (21-37, 17') για την Ανδόρα όμως η Ρεάλ μείωσε στο 33-43 του ημιχρόνου. Ο Ράντολφ σκόραρε 9 πόντους με 2/2 βολ., 2/2 δίπ. και 1/1 τρίπ. στο δεύτερο δεκάλεπτο για τη «Βασίλισσα» που δεν επέτρεψε στην Ανδόρα να ξεφύγει στο σκορ. O Σερμαντίνι διαμόρφωσε το 36-48 στο 22' πριν ακολουθήσει το επιθετικό ξέσπασμα της Ρεάλ που σκόραραρε 20 πόντους στα επόμενα 8 λεπτά και μείωσε σε 56-59 με το οποίο έκλεισε η τρίτη περίοδος!

Ο Θανάσης Αντετοκούνμπο έκανε το 64-71, ακολούθησε σερί 6-0 για τη Ρεάλ με τον Νοτσιόνι (70-71, 33'55") ενώ ο Αλμπισί έκανε το 80-84 στα 1'15" για το τέλος! Η ψυχωμένη Ανδόρα είχε τη στήριξη... σχεδόν όλων των φιλάθλων που βρίσκονταν στη Fernando Buesa Arena ενώ ο Κάρολ σκόραρε για τρεις και μείωσε σε 83-84 στα 14.6". Ο Γιουλ έκανε γρήγορο φάουλ στον Αλμπισί κι εκείνος έκανε το 83-86 με 2/2 βολές. Παρ' όλα αυτά, ο Ράντολφ πέτυχε μεγάλο τρίποντο για το 86-86 στα 4.7"! Η Ανδόρα πήρε τάιμ άουτ όμως ο Αλμπισί αστόχησε σε «νεκρό» χρόνο και το ματς πήγε στην παράταση! Η Ρεάλ έκανε σερί 5-0 για το 91-86 με το τρίποντο του Ράντολφ. O Γιουλ έκανε το 95-88 με δύσκολη προσπάθεια στα 1'43" ενώ η Ρεάλ έφτασε στη νίκη με 99-93 και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Copa del Rey όπου θα αντιμετωπίσει τη διοργανώτρια Μπασκόνια.

Τα δεκάλεπτα: 15-23, 33-43, 56-59, 86-86 κ.α., 99-93.

ΜΠΑΣΚΕΤ: ΙΣΠΑΝΙΑ Τελευταία Νέα