Ήττα για την... ελληνική Αστάνα από τη «Λόκο» του Βουγιούκα

Κάτια Πετροπούλου

Παρά το γεγονός πως η Αστάνα είχε το προβάδισμα σε τρεις περιόδους, η Λοκομοτίβ ξέσπασε στο τέλος και νίκησε με 67-59, στο πρωτάθλημα της VTB.

H ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου το πάλεψε αρκετά, αλλά δεν στάθηκε τυχερή και τελικά ηττήθηκε από τη Λοκομοτίβ του Ίαν Βουγιούκα με 67-59, στο ρώσικο πρωτάθλημα.

Η Αστάνα, με τους Έλληνες να δίνουν το... συνθήμα προηγήθηκε αρχικά της «Λόκο» (2-10), η οποία στο 10' μπήκε μπροστά (20-18), ενώ το ημίχρονο βρήκε τους φιλοξενούμενους στο +3 με τρίποντο του Κατσίβελη (32-35, 20'). Οι παίκτες του Παπαθεοδώρου διατήρησαν το προβάδισμα σχεδόν σε όλη την τρίτη περίοδο (49-50, 30'), όμως οι γηπεδούχοι έκαναν την αντεπίθεσή τους στην τελευταία περίοδο (57-50) κι έφτασαν στο +10 (67-57), για να νικήσουν τελικά με 67-59.

Κορυφαίος για τους νικητές ο Κέβιν Τζόουνς με 22 πόντους, 5 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.

Ο Ίαν Βουγιούκας, σε 15:21, μέτρησε 4 πόντους, 1 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 τάπες και 1 λάθος.

Για την Αστάνα, ο Μίλερ είχε 16 πόντους. Από τους Έλληνες, ο Κασελάκης σε 32:51 είχε 7 πόντους, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 3 λάθη, ενώ ο Κατσίβελης σε 32:25 μέτρησε 5 πόντους, 1 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3κλεψίματα και 1 λάθος.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 32-35, 49-50, 67-59.