Νταρουσάφακα - Φενέρμπαχτσε 72-65

Κάτια Πετροπούλου
Το 2/2 στην Euroleague κόντρα στην Φενέρ (14-8) έκανε η Νταρουσάφακα (11-11), αφού επικράτησε με 72-65 κι έκανε... δώρο στους «αιώνιους». Κορυφαίος Κλάιμπερν, άποντος ο Σλούκας.

Με εφιάλτη έρχεται αντιμέτωπη η Φενέρ στις συναντήσεις της με την Νταρουσάφακα στην ευρωπαϊκή διοργάνωση.

Η ομάδα του Μπλατ επιβλήθηκε αυτής του Ομπράντοβιτς με 72-65, φτάνοντας στο 11-11 της Εφές, αλλά έχει μειονέκτημα λόγω της διαφοράς πόντων και παραμένει 9η, να «κυνηγάει» τα playoffs.

Επίσης, με αυτή τη νίκη, έκανε και.. δώρο σε Παναθηναϊκό και Ολυμπιακό. Το «τριφύλι» είναι σε απόσταση βολής από τη Φενέρ, αφού είναι πίσω μόλις ένα πόντο, ενώ οι «ερυθρόλευκοι» αν επικρατήσουν της Ζαλγκίρις απόψε, θα ξεφύγουν με +2 και δεν θα έχουν θέμα αν ηττηθούν από τον «Ζοτς» την επόμενη αγωνιστική στην Κωνσταντινούπολη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Κλάιμπερν (20π.) και ο Ζίζιτς (14π., 10ασ.), ενώ από τους ηττημένους ο Μπογκντάνοβιτς (18π.).

Η Νταρουσάφακα πήρε ένα μικρό προβάδισμα στο ματς (5-3, 3'), όμως η Φενέρ με σερί 12-0 έφτασε σε διψήφια διαφορά (5-15, 7'), την οποία και κράτησε (10-20, 10'). Οι γηπεδούχοι, όμως, έδειξαν άγριες διαθέσεις, και έκαναν την αντεπίθεσή τους, αφού έφτασαν στην ισοφάριση (25-25, 17') και στο ημίχρονο βρέθηκαν μπροστά, με φοβερό τρίποντο του Ουαναμέικερ στη λήξη (34-31, 20').

Στο δεύτερο μέρος, η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ κράτησε το προβάδισμα (40-33, 24'), αλλά οι φιλοξενούμενοι επέστρεψαν και ισοφάρισαν (42-42, 27'), για να κάνει ο Μπογκντάνοβιτς με έμμεσο τρίποντο το 47-47 (30'). Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι κράτησαν τα... ηνία του ματς (64-57, 38'), ο Σέρβος γκαρντ αστόχησε σε δύο διαδοχικά τρίποντα στα τελευταία δεύτερα του ματς (68-61, 19'30'') και ο Ντίξον επισφράγισε το τελικό 72-65 στο φινάλε.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Νταρουσάφακα έπαιξε καλή άμυνα και ήταν ελαφρώς πιο εύστοχη από τα 6.75μ. Από τη Φενέρ. Πήρε 33 ριμπάουντ (11επ.-22αμ.), μοίρασε 16 ασίστ και είχε 29.6% στα τρίποντα (έναντι 19.1%).

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Ουίλ Κλάιμπερν έκανε ένα καταπληκτικό ματς. Σε 34:28 είχε 20 πόντους (5/11δ., 3/6τρ., 1/2β.), 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 λάθος.

ΑΦΑΝΕΙΣ «ΗΡΩΕΣ»: Ο Άντε Ζίζιτς έχει αποδειχθεί... λαχείο για την Νταρουσάφακα. Σε 27:58 έκανε double double, αφού είχε 14 πόντους, 10 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 λάθος.

Και ο Μπραντ Ουαναμέικετ ήταν «διψήφιος» με 12 πόντους και 11 ασίστ, ενώ πήρε 3 ριμπαόυντ, έκανε 3 κλεψίματα και 3 λάθη, σε 38:07.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Κώστας Σλούκας δεν ήταν σε καλή ημέρα σήμερα. Σε περίπου 11 λεπτά έμεινε άποντος (0/3δ., 0/1τρ.) και είχε 1 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 λάθος.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Στην τελευταία περίοδο, η Φενέρ ισοφάρισε σε 52-52 (33'), όμως η Νταρουσάφακα είχε... on fire τον Κλάιμπερν, κι εκμεταλλευόμενη την αστοχία των φιλοξενούμενων, πήρε ξανά διαφορά (62-55, 37'). Όταν το σκορ ήταν 68-61 (39'30''), ο Μπογκντάνοβιτς βιάστηκε σε δύο σερί τρίποντα και αστόχησε, με συνέπεια να μην πλησιάσει τους γηπεδούχους στο σκορ. Στην πορεία ο Κάλινιτς δέχθηκε τεχνική ποινή (39'50'') και ο Ουαναμέικερ ευστόχησε στη βολή (70-63), ο Μπέρτανς έβαλε 2/2 βολές, μετά από φάουλ του Νάναλι (72-63) και ο Ντίξον επισφράγισε το τελικό 72-65 στη λήξη.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Νταρουσάφακα το ποσοστό στα δίποντα (51.4%) και η Φενέρ τα επιθετικά ριμπάουντ (7) και τις ασίστ (11).

ΟΙ ΦΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το buzzer beater τρίποντο του Ουαναμέικερ και το... σόου του Ζίζιτς!

Τα δεκάλεπτα: 10-20, 34-31, 47-47, 72-65.