Ολυμπιακός - Ζαλγκίρις 73-64 (vid)

Κωνσταντίνος Μελάγιες
Ο Ολυμπιακός (16-6) νίκησε τη Ζαλγκίρις (9-13) με 73-64 και βρίσκεται κοντά στο πλεονέκτημα έδρας. Εκπληκτικός Πρίντεζης (17π., 10ρ.) και καθοριστικός Λοτζέσκι (12π. οι 9 στο τέλος).

Ο Ολυμπιακός νίκησε τη Ζαλγκίρις με 73-64 και συνεχίζει να βρίσκεται στην 2η θέση μαζί με την ΤΣΣΚΑ ενώ πήρε διαφορά και από την τέταρτη Φενέρμπαχτσε. Για να πλησιάσει ακόμη περισσότερο στο πλεονέκτημα της έδρας χρειάστηκε το double double του Γιώργου Πρίντεζη (17π., 10ρ.) και ένα κρεσέντο στο τελευταίο κρίσιμο πεντάλεπτο του αγώνα από τον Ματ Λοτζέσκι με 7 σερί πόντους.

Το πρώτο δεκάλεπτο οι πρωταγωνιστές στο παρκέ ήταν τα «τεσσάρια» των ομάδων. Από τη μία ο Γιώργος Πρίντεζης και από την άλλη ο Παούλιους Γιανκούνας φόρτωναν τα καλάθια κι έτσι καμία ομάδα δε μπορούσε να πάρει προβάδισμα μεγαλύτερο της μίας κατοχής. Στην δεύτερη περίοδο η είσοδος του Λούκας Λεκαβίτσιους δημιούργησε πολλά προβλήματα στην άμυνα των γηπεδούχων τόσο με την εκτέλεση όσο και με τη δημιουργία του, ωστόσο έξι σερί πόντοι του Ντομινίκ Ουότερς κράτησαν τους Πειραιώτες κοντά στο σκορ (29-31, 18’).

Στο τρίτο δεκάλεπτο καμία εκ των δύο ομάδων δε μπορούσε να βρει ρυθμό μέχρι που οι Λιθουανοί με δύο συνεχόμενα τρίποντα (Βέστερμαν, Πάνγκος) προσπέρασαν με 41-45 (26’). Ο Ολυμπιακός αντέδρασε εξαιρετικά και απάντησε επίσης με 2/2 τρίποντα (Πρίντεζης, Σπανούλης) για το 47-45 (27’) ενώ λίγο αργότερα έφτασε και στο +5 (56-51, 30’).

Η Ζαλγκίρις δεν έλεγε να τα παρατήσει και με σωστό μπάσκετ στην επίθεση προσπαθούσε να εκμεταλλευτεί τις αδυναμίες της άμυνας του Ολυμπιακού με αποτέλεσμα να μένει κοντά στο σκορ (57-55, 32’). Σε εκείνο το σημείο ο Ματ Λοτζέσκι πήρε πρωτοβουλίες (και τη μπάλα την οποία δεν ακούμπαγε μέχρι τότε) και με 7 συνεχόμενους πόντους έστειλε τη διαφορά στο +7 (64-57, 34’). Παρά την προσπάθεια των Λιθουανών η άμυνα του Ολυμπιακού δεν τους επέτρεπε να πλησιάσουν σε απόσταση ικανή να τον απειλήσουν άμεσα και με τρίποντο του Βασίλη Σπανούλη από τα 8 μέτρα η σεμνή «τελετή» ολοκληρώθηκε.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος στα τρίποντα (40%-35%), είχε 4 λιγότερα λάθη (8-12) και 5 περισσότερα κλεψίματα (9-4). Στο τέλος έπαιξαν καταπληκτική άμυνα επίσης αφού η Ζαλγκίρις πέτυχε ένα καλάθι εντός παιδιάς στα τελευταία 5:30 λεπτά και συνολικά 5 πόντους σε αυτό το διάστημα.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Γιώργος Πρίντεζης ήταν απολαυστικός αφού σε 27:45 είχε 17 πόντους (4/7δ., 3/4τρ.), 10 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 2 ασίστ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Αρτούρας Μιλάκνις τελείωσε με 5 πόντους έχοντας 1/2 δίποντα, 1/5 τρίποντα και αρνητικό ranking (-1).

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Το σκορ ήταν 41-45 στο 26, αλλά ακολούθησε ένα επιμέρους σκορ 11-2 το οποίο μετέτρεψε το σκορ σε 52-47 και ουσιαστικά έβαλε σε θέση ισχύος τον Ολυμπιακό.

Ακόμη ένα κομβικό σημείο του αγώνα ήταν με το σκορ στο 64-61 όπου ακολούθησαν 6 συνεχόμενες καλές άμυνες των «ερυθρόλευκων» και το σκορ έγινε 68-61. Άστοχες επιθέσεις βέβαια, αλλά κύλησε αρκετός χρόνος.

ΑΦΑΝΕΙΣ «ΗΡΩΕΣ»: Ο Ματ Λοτζέσκι σκόραρε 12 πόντους οι 9 εκ των οποίων στο τελευταίο πεντάλεπτο ενώ 7 εξ αυτών ήταν συνεχόμενοι. Ο Αμερικανός είχε ακόμη 3 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 2 ασίστ κι ένα λάθος.

Καλός κι ο Μιλουτίνοφ ειδικά στην άμυνα ενώ ο Μπιρτς πρόσφερε 8 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Στο 23’ ο Αουγκούστο Λίμα πήγε να καρφώσει, αλλά ο Κώστας Παπανικολάου τον έκοψε με επιβλητικό τρόπο!

TI ΠΕΤΑΝΕ: Ο Ολυμπιακός πως… λαχτάρησε έως και το τελευταίο δεκάλεπτο.

Η Ζαλγκίρις τις κακές επιθέσεις των τελευταίων λεπτών.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 35-35, 56-54, 73-64