Μπασκόνια - Ρεάλ Μαδρίτης 71-79 (vid)

Κωνσταντίνος Μελάγιες
Η Ρεάλ Μαδρίτης (16-5) νίκησε στη Βιτώρια την Μπασκόνια (12-9) με 71-79 και πλέον είναι μόνη πρώτη στη βαθμολογία της Euroleague.

Η Ρεάλ Μαδρίτης παρά τις απουσίες των Ρέγιες και Φερνάντεθ επιβλήθηκε στη Βιτώρια της Μπασκόνια με 71-79 και πλέον απολαμβάνει μόνη της κορυφή της βαθμολογίας.

Το ματς ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να επιβάλλουν το ρυθμό τους και πολύ γρήγορα να προηγούνται με 4-12 (5'). Τα σουτ των Βάσκων στη συνέχεια σταμάτησαν να βρίσκουν σίδερο κι έτσι ανέκαμψαν ανεβάζοντας ταυτόχρονα το επίπεδο της πίεσης στην άμυνά τους. Η Ρεάλ έβρισκε πολλές λύσεις από τους ψηλούς της (Ράνορλφ 9π. Αγιόν 7π., Τόμπκινς 6π.) κι έτσι ξαναπήρε πλεονέκτημα 8 πόντων (20-28, 14'). Πάλι όμως οι γηπεδούχοι πλησίασαν χάρη σε τρίποντα από τους Μπομπουά και Λαπροβίτολα.

Στην τρίτη περίοδο η Ρεαλ ξεκίνησε φουριόζα και έτσι με γρήγορο σερί εφτά αναπάντητων πόντων πήγε τη διαφορά στους 10 (36-46, 23'). Η Μπασκόνια προσπάθησε μέσω της άμυνάς της να βρει λύσεις, ωστόσο όμως ο Σέρχιο Γιουλ με συνεχόμενα προσωπικά καλάθια και στη συνέχεια ο Λούκα Ντόνσιτς διατηρούσαν τη διαφορά στο επίπεδο γύρω από το +10.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η κούραση είχε επηρεάσει και τις δύο ομάδες, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι έδειξαν μεγαλύτερη αξιοπιστία στην άμυνά τους. Η Μπασκόνια έχασε δύο ευκαιρίες να μπει στη διεκδίκηση της νίκης κάνοντας ισάριθμες φορές παράβαση 24'' και στην άλλη πλευρά οι φιλοξενούμενοι με ψυχραιμία δεν αντιμετώπισαν το παραμικρό πρόβλημα.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Ρεάλ ήταν καλύτερη στα δίποντα (43%-60%), οι παίκτες της έδωσαν 21 ασίστ και κυρίως έκαναν μόλις 5 λάθη σε ολόκληρο 40άλεπτο!

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Λούκα Ντόνσιτς σε 24:44 είχε 16 πόντους (3/6δ., 2/4τρ., 4/4β.), 9 ριμπάουντ, 6 ασίστ και κανένα λάθος!

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Σέιν Λάρκιν σε 24:04 είχε 5 πόντους με άθλια στατιστικά (2/8δ., 0/3τρ., 1/1β.).

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Ο Βόιτμαν μείωσε σε 69-76, 90'' πριν τη λήξη, αλλά το κάρφωμα του Τζέφρεϊ Τέιλορ και το άστοχο τρίποντο του Λάρκιν που ακολούθησε, έληξε το ζήτημα του νικητή του αγώνα.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Σέρχιο Γιουλ βοήθησε πολύ με 7 πόντους, 8 ασίστ και 4 ριμπάουντ.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Μπασκόνια το χαμηλό ranking της (65) και η Ρεάλ το ποσοστό της στα τρίποντα (6/26, 23.1%).

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Ο Λούκα Ντόνσιτς στην τελευταία περίοδο έκανε μία φάση που θύμισε «Μάτζικ» Τζόνσον σκοράροντς ύστερα από μία εντυπωσιακή ντρίμπλα κάτω από τα πόδια του.

Τα δεκάλεπτα: 15-16, 36-39, 52-59, 71-79