Ούνικς - Ολυμπιακός 75-90 (vid)

Κωνσταντίνος Μελάγιες
Ο Ολυμπιακός (15-6) πέρασε με 75-90 από την έδρα της Ούνικς (7-14) παίζοντας εκπληκτικό μπάσκετ στα 3/4 της αναμέτρησης. Εκπληκτικοί Γκριν (25π.) και Πρίντεζης (20π., 3ρ., 4ασ.). ΑΠΟΣΤΟΛΗ-ΚΑΖΑΝ: Κωνσταντίνος Μελάγιες

Τι κι αν είχε σοβαρές απουσίες; Τι κι αν έπαιζε με μία ομάδα που δεν είχε να χάσει τίποτα; Ο Ολυμπιακός ήταν απίστευτα καλός σε άμυνα κι επίθεση, επικράτησε με 75-90 στο Καζάν της Ούνικς και πλέον έκανε ένα ακόμη σημαντικό βήμα για το πλεονέκτημα της έδρας.

Οι Πειραιώτες με εξαίρεση την τρίτη περίοδο ήταν καταπληκτικοί, σούταραν με 56% στα τρίποντα (14/25), μοίρασαν 19 ασίστ (μεγάλος αριθμός χωρίς τον Σπανούλη) και με πρωτγωνιστές τους Έρικ Γκριν (25π.) και Γιώργο Πρίντεζη (20π., 3ρ., 4ας.) έφτασαν στην πολυπόθητη νίκη.

Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου ξεκίνησαν απόλυτα συγκεντρωμένοι κι απόλυτα εύστοχοι. Ο Κώστας Παπανικολάου δεν άφησε στην πρώτη περίοδο τον Κιθ Λάνγκφορντ να βρει ρυθμό (0/3 σουτ) και στην επίθεση η λειτουργία της ομάδας ήταν ιδανική. Καλή μεταφορά της μπάλας, δημιουργία από ποσταρίσματα και τα 7/9 τρίποντα της πρώτης περιόδου όχι μόνο έδωσαν προβάδισμα στο σκορ (8-15 στο 6’, 10-22 στο 8’, 13-28 στο 9’), αλλά η διαφορά έφτασε νωρίς στους 20 πόντους (13-33, 10’).

Οι «ερυθρόλευκοι» δεν ήθελαν να εμφανίσουν «μνήμες από Γαλατάσαραϊ» κι έτσι παρουσιάστηκαν με το ίδιο ακριβώς πρόσωπο και στην δεύτερη περίοδο. Στο 13’ η διαφορά έπιασε τη μέγιστη τιμή της χάρη σε πέντε σερί πόντους του Ντομινίκ Ουότερς (+27, 16-43) και κάπου εκεί υπήρξε η πρώτη αντίδραση των γηπεδούχων. Ο Κιθ Λάνγκφορντ με «αίμα» βρήκε δίοδο προς το καλάθι, οι Πάβελ Αντίποφ και Αρτσιόμ Παρακχούσκι επίσης κι έτσι η διαφορά έπεσε στους 18 πόντους (31-49, 18’).

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Λάνγκφορντ ξεκίνησε με κέφια και 7 πόντους. Από την άλλη πλευρά ο Έρικ Γκριν με 7 συνεχόμενους δικούς του πόντους φρόντισε να επανέλθει η τάξη (43-63, 24’), ωστόσο αυτό ήταν για λίγο μιας και οι γηπεδούχοι έριξαν ακόμη περισσότερο τη διαφορά στη συνέχεια με 6-0 σερί (49-63, 26’).

Ήταν δεδομένη η προσπάθεια της Ούνικς να δώσει όλες τις δυνάμεις της για να επιστρέψει στη διεκδίκηση της νίκης στο τελευταίο δεκάλεπτο κάτι που φυσικά γνώριζαν και στον Ολυμπιακό. Η επίθεση με εξαίρεση τον Έρικ Γκριν είχε προβλήματα, η άμυνα ήταν εκεί για να δίνει «ανάσες» στο σκορ για τους παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου, ωστόσο με τρίποντο ο Λάνγκφορντ έριξε τη διαφορά για πρώτη φορά σε μονοψήφιο νούμερο (61-69, 34’). Ο Γιώργος Πρίντεζης ανέλαβε δράση και μαζί με τον Νίκολα Μιλουτίνοφ έστειλαν τη διαφορά ξανά στο +12 (63-75, 36’). Ένα τρίποντο του Αντίποφ μείωσε εκ νέου, αλλά ακολούθησε 10-0 σερί με 1/1 δίποντα και 2/2 τρίποντα από τον Γιώργο Πρίντεζη (68-87, 38’) διάστημα το οποίο αποτελείωσε την Ούνικς.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Ολυμπιακός ήταν ανώτερος σε δίποντα (48.8%-55.6%), τρίποντα (44.4%-56%), ριμπάουντ (24-31) και κυρίως είχε τις προσωπικότητες στο τέλος για να πάρει το ματς.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Έρικ Γκριν σε 34:02 είχε 25 πόντους (7/8δ., 3/5τρ., 2/2β.), 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, ένα κλέψιμο και ένα κόψιμο.

Ο Γιώργος Πρίντεζης ήταν καταπληκτικός και καταλυτικός με 10 πόντους στην τελευταία περίοδο. Ο διεθνής φόργουορντ είχε σε 25:50, 20 πόντους με 5/9 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 1/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 3 λάθη.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Ορλάντο Τζόνσον σε 12’ είχε 2 πόντους με 1/3 σουτ και 2 ριμπάουντ.

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός έβαλε τις γερές βάσεις προηγούμενος με 20 πόντους διαφορά και κάνοντας τα πάντα πιο εύκολα.

Σημαντικό διάστημα επίσης στο 63-71 ένα καλάθι και φάουλ του Νίκολα Μιλουτίνοφ ενώ λίγο αργότερα με το σκορ 68-79, ο Πρίντεζης με 2/2 τρίποντα έληξε το ματς.

ΑΦΑΝΕΙΣ «ΗΡΩΕΣ»: Τρομερή δουλειά έκαναν όλοι οι παίκτες του Ολυμπιακού που αγωνίστηκαν. Ξεχώρισε λίγο περισσότερο η προσπάθεια του Παπανικολάου (10π., 3ρ., 4ασ.) με την εκπληκτική του άμυνα πάνω στον Λάνγκφορντ στο πρώτο ημίχρονο και ο Νίκολα Μιλουτίνοφ με 11 πόντους, 7 ριμπάουντ και 2 κοψίματα.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Ο Ιωάννης Παπαπέτρου έφυγε στον αιφνιδιασμό, πάσαρε στον αέρα και ο Κεμ Μπιρτς κάρφωσε πιάνοντας τη μπάλα στον αέρα.

TI ΠΕΤΑΝΕ: Η Ούνικς τον τρόπο με τον οποίο μπήκε στο ματς. Ανέτοιμη.

Ο Ολυμπιακός το κακό διάστημα στην επίθεση της τρίτης περιόδου. Λογικό εν μέρει λόγω των απουσιών, αλλά οι λύσεις ήταν βιαστικές.

Τα δεκάλεπτα: 13-33, 36-56, 54-69, 75-90