Αναντολού Εφές - Νταρουσάφακα 93-81 (vid)

Η Αναντολού Εφές (9-10) επικράτησε της Νταρουσάφακα (10-9) με 93-81 και κράτησε επαφή με την πρώτη οκτάδα της κατάταξης και την πρόκριση στα playoffs.

H ομάδα του Βέλιμιρ Περάσοβιτς εδραιώθηκε στην 9η θέση και πλέον απέχει μια νίκη από την Νταρουσάφακα, παρά τη μεγάλη εμφάνιση του πιτσιρικά Άντε Ζίζιτς ο οποίος τελείωσε το ματς με 16 πόντους και 18 ριμπάουντ!

Ο αγώνας

Η Αναντολού Εφές προηγήθηκε 18-12 με το έμμεσο τρίποντο του Μπράουν ενώ ο Άλεξ Κιρκ έστειλε τη διαφορά στο +9, κάνοντας το 25-16 στα 32" για το φινάλε της πρώτης περιόδου! Η Νταρουσάφακα έκανε σερί 8-0 και μείωσε σε απόσταση βολής με τον Αλντεμίρ (25-24, 11:07) ενώ ο Ουοναμέικερ έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ, κάνοντας το 30-32 με 2/2 βολές. Παρ' όλα αυτά, η Εφές πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 42-38 ενώ έκλεισε την τρίτη περίοδο στο υπέρ της 64-56. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν στο τέταρτο δεκάλεπτο, μείωσαν σε 75-74 (34:31) με τον Ουοναμέικερ και 77-75 (35:39) με τον Ζίζιτς ωστόσο η Εφές άντεξε στην πίεση, διατήρησε το προβάδισμα ως το τέλος κι έφτασε στη νίκη με 93-81.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Εφές σούταρε με 48% πίσω από τα 6μ.75 (12/25), μοίρασε 21 ασίστ αντί 13 της Νταρουσάφακα και έκανε μόλις 8 λάθη.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Μπράντον Πολ είχε 21 πόντους ενώ ο Τομά Ερτέλ πρόσθεσε 17 πόντους και 7 ασίστ για την Εφές.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Τζέιμς Άντερσον είχε 0/1 τρίποντο και 0.2 δίποντα στα 8:20 που έμεινε στο παρκέ.

ΑΦΑΝΗΣ-«ΗΡΩΑΣ»: Ο Μπράιαντ Ντάνστον τελείωσε το ματς με 14 πόντους και 6 ριμπάουντ.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Εφές τα 18 επιθετικά ριμπάουντ των φιλοξενούμενων, η Νταρουσάφακα τα λάθη στο φινάλε.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το εντυπωσιακό κάρφωμα του Κλάιμπουρν!

Τα δεκάλεπτα: 25-19, 42-38, 64-56, 93-81.