ΠΑΟΚ - Δόξα Λευκάδας 84-67 (pics & vid)

Κάτια Πετροπούλου

Γλίτωσε το... κάζο κόντρα στην μαχητική Δόξα (3-11) ο ΠΑΟΚ (8-6), αφού επικράτησε τελικά με 84-67 για την 14η αγωνιστική της Basket League και άφησε τους νησιώτες στην τελευταία θέση της βαθμολογίας.

Μια νίκη που είχε μεγάλη ανάγκη πήρε ο ΠΑΟΚ ενάντια στη Δόξα Λευκάδας, αφού επικράτησε με 84-67 στο «PAOK Sports Arena» και ανέβηκε στο 8-6 κι άφησε τους νησιώτες στην τελευταία θέση (3-11).

Το τελικό σκορ δεν αντιπροσωπεύει την εικόνα τους ματς, αφού οι φιλοξενούμενοι ήταν άκρως ανταγωνιστικοί για τρία δεκάλεπτα, ενώ είχαν φτάσει και στο +10 (28-38, 17'). Ο «Δικέφαλος του Βορρά», όμως, βρήκε τις λύσεις - που δεν μπορούσε να βρει νωρίτερα - στην τελευταία περίοδο και έφτασε άνετα σε μια νίκη, μετά τις δύο ήττες από Παναθηναϊκό και Όλντενμπουργκ.

Κλάντον και Πέινερς μοιράστηκαν από 16 πόντους - με τον δεύτερο να μαζεύει και 14 ριμπάουντ, ο Σάιμπερτ πρόσθεσε 14, ο Τσόχλας 11 και ο Μιλιένοβιτς 10.

Από την ομάδα του Χάρη Μαρκόπουλου ξεχώρισε ο Ρόμπινσον με 15 πόντους (3/4 δίποντα, 3/5 τρίποντα), ο Ταπούτος με 12 (3/4δ., 1/3ρ., 3/4β.) και ο Τσαλδάρης με 10 (2/4τρ., 4/4β.).

Η Δόξα μπήκε... ψυχωμένη στο ματς και εκμεταλλεύτηκε την κακή άμυνα που έπαιζε ο ΠΑΟΚ. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν γρήγορα με 0-5 (1'), προβάδισμα το οποίο κράτησαν μέχρι και το πρώτο δεκάλεπτο (11-17, 10'). Στην πορεία, έφτασαν στο +8 (11-19) και με επιμέρους 1-8 έπειτα, έφτασαν σε διψήφια διαφορά (+10, 28-38). Κάπου εκεί ο «Δικέφαλος του Βορρά» ξέσπασε και με τέσσερα τρίποντα ισοφάρισε σε 40-40! Σε νεκρό χρόνο ο Ρόμπινσον έκανε φάουλ στον Πέινερς, ο οποίος με 2/2 βολές διαμόρφωσε το 42-42 του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι με σερί 8-0 πήγαν από το 56-52 (27') στο 62-52 (28') και έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο 64-53 (30'). Στην τελευταία περίοδο, η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου ξέσπασε κυριολεκτικά, αφού βρήκε το δρόμο προς το καλάθι και περιόρισε την Δόξα, η οποία κατέφευγε σε απελπισμένα σουτ. Οι «ασπρόμαυροι» έτρεξαν σερί 13-0 (από 66-60, 32' σε 79-60, 35') και τελικώς επικράτησαν άνετα με 84-67.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο ΠΑΟΚ έβγαλε όλη την αντίδραση του στο τέλος και ό,τι δεν έκανε στο πρώτο μέρος, το έκανε στο δεύτερο. Βρήκε το δρόμο προς στο καλάθι και τελείωνε απλές φάσεις. Χαρακτηριστικό είναι πως στο πρώτο εικοσάλεπτο είχε 6/16 δίποντα, ενώ στο δεύτερο 20/35, ενώ οι παίκτες του εκτέλεσαν σχεδόν απόλυτα τις βολές (26/30).

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Κιθ Κλάντον έκανε μια καλή εμφάνιση από την αρχή κι έφτασε στο double double με 16 πόντους (7/9δ., 2/2β.) και 14 ριμπάουντ, σε 24:36. Ακόμα, μοίρασε 1 ασίστ κι έκανε 1 λάθος.

Και ο Ζάνις Πέινερς πρόσθεσε από 16 πόντους, με 3/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα και 7/7 βολές, σε 26:43.

ΑΦΑΝΕΙΣ «ΗΡΩΕΣ»: Ο Τζόρνταν Σάιμπερτ σε 26:47 σημείωσε 14 πόντους και μοίρασε 3 ασίστ. Ο Απόλλωνας Τσόχλας, σε 14:19 πέτυχε 11 πόντους πήρε 3 ριμπάουντ κι έδωσε 6 ασίστ. Και ο Νέναντ Μιλιένοβιτς είχε σημαντική συμβολή με 10 πόντους, εκ των οποίων τους 8 τους πέτυχε στο τελευταίο δεκάλεπτο.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Άμποτ σε 26:09 έβαε 6 πόντους, πήρε 2 ριμπάουντ κι έδωσε 3 ασίστ.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Στην τρίτη περίοδο, ο ΠΑΟΚ άρχισε να δείχνει ποιος είναι το... αφεντικό αφού με σερί 8-0 πήγε από το 56-52 (27') στο 62-52 (28'). Στην τελευταία περίοδο, έβγαλε την... υποχρέωση, αφού με σερί 13-0 έφτασε από το 66-60 (32') στο 79-60 (35'), τελειώνοντας την υπόθεση «νίκη».

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο ΠΑΟΚ το ποσοστό στα τρίποντα (25%) και η Δόξα τα ριμπάουντ (29-37) και τα σουτ (23/56).

Τα δεκάλεπτα: 11-17, 42-42, 64-57, 84-67.