Ρέθυμνο - Κολοσσός 77-83 (vid)

Ο Κολοσσός Ρόδου (8-6) υποχρέωσε το Ρέθυμνο (6-8) μόλις στη δεύτερη εφετινή εντός έδρας ήττα του, επικρατώντας με 77-83 στο «Μελίνα Μερκούρη».

Οι Κρητικοί μετρούσαν όλη κι όλη μόνο μια ήττα στην έδρα τους σε σύνολο έξι αγώνων, κι αυτή από τη Δόξα Λευκάδας. Από την άλλη πλευρά, οι Ροδίτες είχαν ρεκόρ 1-5 μακριά από το Βενετόκλειο και παραμένουν σε τροχιά playoffs.

Ο αγώνας

Ο Φιτζπάτρικ έστειλε τη διαφορά στο +4 (16-12, 7:36) ενώ ο Χάρης Γιαννόπουλος σκόραρε πίσω από τα 6μ.75 και διαμόρφωσε το 23-18 με το οποίο ολοκληρώθηκε η πρώτη περίοδος στο «Μελίνα Μερκούρη». Ο ίδιος, έγραψε το 26-18 για το Ρέθυμνο που διατηρούσε σταθερά το προβάδισμα όμως ο Κολοσσός έκανε σερί 10-0 και προηγήθηκε με το υπέρ του 26-28, με το τρίποντο του Άχονεν!

Μάλιστα οι Ροδίτες πήγαν στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 38-41 κόντρα στο Ρέθυμνο που έκλεισε το πρώτο ημίχρονο έχοντας 7/18 τρίποντα! Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στην τρίτη περίοδο (55-55, 30') ενώ ο Παπαδάκης διαμόρφωσε το 67-71 στα 3:40 για το φινάλε. Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν την αστοχία και τα λάθη του Ρεθύμνου ενώ ο Ρέντικ έκανε το 71-77. Εν τέλει η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη επικράτησε με 77-83, σημειώνοντας τη δεύτερη εφετινή εκτός έδρας νίκη της.

Τα δεκάλεπτα: 23-18, 38-41, 55-55, 77-83.