Ούνικς Καζάν - Μπάμπεργκ 63-58 (vid)

Κάτια Πετροπούλου
Η Μπάμπεργκ (7-10) είχε το προβάδισμα για τρεις περιόδους, έφτασε στο +12 (25'), ωστόσο ηττήθηκε από την... ψυχωμένη Ούνικς (7-10) με 63-58 στο Καζάν. Κορυφαίος ξανά ο Λάνγκφορντ (27π., 10ρ.), σε χαμηλά επίπεδα Καϊμακόγλου, Ζήσης.

Μετά την... αντεπίθεση που έκανε στο δεύτερο μέρος, η Ούνικς πανηγύρισε μια μεγάλη νίκη στο «BasketHall Kazan», καθώς επικράτησε της Μπάμπεργκ με 63-58, για την 17η αγωνιστική της Euroleague.

Οι Γερμανοί είχαν το προβάδισμα στον αγώνα, έφτασαν μέχρι και στο +12 (30-42, 25'), ωστόσο... αυτοκτόνησαν. Η ρώσικη ομάδα ανέβασε στροφές, μάζεψε γρήγορα τη διαφορά και στο τέλος πήρε τη νίκη, με τον Λάνγκφορντ να είναι ξανά μπροστάρης.

Ο Αμερικανός γκαρντ σημείωσε double double, καθώς πέτυχε 27 πόντους, πήρε 10 ριμπάουντ και μοίρασε 5 ασίστ. Ο Ουίλιαμς έβαλε κι αυτός τη «σφραγίδα» του με 13 πόντους και 3 ριμπάουντ.

Ο Κώστας Καϊμακόγλου, στα 28:15 που αγωνίστηκε, δεν πέτυχε κάποιον πόντο, ωστόσο πήρε 4 ριμπάουντ και μοίρασε 1 ασίστ.

Από την άλλη, ο Νίκος Ζήσης, σε 24:06, μέτρησε 4 πόντους, μάζεψε 3 ριμπάουντ, έδωσε 4 ασίστ και έκανε 4 λάθη.

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ (13-14, 8'), με την Μπάμπεργκ να τρέχει ένα σερί 6-0 και να φτάνει στο +7 στο πρώτο δεκάλεπτο (13-20). Έπειτα, οι φιλοξενούμενοι, με επιμέρους σκορ 3-7, πήγαν σε διψήφια διαφορά (+11, 16-27, 14') και κράτησαν το προβάδισμα μέχρι και το ημίχρονο (30-36).

Στο δεύτερο μέρος, η ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι, με σερί 6-0, έφτασε στο +12 (30-42, 25'), όμως οι Ρώσοι κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσια (44-44, 29:15) και να πλησιάσουν στον έναν πόντο (46-47, 30'). Η τέταρτη περίοδος ήταν ένα ντέρμπι, με την Ούνικς να κάνει σερί 8-0 και να περνάει μπροστά στο σκορ (από 51-53, 59-53, 28'). Έκτοτε, δεν έχασε το προβάδισμα, και ο Στολ επισφράγισε τη νίκη με 2/2 βολές, μετά από φάουλ του Μέλι.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η τέταρτη περίοδος έδειχνε πως το ματς θα κριθεί στις λεπτομέρειες, όπως κι έγινε. Η Ούνικς κατάφερε να... αποδιοργανώσει την Μπάμπεργκ και ο Λάνγκφορντ «μίλησε» ξανά στα κρίσιμα σημεία. Επίσης, η ομάδα του Καζάν είχε καλύτερα ποσοστά στα τρίποντα (27.8%-16%) και στις βολές (73.7%-72.5%).

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Κιθ Λάνγκφορντ ήταν συγκλονιστικός για ακόμα μια φορά. Ο Αμερικανός γκαρντ σημείωσε 27 πόντους (7/17δ., 3/7τρ., 4/6β.), πήρε 10 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ κι έκανε 3 λάθη, σε 35:54, μαζεύοντας 29 βαθμούς στο ranking.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Λατάβιους Ουίλιαμς. Ο Αμερικανός φόργουορντ, σε 22:54, είχε 13 πόντους (6/9δ., 1/2β.), πήρε 3 ριμπάουντ κι έκανε 1 κλέψιμο.

ΠΕΡAΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο πρώην παίκτης του Άρη, Τζερέλ ΜακΝιλ στο δεύτερο ευρωπαϊκό του παιχνίδι με την Μπάμπεργκ παρέμεινε σε χαμηλά επίπεδα, αφού σε 15:23, μέτρησε μόλις 2 πόντους και πρόλαβε να κάνει 3 λάθη.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να «ροκανίσουν» τη διψήφια διαφορά (+12) που είχαν δημιουργήσει οι φιλοξενούμενοι. Από το 30-42, η Ούνικς έφτασε στο 38-42, με 5 πόντους του Αντίποφ και 3 του Ουίλιαμς. Έπειτα, ο Στολ με τρίποντο και ο Λάνγκορντ με 5 πόντους, μείωσαν στον πόντο (46-47, 30'). Στην τέταρτη περίοδο, η Ούνικς έφερε το ματς στα ίσια (51-51) και ο Λάνγκφορντ «οργίασε» ξανά. Η ρώσικη ομάδα έτρεξε σερί 8-0, με τον Αμερικανό γκαρντ και τον Ουίλιαμς, οι οποίοι πήγαν από το 51-53 στο 59-53. Ο Στρέλνιεκς, στις τρεις προσπάθειες που έκανε πίσω από τα 6.75μ., ευστόχησε μόνο στη μία, ο Στολ πήγε στις βολές μετά από φάουλ του Μέλι, ευστόχησε και στις δύο για το τελικό σκορ (63-58), με τον Λάνγκφορντ να μαζεύει το 10ο του ριμπάουντ και να μην εκδηλώνει επίθεση.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Και οι δύο ομάδες ήταν άστοχες (22/58 και 23/59 σουτ), ενώ η Ούνικς είχε 2 λιγότερες ασίστ (13-15) και η Μπάμπεργκ ένα περισσότερο λάθος (14-13).

ΟΙ ΦΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Η ασίστ του Λάνγκφορντ στον Ουίλιαμς και η alley oop συνεργασία Στρέλνιεκς-Τάις.

Τα δεκάλεπτα: 13-20, 30-36, 46-47, 63-58.