Τρίκαλα - Κολοσσός Ρόδου 74-67 (vid)

Το ένστικτο της επιβίωσης έπαιξε καθοριστικό ρόλο στα Τρίκαλα (4-10), εκεί όπου οι Θεσσαλοί επικράτησαν του Κολοσσού (7-6) με 74-67 κι έκαναν σημαντικό βήμα στη μάχη της παραμονής.

Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη πέτυχε τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη της στην κανονική περίοδο μετά το «διπλό» στην έδρα της Δόξας Λευκάδας κι έτσι πήρε τεράστια βαθμολογική και ψυχολογική ανάσα ενόψει της συνέχειας, παρά το γεγονός ότι ο Κάφεϊ αποχώρησε στην πρώτη περίοδο λόγω τραυματισμού στο πρόσωπο! Παρεμπιπτόντως, αυτή ήταν η τρίτη εντός έδρας νίκη των Θεσσαλών φέτος ενώ ο Κολοσσός έχει πλέον ρεκόρ 1-5 μακριά από το Βενετόκλειο.

Ο αγώνας

Τα Τρίκαλα διατηρούσαν σταθερά το προβάδισμα στο σκορ στα πρώτα λεπτά του αγώνα με τον Κολοσσό, προηγήθηκαν 16-13 με τον Τσαγκαράκη κι έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο υπέρ τους 19-15. Οι Ροδίτες ισοφάρισαν σε 24-24 με τον Σαλούστρο όμως οι γηπεδούχοι έκαναν σερί 6-0 (30-24, 15:31) και πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 38-32, με το λέι-απ του Μπάρλοου. Ο Κολοσσός κράτησε επαφή με το σκορ, μειώνοντας σε 52-50 στο 30' όμως η τέταρτη περίοδος ξεκίνησε με σερί 10-0 για τα Τρίκαλα που προηγήθηκαν 62-50 με τις 2/2 βολές του Τσαγκαράκη και διατήρησαν το προβάδισμα ως το τέλος του αγώνα. Οι γηπεδούχοι επικράτησαν με 74-67, βελτιώνοντας τις πιθανότητες παραμονής τους.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Τα Τρίκαλα κατέβασαν 36 ριμπάουντ, τα 10 εκ των οποίων επιθετικά, ενώ έδειξαν χαρακτήρα στα κρίσιμα τελευταία λεπτά κι άντεξαν στην πίεση του Κολοσσού.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Ολεξάντερ Λίποβι ήταν ο MVP των Θεσσαλών. Τελείωσε το ματς με 20 πόντους (4/5 βολ., 5/9 δίπ., 2/8 τρίπ.), 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κερδισμένα φάουλ, 2 κλεψίματα και μόλις 1 λάθος σε 32:15.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Για τον Κολοσσό, ο Τζέσε Τσούκου είχε 2 πόντους με 0/2 βολές, 1/2 δίποντα, 0/3 τρίποντα σε 15:51.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Τα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου, όταν ο Κολοσσός μετέτρεψε το... εύθραυστο 52-50 σε 62-50 στο 32', διατηρώντας το προβάδισμα ως το τέλος του αγώνα.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Κέλσι Μπάρλοου έκανε double-double με 13 πόντους και 11 ριμπάουντ, ενώ είχε ακόμα 4 ασίστ και 2 κοψίματα σε 34'!

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Τα Τρίκαλα τα 22 χαμένα τρίποντα (6/28), ο Κολοσσός τα 17 λάθη.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 38-32, 52-50, 74-67