Μακάμπι Τελ Αβίβ - Νταρουσάφακα 93-92 (vid)

Κάτια Πετροπούλου
Ο μέχρι πρότινος βοηθός του Ντέιβιντ Μπλατ στην Νταρουσάφακα (8-8), Άιναρς Μπαγκάτσκις, «ανέστησε» την Μακάμπι (6-10), που επέστρεψε στις νίκες (93-92), μετά από 6 αγωνιστικές, χωρίς ωστόσο να υπερκαλύψει τη διαφορά της ήττας της στην Πόλη.

Επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα η Μακάμπι, μετά από ενάμιση μήνα από τη νίκη στο ΣΕΦ επί του Ολυμπιακού, καθώς επικράτησε της Νταρουσάφακα με 93-92 στην «Menora Mevtachim Arena», για την 16η αγωνιστική της Euroleague.

Ο μέχρι πρότινος άμεσος συνεργάτης του Ντέιβιντ Μπλατ στην τούρκικη ομάδα, Άιναρς Μπαγκάτσκις, έδωσε ξανά... πνοή στην ομάδα του Τελ Αβίβ, όμως οι πάικτες του δεν κατάφεραν να καλύψουν τη διαφορά από την ήττα στην Πόλη.

Οι γηπεδούχοι είχαν φτάσει το ματς μέχρι και το +17 (53-36, 20'), ωστόσο οι φιλοξενούμενοι επέστρεψαν και έκαναν τον αγώνα ντέρμπι, ενώ παραλίγο να στείλουν και το ματς στην παράταση. Στο τελευταίο ένα δευτερόλεπτο, ο Ουαναμέικερ πήγε να εκτελέσει για τρεις, ο Σμιθ του έκανε φάουλ και ο Αμερικανός γκαρντ οδηγήθηκε στις βολές, όπου έχασε την πρώτη από τις τρεις, με αποτέλεσμα η Νταρουσάφακα να ηττήθεί.

Κορυφαίος για την Μακάμπι, ο Σόνι Ουίμς που σημείωσε 24 πόντους - οι 12 στην πρώτη περίοδο - μοίρασε 8 ασίστ και μάζεψε 5 ριμπάουντ. Ραντ και Τσίρμπες είχαν από 13, 12 πρόσθεσε ο Σίλεϊ και 10 ο Γκάουντλόκ.

Οι ηττημένοι είχαν έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων. Ο Κλάιμπερν 17 (8ρ., 3ασ.), ο Ουαναμέικερ 16 (3ρ., 8ασ.), ο Ζίζιτς 14 (9ρ.), ο Άντερσον 13 (6ρ., 3ασ.), ο Μόερμαν 11 (5ρ., 3ασ.) και ο Ουίλμπεκιν 10 (2ρ., 3ασ.).

Η Μακάμπι μπήκε από το πρώτο λεπτό στο παρκέ με... άγριες διαθέσεις κι έτρεξε γρήγορα ένα επιμέρους 10-1 (3'), ενώ λίγο αργότερα έφτασε και σε διψήφια διαφορά (18-7, 6'), για να έρθει το σκορ στο +15 (29-14, 10') με 11 πόντους του Ραντ και 12 του Ουίμς. Στην πορεία, πήγε στο +17 (31-14, 11'), το οποίο και κράτησε μέχρι το ημίχρονο (53-36, 20').

Οι φιλοξενούμενοι, όμως, έκαναν την αντεπίθεσή τους στο δεύτερο μέρος, αφού με σερί 7-0 έφτασαν στην ισοφάριση (από 63-56, 26' στο 63-63, 28'), ενώ πέρασαν και μπροστά (67-71, 30'). Η ομάδα «του λαού», επανέκαμψε, πέρασε μπροστά (78-76, 35') κι όταν το σκορ ήταν στο 93-90, λίγο έλειψε να πάει το ματς στην παράταση, αφού ο Σμιθ έκανε φάουλ στον Ουαναμέικερ, ο οποίος οδηγήθηκε στις βολές και ευστόχησε σε 1/3.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Μακάμπι είχε περισσότερη ευστοχία (70.3%-50%) κι είχε σε μεγάλη μέρα τον Σόνι Ουίμς, που πέτυχε τους μισούς του πόντους μόλις στο πρώτο δεκάλεπτο!

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Φυσικά ο Σόνι Ουίμς! Ο Αμερικανός φόργουορντ, σε 35:12 μέτρησε 24 πόντους (7/10 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 4/5 βολές), πήρε 5 ριμπάουντ, μοίρασε 8 ασίστ, είχε 1 λάθος και 1 κλέψιμο.

ΑΦΑΝΕΙΣ «ΗΡΩΕΣ»: Ο Βίκτορ Ραντ σε 24:15 είχε 13 πόντους, 2 ριμπάουντ και 1 λάθος, ενώ και ο Μάικ Τσίρμπες σημείωσε 13 πόντους και πήρε 3 ριμπάουντ, σε 18:03.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Ντέβιν Σμιθ, σε 16:36, δεν πέτυχε κάποιο πόντο, πήρε 1 ριμπάουντ, μέτρησε 3 ασίστ, έκανε 1 λάθος, ενώ έκανε και το φάουλ στον Ουαναμέικερ στο τελευταίο 1'' του αγώνα, που θα μπορούσε να στείλει το ματς στην παράταση.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Η Μακάμπι ήταν ανώτερη, τουλάχιστον στο πρώτο μέρος του αγώνα, με την Νταρουσάφακα να κάνει την αντεπίθεσή της μετά κι έφερε το ματς στα ίσια. Σημείο-κλειδί μπορεί να χαρακτηριστεί η στιγμή που πήγε ο Ουαναμέικερ στη γραμμή των βολών, όπου είχε δικαίωμα να εκτελέσει τρεις, κι έχασε την πρώτη, με τους γηπεδούχους να ελπίζουν σε νίκη.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Μακάμπι τα ριμπάουντ (30-42) και τα λάθη (9-5), ενώ η Νταρουσάφακα τα δίποντα (50%-70.3%).

Τα δεκάλεπτα: 29-14, 51-35, 67-71, 93-92.