Κόροιβος-ΠΑΟΚ 80-82

Κάτια Πετροπούλου

Ο Κόροιβος (3-9) έδειξε ένα άκρως ανταγωνιστικό πρόσωπο, έφτασε στο +10 στην τέταρτη περίοδο, ωστόσο ο ΠΑΟΚ (7-5) επέστρεψε και τελικά επικράτησε με 82-80, στο Κλειστό της Ήλιδας, για την 12η αγωνιστική της Basket League.

Έχει γίνει συνήθεια για τον Κόροιβο να βάζει δύσκολα στους αντιπάλους του, και αυτό έκανε και με τον ΠΑΟΚ, όμως, για ακόμα μια φορά δεν χαμογέλασε, αφού ηττήθηκε με 82-80, στο Κλειστό της Ήλιδας, για την 12η αγωνιστική της Α1.

Η ομάδα της Αμαλιάδας φαινόταν πως έχει στο χέρι της τη νίκη, καθώς είχε φτάσει στο +10 στην τελευταία περίοδο (71-61, 32'), ωστόσο ο «Δικέφαλος του Βορρά» έτρεξε σερί 10-0 (73-64, 73-74, 36'), το ματς έγινε θρίλερ στα τελευταία λεπτά, ο Τσόιχλας ισοφάρισε σε 80-80, η επίθεση που είχε σχεδιάσει ο Ντίνος Καλαμπάκος για την ομάδα του δεν βγήκε, και ο Μιλιένοβιτς επισφράγισε το 80-82.

Οι φιλοξενούμενοι στο πρώτο μέρος είχαν φτάσει στο +9 (8-17, 7'), ωστόσο ο Κόροιβος έδειξε ένας άκρως απειλητικό πρόσωπο κι έφτασε και στην ισοφάριση (40-40, 17'), αλλά και στο προβάδισμα στο ημίχρονο (44-42).

Στο δεύτερο μέρος, το ματς έγινε ντέρμπι, με τον ΠΑΟΚ να κυνηγάει στο σκορ και τους γηπεδούχους να ανοίγουν τη διαφορά και να φτάνει στο +7 (68-61, 30'). Στην τελευταία περίοδο, η ομάδα της Αμαλιάδας φαινόταν να έχει τη νίκη στο... τσεπάκι, όμως ο «Δικέφαλος του Βορρά» είχε διαφορετική γνώμη. Οι παίκτες του Ντίνου Καλαμπάκου έφτασαν στο +10 (71-61, 32'), οι Θεσσαλονικείς με σερί 10-0 (από 73-64, 73-74, 36') πέρασαν μπροστά, ο Τσόχλας έφτασε στην ισοφάριση (80-80) ένα λεπτό πριν το φινάλε, η τελευταία επίθεση δεν βγήκε στον Κόροιβο και ο ΠΑΟΚ πανηγύρισε τη νίκη (80-82), με lay up του Μιλιένοβιτς.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Πέινερς με 14 πόντους, ακολούθησαν οι Μιλιένοβιτς (6ρ., 6ασ.) και Κλάντον (15ρ., 3ασ.) με 13 έκαστος, ο Σάιμπερτ με 12 (5ρ., 2ασ.) και ο Γλυνιαδάκης με 11 (9ρ., 1ασ.).

Για τους γηπεδούχους ξεχώρισαν ο Μιλουτίνοβιτς με 18 πόντους (3ρ., 1ασ.), ο Χολ με 15 (7ρ.), ο Γκότσερ με 14 (2ρ.) και ο Βαν Όστρουμ με 13 (3ρ., 5ασ.).

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο ΠΑΟΚ... συνήλθε στην τελευταία περίοδο κι έτρεξε ένα σερί 10-0, το οποίο του επέτρεψε να πάρει ανάσα, ήταν τυχερός που ο Μιλουτίνοβιτς ήταν άστοχος σε τρίποντο στα τελευταία δεύτερα του αγώνα και τελικώς ο Μιλιένοβιτς επισφράγισε τη νίκη για την ομάδα του. Επίσης, επικράτησε στη «μάχη» των ριμπάουντ (47-30) και είχε μεγαλύτερο ποσοστό στα δίποντα (56%-33%).

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Ζάνις Πέινερς, σε 27:45, μέτρησε 14 πόντους (3/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2/2 βολές), μάζεψε3 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ κι έκανε 2 λάθη.

ΑΦΑΝΕΙΣ «ΗΡΩΕΣ»: Ο Μιλιένοβιτς, σε 29:31, σταμάτησε στους 13 πόντους (4/5 δίποντα, 5/8 βολές), μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 6 ασίστ, έκανε 3 κλεψίματα και 2 λάθη. Και ο Κλάντον είχε μεγάλη συμβολή, καθώς έκανε double double με 13 πόντους και 15 ριμπάουντ, ενώ μοίρασε και 3 ασίστ, ωστόσο έκανε 6 λάθη, σε 25:43.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Κεν Μπράουν στο τελευταίο του παιχνίδι με τον Κόροιβο είχε 8 πόντους (2/16 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 4/6 βολές), 2 ριμπάουντ και 4 λάθη, ωστόσο μοπίρασε 9 ασίστ και έκανε 4 κλεψίματα, σε 34:52.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Το σερί 10-0 που έτρεξε ο ΠΑΟΚ στην τελευταία περίοδο και από 73-64 (32') έφτασε στο 73-74 (36'). Έπειτα, ο Κόροιβος πέρασε ξανά μπροστά (80-76, 38'), Κλάντον και Τσόχλας έφτασαν στην ισοφάριση (80-80, 39'), η τελευταία επίθεση δεν βγήκε στους γηπεδούχους, ο Μιλουτίνοβιτς ήταν άστοχος πίσω από τα 6.75μ., και ο Μιλιένοβιτς επισφράγισε το 82-80 υπέρ της ομάδας της Θεσσαλονίκης.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο Κόροιβος τα ριμπάουντ (30-47) και ο ΠΑΟΚ τα λάθη (25-15).

Τα δεκάλεπτα: 21-24, 44-42, 68-61, 80-82.