Γαλατάσαραϊ - Εφές 76-86 (vid)

Κάτια Πετροπούλου
Η Εφές (7-7) ταλαιπωρήθηκε για δύο περιόδους, επέστρεψε από το -11 και νίκησε την Γαλατάσαραϊ με 86-76 (4-10) στο «Αμπντί Ιπεκτσί», για την 14η αγωνιστική της Euroleague. Κορυφαίος το νέο της απόκτημα, Μπράντον Πολ.

Η Εφές παιδεύτηκε αρκετά απέναντι στην Γαλατάσαραϊ, ωστόσο έκανε τα δύσκολα, εύκολα κι επικράτησε με 86-76 στο «Αμπντί Ιπεκτσί», για τη 14η αγωνιστική της διοργάνωσης.

Οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να προηγηθούν στην πρώτη περίοδο (8-16, 8'), όμως οι παίκτες του Εργκίν Αταμάν έκαναν την αντεπίθεσή τους, και για δύο περιόδους είχαν το «πάνω» χέρι, ενώ έφτασαν στο +11 (40-29, 18') και στο +13 (50-43, 24'). Στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου οι παίκτες του Βέλιμιρ Περάσοβιτς επέστρεψαν (58-60) κι έφτασαν μέχρι και το +14 (64-78, 36'), διατήρησαν τη διαφορά και τελικώς νίκησαν με 86-76.

Κορυφαίος για τους νικητές το νέο απόκτημα της ομάδας, Μπράντον Πολ, που πήρε τη θέση του Μπράις Κότον. Ο Αμερικανός γκαρντ μέτρησε 19 πόντους, 1 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 5 κλεψίματα. Ο Μπράουν πρόσθεσε 16 πόντους και ο Ερτέλ 14.

Από τη Γαλατά ξεχώρισε ο Σιλμπ με 21 πόντους, 8 ριμπάουντ και 5 ασίστ. κι ακολούθησε ο Τάιους με 15 πόντους, 13 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Εφές έκανε λάθη που επέτρεψαν στη Γαλατά να περάσει μπροστά στο σκορ και να ξεφύγει, ωστόσο, όταν επέστρεψε, εκμεταλλεύτηκε τον εκνευρισμό που προκλήθηκε στους γηπεδούχους και πέρασε μπροστά. Οι φιλοξενούμενοι είχαν καλύτερο ποσοστό στις βολές (81.8%-70%) κι έκαναν λιγότερα λάθη (12-19).

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Το νέο της απόκτημα, Μπράντον Πολ, μπορεί την πρηγούμενη αγωνιστική να μην εντυπωσίασε - πήρε, άλλωστε, μόνο 2:27 λεπτά συμμετοχής - ωστόσο σήμερα απέδειξε πως καλά έκανε η Εφές και τον πρόσθεσε στο ρόστερ της. Σε 27:15, ο Αμερικανός γκαρντ μέτρησε 19 πόντους (1/1δ., 3/9τρ., 8/8β.), 1 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 5 κλεψίματα και 2 λάθη.

ΑΦΑΝΕΙΣ «ΗΡΩΕΣ»: Ο Ντέρικ Μπράουν, σε 29:51, είχε 16 πόντους, 7 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα, ενώ ο Τόμας Ερτέλ είχε 14 πόντους, 2 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 λάθη.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Τζον Ντίμπλερ, σε 27:39, είχε 9 πόντους, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 λάθη.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Το σερί 7-0 που έκανε μόνος του ο Μπράντον Πολ στην τρίτη περίοδο, κι έφτασε από το 52-45 στο στο 52-52 κι έδωσε ψυχολογία στην Εφές. Μετά από αυτό, οι φιλοξενούμενοι έμειναν κοντά στο σκορ και με το μοναδικό τρίποντο του Χάνεϊκατ στον αγώνα έφτασαν στο 58-60, στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου. Στην τελευταία περίοδο, εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη και τα νεύρα της Γαλατά (αποβλήθηκε και ο Εργκίν Αταμάν από τον πάγκο) κι έκαναν σερί 10-0 (από 60-64 έφτασαν στο 60-74) και διατήρησαν αυτή τη διαφορά.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Όταν ο Τάιους έκανε... πόστερ τον Πολ!

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Γαλατά τα λάθη (19), τα 3/21 τρίποντα και τη δέκατή της ήττα στη διοργάνωση, ενώ η Εφές επίσης τα τρίποντα (6/23) και τις ασίστ (17-20).

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 44-38, 58-60, 76-86.