Μπασκόνια - Μπαρτσελόνα 65-62 (vid)

Ο Πάμπλο Πριχιόνι φόρεσε ξανά τη φανέλα της Μπασκόνια έπειτα από τέσσερα χρόνια και οι Βάσκοι επικράτησαν της Μπαρτσελόνα με 65-62.

Η Μπασκόνια έστησε εορταστικό σκηνικό στη Fernando Buesa Arena για χάρη του Πάμπλο Πριχιόνι. Όλα αυτά εκτός παρκέ, γιατί εντός γηπέδου το δίδυμο των Λάρκιν, Μπομπουά «καθάρισε» για τους γηπεδούχους, οδηγώντας την ομάδα του Σίτο Αλόνσο στη σπουδαία νίκη επί των Καταλανών μπροστά σε 14.236 φιλάθλους! Λίγες ώρες πριν από το ματς έγινε γνωστό ότι ο Περπέρογλου θα μείνει εκτός δράσης για έξι εβδομάδες ενώ η Μπαρτσελόνα μετράει αισίως οκτώ ήττες στην EuroLeague έπειτα από 13 ματς.

Ο αγώνας

Η Μπαρτσελόνα αιφνιδίασε την Μπασκόνια στη Fernando Buesa Arena και προηγήθηκε 0-9 με τον Ντόλμαν, ο Τόμιτς έστειλε τη διαφορά στο +10 (4-14, 6:11) ενώ οι Κατανοί έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο υπέρ τους 9-15. Εν συνεχεία ο Βεζένκοφ διατήρησε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα για τους φιλοξενούμενους (11-21, 12:57) όμως οι Βάσκοι βρήκαν λύσεις στην επίθεση με τον Μπομπουά (21-23) και κράτησαν επαφή με το σκορ, μειώνοντας στο 24-30 του ημιχρόνου. Ο Τόμιτς έγραψε το 32-41 (23:46) όμως η Μπασκόνια έκανε επιμέρους σκορ 13-1 (44-42, 28:51) κι έκλεισε την τρίτη περίοδο στο 47-45.

Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με τον Ταϊρίς Ράις να σκοράρει για το 57-57 στα 2:32 για το φινάλε. Ο Λάρκιν σκόραρε πίσω από τα 6μ.75, ο Ράις απάντησε με τον ίδιο τρόπο όμως ο γκαρντ της Μπασκόνια σημείωσε νέο τρίποντο για το 63-60! Ο Ράις μείωσε σε 63-62 με 2/2 βολές κι εν συνεχεία ο Μπομπουά διαμόρφωσε το 65-62 από τη γραμμή των βολών. Ο Κλαβέρ αστόχησε για τρεις κι έτσι η Μπασκόνια πανηγύρισε τη σπουδαία νίκη στη Βιτόρια!

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Μπασκόνια κατέβασε 44 ριμπάουντ, τα 14 επιθετικά, αντί 37 της Μπαρτσελόνα που σούταρε με καλύτερα ποσοστά σε όλες τις κατηγορίες όμως γνώρισε την έκτη ήττα της στα τελευταία 7 ματς της στην EuroLeague.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: O Ροντρίγκ Μπομπουά (19π., 3ριμπ.) και ο Σέιν Λάρκιν (14π., 2ριμπ., 2ασ., 3κλ.) οδήγησαν την Μπασκόνια σε μια ακόμη εντός έδρας νίκη στη διοργάνωση.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Βίκτορ Κλαβέρ έμεινε στο παρκέ για 26:04, έψοντας 0/4 τρίποντα, συμπεριλαμβανομένου και του τελευταίου άστοχου σουτ.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Η Μπασκόνια βρέθηκε πίσω στο σκορ με 9 πόντους στα μέσα της τρίτης περιόδου (32-41, 23:46) όμως αντέδρασε άμεσα, έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 47-45 κι έφτασε στη νίκη.

ΑΦΑΝΗΣ-«ΗΡΩΑΣ»: Ο Γιόχαν Βόιτμαν πρόσθεσε 7 πόντους, 8 ριμπάουντ και 2 ασίστ για την Μπασκόνια.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Μπασκόνια τα 5/23 τρίποντα, η Μπαρτσελόνα τα 15 λάθη.

Τα δεκάλεπτα: 9-16, 24-30, 47-45, 65-62.