Φενέρμπαχτσε - Νταρουσάφακα 64-71 (vid)

Στο παιχνίδι που σημαδεύτηκε από την κουτουλιά του Ντίξον στον Ουίλμπεκιν και τις αποβολές των Βέσελι, Μοερμάν η Νταρουσάφακα (7-6) επικράτησε της Φενέρ (8-5) με 71-64!

Η Νταρουσάφακα πήρε τον τουρκικό «εμφύλιο» με τη Φενέρμπαχτσε, πανηγυρίζοντας την έβδομη εφετινή νίκη της στην EuroLeague στην Ulker Sports Arena. Στο μεσοδιάστημα, ο Μπόμπι Ντίξον έριξε κουτουλιά στον Σκότι Ουίλμπεκιν και την... πλήρωσε ο Μοερμάν ενώ ο Γιαν Βέσελι αποβλήθηκε με δεύτερη ποινή για flopping.

Ο αγώνας

Ο Γιαν Βέσελι διαμόρφωσε το 11-8 στο 5' ωστόσο η Νταρουσάφακα έκανε σερί 7-0 και προηγήθηκε 11-15 με τον Κλάιμπουρν στα 3:11 για το φινάλε της πρώτης περιόδου, στην Ulker Sports Arena. Εν συνεχεία ο Ουίλμπεκιν σκόραρε τέσσερις συνεχόμενους πόντους για την ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ, που έκλεισε το δεκάλεπτο στο υπέρ της 18-20.

Ο Σεμίχ Ερντέν ισοφάρισε σε 32-32 (17:47) ενώ ο Σλούκας μείωσε στο 35-37 του ημιχρόνου. Χαρανγκόντι και Ουοναμέικερ έκαναν το 35-42 στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου, ο Ούντο μείωσε σε 37-42 όμως η Νταρουσάφακα έκανε σερί 6-0 και ο Ουοναμέικερ έστειλε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (37-48, 24:46)! Παρ' όλα αυτά, η Φενέρμπαχτσε έκανε επιμέρους σκορ 13-2 ως το τέλος της τρίτης περιόδου και μείωσε σε 48-50 με τον Κώστα Σλούκα (12π.).

Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ (59-61, 37'24"), με τον Ουίλμπεκιν να διαμορφώνει το 60-67 στα 1:33 για το φινάλε και την Νταρουσάφακα να διατηρεί το προβάδισμα ως το τέλος, φτάνοντας στη νίκη με 64-71.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: H Νταρουσάφακα σούταρε με 45% πίσω από τα 6μ.75 (9/20) ενώ ο Σκότι Ουίλμπεκιν σκόραρε 15 πόντους μετά την... κουτουλιά του Ντίξον και τελείωσε το ματς με 22 πόντους, κάνοντας ρεκόρ καριέρας στη διοργάνωση.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Ουίλμπεκιν ηγήθηκε επιθετικά της Νταρουσάφακα με 22 πόντους (1/2 βολ., 3/6 δίπ., 5/8 τρίπ.) ενώ ο Ουίλ Κλάιμπουρν πρόσθεσε 20 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα σε 33:04.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Σε κακή βραδιά ο μέχρι πρότινος... ανεβασμένος Τζέιμς Νουνάλι, έχοντας 2 πόντους με 1/2 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 1 ριμπάουντ και 2 λάθη σε 18:04.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Η Νταρουσάφακα προηγήθηκε με +7 (60-67) στα 1:33 για το τέλος του αγώνα στην Ulker Sports Arena, άντεξε στην πίεση της Φενέρ και πανηγύρισε τη νίκη.

ΑΦΑΝΗΣ-«ΗΡΩΑΣ»: Ο Μπραντ Ουοναμέικερ τελείωσε το ματς με 12 πόντους, 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα αλλά και 6 λάθη σε 31:39.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Φενέρμπαχτσε τα 4/17 τρίποντα (23.5%), η Νταρουσάφακα τα 14 λάθη.

H ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το εντυπωσιακό μπλοκ του Σεμίχ Ερντέν στον Κώστα Σλούκα

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 35-37, 48-50, 64-71.