Ούνικς Καζάν - Γαλατάσαραϊ 73-60 (vid)

Ο τραυματίας Λάνγκφορντ έλειπε, όμως, Παραχούσκι και Βορόνοφ ήταν εκεί και πήραν από το... χέρι την Ούνικς (4-9), και την οδήγησαν στη νίκη επί της Γαλατάσαραϊ (4-9) με 73-60, για την 12η αγωνιστική της Euroleague. Καλή εμφάνιση για Καϊμακόγλου!

Επέστρεψε στις νίκες η Ούνικς, μετά τις ήττες από Ολυμπιακό και Μπασκόνια, καθώς επικράτησε της Γαλατάσαραϊ με 73-60, για την 12η αγωνιστική της ευρωπαϊκής διοργάνωσης.

Μπορεί ο Πασούτιν να στερήθηκε τις υπηρεσίες του Λάνγκφορντ, ο οποίος είναι τραυματίας, την απουσία του, όμως κάλυψαν και με το παραπάνω οι Παραχούσκι (11π., 6ρ., 1ασ., 3κοψ.) και Βορόνοφ (22π., 2ρ., 2κλ. ), οι οποίοι πήραν από το... χέρι την ομάδα του Καζάν και την επανέφεραν σε τροχιά νικών, τη στιγμή που οι παίκτες του Εργκίν Αταμάν κατάφεραν να απειλήσουν για λιγότερο από ένα δεκάλεπτο, «πληρώνοντας» την αστοχία τους (20/56 σουτ).

Πολύ καλή εμφάνιση έκανε και ο Κώστας Καϊμακόγλου, ο οποίος επενέβη όπου χρειάστηκε, και τελείωσε το ματς με 8 ποντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 τάπα και 2 λάθη.

Το πρώτο καλάθι της αναμέτρησης πέτυχε ο Έλληνας φόργουορντ (2-0, 1'), και μαζί με τον Παραχούσκι έφτασαν στο 5-0 (2'). Οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα με τον Πλάις (5-8, 5'), όμως η Ούνιξ πέρασε πάλι μπροστά, με τον Μπάνιτς να κάνει το 15-11 της πρώτης περιόδου. Έπειτα, οι γηπεδούχοι έφτασαν στο +7 (18-11, 11'), κρατούσαν τα «σκήπτρα» του σκορ και ο Καϊμακόγλου έβαλε το... χέρι του στη διψήφια διαφορά του ματς (35-25, 18'), με τον Βορόνοφ να πηγαίνει στο +12 (37-25, 18'), ωστόσο η Γαλατά μείωσε σε 37-31 για το ημίχρονο.

Ο Παραχούσκι παρέδωσε τη... σκυτάλη στον Βορόνοφ στο δεύτερο μέρος, ο οποίος, παρά το γεγονός πως φορτώθηκε με 4 φάουλ, έμεινε μέσα στο παρκέ και συνέβαλε τα μέγιστα στο καλό αποτέλεσμα της ομάδας. Οι παίκτες του Πασούτιν έτρεξαν σερί 14-0 κι έφτασαν στο +15 (51-36, 26'), με τον 29χρονο σέντερ να διαμορφώνει το 55-43 της τρίτης περιόδου. Η εικόνα του ματς δεν άλλαξε στη συνέχεια, με την Ούνιξ να φτάνει και στο +18 (73-55, 38') και τον Κοκσάλ να μειώνει σε 73-60 για την ομάδα του στο φινάλε του αγώνα.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Ούνιξ μπλόκαρε τελείως τη Γαλατά κι επέβαλε το ρυθμό της στο ματς, ανεβάζοντας διαρκώς στροφές, παρά το γεγονός πως η τούρκικη ομάδα απείλησε για περίπου τέσσερα λεπτά μόνο στην πρώτη περίοδο. Επίσης, οι γηπεδούχοι είχαν καλύτερα ποσοστά στα σουτ (53.5%-36.1%) και στις βολές (81.8%-65%), με τον Βορόνοφ να έχει 5/5 εύστοχες.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Εβγκένι Βορόνοφ ήταν καταιγιστικός στο δεύτερο μέρος της αναμέτρησης και σταμάτησε στους 22 πόντους (7/7δ., 1/3τρ., 5/5β.), μοίρασε 2 ριμπάουντ, έκανε 2 κλεψίματα και 1 λάθος, σε 30:55, ενώ, παρά το γεγονός πως φορτώθηκε με 4 φάουλ, δεν έβαλε την ομάδα του σε κίνδυνο.

ΑΦΑΝΕΙΣ «ΗΡΩΕΣ»: Ο Αρτσιόμ Παραχούσκι στο πρώτο μέρος του αγώνα έκανε ό,τι ήθελε κόντρα στην Γαλατά και τελείωσε το ματς με 11 πόντους (5/7δ., 1/1β.), 6 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 λάθος και 3 τάπες, σε 18:19. Ακόμη, και ο Κίνο Κολόμ συνέβαλε για ακόμα μια φορά στη νίκη της ομάδας του, με 17 πόντους (3/9δ., 3/6τρ., 2/3β.), 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 4 λάθη, σε 30:37.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Μπλέικ Σιλμπ, σε 20:42, είχε μόλις 1 πόντο (0/1δ., 0/3τρ., 1/2β.), 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο και 4 λάθη.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Το σερί 15-0 που έκανε η Ούνιξ στην τρίτη περίοδο, και από 37-36 (22') έφτασε στο 51-36 (26'), με τους τρεις προαναφερθέντες, μαζί με τον Καϊμακόγλου να φτάνουν στο +15, κι έπειτα το ματς να μοιάζει τελειωμένη υπόθεση.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Ούνιξ τα τρίποντα (6/16) και τα λάθη (14), ενώ η Γαλατά την αστοχία (20/56) και τα ριμπάουντ (27).

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το κλέψιμο του Βορόνοφ, που εκμεταλλεύτηκε το λάθος των παικτών της Γαλατά.

Τα δεκάλεπτα: 15-11, 37-31, 55-43, 70-63.

Highlights: Unics Kazan-Galatasaray Odeabank Istanbul