Ζαλγκίρις - Ολυμπιακός 75-88 (vid)

Κωνσταντίνος Μελάγιες
Ο Ολυμπιακός (8-4) έφυγε νικητής από την έδρα της Ζαλγκίρις (4-8) επικρατώντας με 75-88, αλλά είδε τον Γιώργο Πρίντεζη να τραυματίζεται. ΑΠΟΣΤΟΛΗ - ΚΑΟΥΝΑΣ: Κων/νος Μελάγιες

Ο Ολυμπιακός πέρασε και από το Κάουνας αφού επικράτησε της Ζαλγκίρις με 75-88, ωστόσο η νίκη του αυτή επισκιάστηκε από την αποχώρηση του Γιώργου Πρίντεζη με τραυματισμό, περίπου 4’ πριν το φινάλε του ματς. Οι «ερυθρόλευκοι» έπαιξαν σπουδαία άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο ενώ βρήκαν πολύτιμες βοήθειες στα πρόσωπα των Κώστα Παπανικολάου (16π. 5ρ., 3κλ., 1λ., 1κοψ.) και Ματ Λοτζέσκι (16π., 8ρ., 3λ., 1ασ., 2κλ., 1κοψ.). Αξίζει να σημειωθεί πως ο Γιάννης Σφαιρόπουλος είδε έξι παίκτες του να σκοράρουν διψήφιο αριθμό πόντων.

Στο πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης καμία εκ των δύο ομάδων δε μπορούσε να βρει ρυθμό. Η Ζαλγκίρις ακούμπαγε συνέχεια τη μπάλα σε Γιανκούνας και Λίμα την ώρα που ο Ολυμπιακός προσπαθούσε να τρέξει και να εκμεταλλευτεί τις συνεργασίες Σπανούλη με Πρίντεζη (10-11, 6’). Η είσοδος του Λεκαβίτσιους δημιούργησε ρήγμα στην άμυνα των φιλοξενούμενων με αποτέλεσμα τα τρίποντα των Μιλάκνις και Μότουμ να δώσουν προβάδισμα στην ομάδα τους.

Η εικόνα της δεύτερης περιόδου δεν άλλαξε σημαντικά με τις δύο ομάδες να μη μπορούν να ξεφύγουν στο σκορ με διαφορά μεγαλύτερη των 4 πόντων (26-22, 11’). Πότε ο Σπανούλης από τη μία πλευρά και πότε ο Βέστερμαν από την άλλη πρόσφεραν λύσεις στην επίθεση των ομάδων τους. Με ξέσπασμα δημιουργίας και σκορ του αρχηγού του Ολυμπιακού, οι Πειραιώτες πήγαν στα αποδυτήρια με μικρό προβάδισμα.

Στο 24’ ο Ολυμπιακός με τον Πρίντεζη να σκοράρει δύο συνεχόμενες φορές έκανε το 45-50, όμως οι γηπεδούχοι εκμεταλλευόμενοι τα λάθη της ελληνικής ομάδας έτρεξαν σερί 6-0 και ανέκτησαν τα ηνία στο σκορ (51-50, 26’). Ο Κώστας Παπανικολάου σε εκείνο το σημείο έκλεψε δύο μπάλες και μαζί με τον Λοτζέσκι έδωσε πολύτιμες λύσεις στην ομάδα του (56-58, 29’).

Το σχήμα με Γκριν και Σπανούλη δεν ήταν καθόλου εύκολα αντιμετωπίσιμο από την άμυνα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους και με τρίποντο του «Kill Bill» ο Ολυμπιακός πήγε στο +8 (62-70, 34’). Ο τραυματισμός του Γιώργου Πρίντεζη σάστισε τους συμπαίκτες του, αλλά μόνο για λίγο και ο Κώστας Παπανικολάου με εύστοχο σουτ πίσω από τα 6.75 έκανε το 66-76 (37’). Στη συνέχεια η άμυνα των «ερυθρόλευκων» συνέχισε να αποδίδει καρπούς κλείνοντας κάθε διάδρομο και έτσι ήρθε η όγδοη νίκη στη φετινή διοργάνωση με σκορ 75-88.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Το βασικότερο όλων ήταν η άμυνά του στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Ολυμπιακός επίσης ήταν καλύτερος σε δίποντα (40%-53.9%), πήρε 12 περισσότερα ριμπάουντ (26-38) κι έκανε 8 κοψίματα αντί μόλις τριών των Λιθουανών.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Κώστας Παπανικολάου πραγματοποίησε το καλύτερο του παιχνίδι από την ημέρα που επέστρεψε στην ομάδα. Ο Έλληνας φόργουορντ σε 21:16 είχε 16 πόντους (3/4δ., 2/2τρ., 4/5β.), 5 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ένα κόψιμο κι ένα λάθος.

Τρομερός και ο Ματ Λοτζέσκι με 16 πόντους (4/6δ., 1/5τρ., 5/5β.), 8 ριμπάουντ, 3 λάθη, 2 κλεψίματα, ένα κόψιμο και μία ασίστ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Αρτούρας Μιλάκνις είχε 6 πόντους με 2/9 σουτ εντός παιδιάς.

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Δυο λάθη δεν πέρασαν ανεκμετάλλευτα από τους γηπεδούχους οι οποίοι μείωσαν σε 70-76 (37’), αλλά ο Ολυμπιακός αντέδρασε σωστά, έμεινε ψύχραιμος από τη γραμμή των βολών και «καθάρισε» το ματς.

ΑΦΑΝΕΙΣ «ΗΡΩΕΣ»: Ο Έρικ Γκριν με 10 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ και καλή άμυνα όπως και ο Βασίλης Σπανούλης που τελείωσε με 10 πόντους, 8 ασίστ και 6 λάθη. Κομβική η παρουσία στο τέλος του κεμ Μπιρτς (13π., 6ρ.).

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Στο 23’ ο Λίο Βέστερμαν ξεχύθηκε στον αιφνιδιασμό και μόλις άφησε τη μπάλα στο lay up είδε… τα φώτα να σβήνουν από το εντυπωσιακό κόψιμο του Κώστα Παπανικολάου.

Στην τελευταία περίοδο ο Ιωάννης Παπαπέτρου έκοψε επίσης εντυπωσιακά τον Παούλιους Γιανκούνας.

TI ΠΕΤΑΝΕ: Οι γηπεδούχοι τα πολλά χαμένα αμυντικά ριμπάουντ και οι Πειραιώτες τον τραυματισμό του Πρίντεζη.

Τα δεκάλεπτα: 23-21, 40-42, 60-63, 75-88