Άρης - Έλιος Σανς 72-54 (vid)

Ο Άρης δέχτηκε μόλις 17 πόντους στο β' ημίχρονο του αγώνα με την Έλιος Σανς κι επικράτησε με 72-54, σε ένα παιχνίδι που... σημαδεύτηκε από την γκάφα με τους Χρηστίδη - Μπάκνερ!

Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη σοβαρεύτηκε στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα με τους Σλοβένους κι ανέβηκε στο 5-3 στον Α' όμιλο του Basketball Champions League, ακολουθώντας τις πρωτοπόρους Μονακό (7-1) και Μπάνβιτ (7-1). Παρεμπιπτόντως, ο Άρης δήλωσε τον τραυματία Μπάκνερ κι όχι τον Χρηστίδη για το ματς με την Έλιος με αποτέλεσμα ο νεαρός σέντερ να μπει στο γήπεδο στο δεύτερο δεκάλεπτο και να του απαγορεύσουν οι διαιτητές!

Ο αγώνας

Η Έλιος Σανς βρήκε λύσεις στην επίθεση από τον Ατανάκοβιτς, ο οποίος έκανε το 6-9 στο 3'37" κι έφτασε τους 5 πόντους σε αυτό το διάστημα. Μάλιστα ο Κίζλινκ έστειλε τη διαφορά στο +7 (9-16, 7'14") για τους φιλοξενούμενους που βρήκαν ρυθμό στην επίθεση κι έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο υπέρ τους 16-18. Οι πέντε συνεχόμενοι πόντοι του Κοβάσεβιτς διαμόρφωσαν το 18-23 στις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου ενώ τα back2back τρίποντα του Ντραγκίσεβιτς έφεραν το ματς στα ίσα (26-26, 13'33"). Ο Τζένκινς έδωσε το προβάδισμα στον Άρη για πρώτη φορά από την αρχή του ματς (30-29, 15'47") όμως η Έλιος πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 36-37.

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε με σερί 6-0 για την ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη (42-37) που διατηρούσε σταθερά το προβάδισμα στο σκορ, προηγήθηκε με +9 (51-42, 26'11") με το τρίποντο του Ξανθόπουλου ενώ ο Μούρτος έκανε το 53-46, στο 30'. Η καλή αμυντική λειτουργία του Άρη δημιούργησε προβλήματα στους Σλοβένους που σκόραραν μόλις 8 πόντους στην τελευταία περίοδο. Εν τέλει οι Θεσσαλονικείς επικράτησαν με 72-54 και πέτυχαν την πέμπτη νίκη τους στο Basketball Champions League, επιστρέφοντας στα θετικά αποτελέσματα μετά τις τρεις συνεχόμενες ήττες από τη Νίμπουρκ, τους Σκάιλαϊνερς και τη Μονακό.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: O Άρης βελτίωσε την αμυντική λειτουργία του στο δεύτερο ημίχρονο, δέχτηκε μόλις 9 πόντους στην τρίτη περίοδο και 8 στην τέταρτη, σούταρε με 43% στα τρίποντα (10/23) και κατέβασε 12 επιθετικά ριμπάουντ.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Τάντια Ντραγκίσεβιτς έδωσε συνέχεια στις καλές εμφανίσεις του το τελευταίο διάστημα. Ο απολογισμός του: 17 πόντοι με 6/6 βολές, 1/6 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 κόψιμο και 1 λάθος σε 31'40". Σε καλή βραδιά και ο Κάμινγκς, με 18 πόντους, 6 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 λάθη, 1 κλέψιμο κι 1 κόψιμο σε 32'45".

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Μάικλ Τζένκινς έμεινε στο παρκέ για 10'07", έχοντας 1/3 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 1 λάθος κι 1 κλέψιμο σε αυτό το διάστημα.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Το σερί του Άρη στις αρχές της τρίτης περιόδου. Οι γηπεδούχοι ανέκτησαν το προβάδισμα, δεν κοίταξαν ξανά πίσω στο σκορ κι έφτασαν στην πέμπτη νίκη τους.

ΑΦΑΝΗΣ-«ΗΡΩΑΣ»: Ο Τσαϊρέλης άγγιξε το νταμπλ-νταμπλ με 10 πόντους και 8 ριμπάουντ σε 27'56".

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο Άρης την απόδοσή του στο α' ημίχρονο, η Έλιος Σανς την απόδοσή της στην επίθεση στο β'.

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 36-37, 53-46, 72-54.