Τρίκαλα - Ολυμπιακός 60-81 (vid)

Ο Ολυμπιακός παρέμεινε αήττητος αφού νίκησε στα Τρίκαλα με 60-81. Μοίρασε χρόνο συμμετοχής και ευκαιρίες ο Γιάννης Σφαιρόπουλος. Πρωταγωνιστής ο Αθηναίου με 23 πόντους.

Ο Ολυμπιακός δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα στα Τρίκαλα αφού επικράτησε της τοπικής ομάδας με 60-81. Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος έδωσε χρόνο ξεκούρασης σε βασικά του στελέχη (Σπανούλης έπαιξε 14' και Πρίντεζης 13') κι επίσης ευκαιρίες σε όσους δεν έπαιζαν αρκετά. Ο Γιάννης Αθηναίου ήταν ο κορυφαίος των Πρωταθλητών Ελλάδας με 23 πόντους ενώ θετικά στοιχεία έδειξε κι ο Πάτρικ Γιανγκ (9π., 4ρ.).

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ήταν κάτι περισσότερο από ανταγωνιστικοί, αλλά σε αυτό βοήθησαν και οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου με τη φλυαρία τους (2/6β.) και 3 λάθη. Η παρουσία του Μπιρτς στη θέση του Γιανγκ και του Αθηναίου στη θέση του Χάκετ, βελτίωσαν την εικόνα σε άμυνα και ρυθμό.

Ο Ολυμπιακός με 5 πόντους του Γιάννη Αθηναίου και 4 του Κεμ Μπιρτς ξέφυγε με 15 πόντους (14-29, 13΄) τρέχοντας σερί 11-0. Με τον Μάικ Κάφεϊ να βρίσκει χώρους δράσης, τα Τρίκαλα μείωσαν σε 23-33 (15').

Ο Έλληνας γκαρντ όμως είχε κέφια και με 16 πόντους στο πρώτο 20άλεπτο, έστειλε τους Πειραιώτες στο +19 (29-48).

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Πειραιώτες συνέχισαν να είναι σοβαροί. Ο Πάτρικ Γιανγκ ανέλαβε τον ρόλο του Αθηναίου στην επίθεση και έτσι η διαφορά έφτασε τους 27 πόντους (37-64, 26'). Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες είχαν σκοπό να διασκεδάσουν το παιχνίδι με διαφορετικό τρόπο. Οι μεν γηπεδούχοι με το να φανούν ανταγωνιστικοί, ο δε Ολυμπιακός με το να δοκιμάσει σχήματα τα οποία δε συνηθίζει. Το άκουσμα της κόρνας της λήξης βρήκε τα Τρίκαλα να έχουν ρίξει κάπως τη διαφορά και τους φιλοξενούμενους να σκέφτονται την Ούνικς Καζάν.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Τεράστια η διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων η οποία επιβεβαιώθηκε στο παρκέ.

Ο Ολυμπιακός σούταρε πολύ καλύτερα στα δίποντα (4%-66%), είχε 6 περισσότερες ασιστ (13-19) και 9 περισσότερα ριμπάουντ (29-38).

Το βάθος των δύο πάγκων έπαιξε επίσης ρόλο αφού το σκορ από τα χέρια παικτών που μπήκαν ως αλλαγή ήταν 19-50.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Γιάννης Αθηναίου (25:56) άρπαξε την ευκαιρία που του βρήκε τελειώνοντας το ματς με 23 πόντους (6/7δ., 2/5τρ., 5/8β.), 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ κι ένα κλέψιμο.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Μπάρλοου είχε 8 πόντους, αλλά με άσχημα στατιστικά (2/5δ., 1/5τρ., 1/2β.).

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Το ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου έφερε μαζί 11-0 σερί για τον Ολυμπιακό και από τόσο νωρίς τελείωσαν τα όποια όνειρα των Τρικάλων

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Πάτρικ Γιανγκ δεν είχε κάποιον σπουδαίο αντίπαλο να αντιμετωπίσει, αλλά βοήθησε με 9 πόντους και 4 ριμπάουντ.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Τα Τρίκαλα τους 4 πόντους που βρήκαν από τα 7 συνολικά επιθετικά ριμπάουντ.

Ο Ολυμπιακός τις 10/16 βολές (62%) με τα γκαρντ του να αστοχούν σε 4 από αυτές.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Σπανούλης και Μπιρτς συνεργάστηκαν άψογα στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου κι ο Καναδός τελείωσε τη φάση με εντυπωσιακό κάρφωμα.

Παρόμοια στιγμιότυπο είχε γίνει και νωρίτερα με τους Κάφεϊ και Χότον για τα Τρίκαλα.

Τα δεκάλεπτα: 14-18, 29-48, 44-67, 60-81