Ρέθυμνο - Προμηθέας Πατρών 104-97

Το Ρέθυμνο (5-4) χρειάστηκε 45' για να νικήσει τον Προμηθέα (4-5) με 104-97 σε ματς που διαφήμισε την Basket League.

Στην Κρήτη έγινε ένα από το ομορφότερα παιχνίδια του πρωταθλήματος με το Ρέθυμνο να επικρατεί του Προμηθέα με 104-97 στην παράταση (κ.α 89-89). Οι γηπεδούχοι είχαν πέντε παίκτες με 14 πόντους πόντους και πάνω ενώ οι νεοφώτιστοι βρήκαν 13 εύστοχα τρίποντα με πέντε παίκτες να έχουν διψήφιο αριθμό πόντων επίσης.

Οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν πολύ κακό μπάσκετ στο πρώτο ημίχρονο αιφνιδιάζοντας ουσιαστικά το Ρέθυμνο και με τον Κίκι Κλαρκ πρωταγωνιστή (27π. με 7/9τρ.) είχε το προβάδισμα στο σκορ το οποίο έφτασε και στο +12 (30-42, 16') με καλάθι του Φαγέ.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Τόνι Κωνσταντινίδη με ηγέτη τον Άρνολντ άλλαξαν τα ηνία στο σκορ (64-63, 30') και ουσιαστικά μετέτρεψαν σε ντέρμπι το ματς.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες έβρισκαν εύκολα το δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι. Οι γηπεδούχοι με 1:40 για τη λήξη πήγαν στο +6 (87-81) με σουτ του Γιαννόπουλου από τη γωνία, αλλά ο Προμηθέας όχι μόνο απάντησε, αλλά ισοφάρισε με τρίποντο του Γκίκα και δίποντο Κλαρκ.

Στο επιπλέον πεντάλεπτο Κράβιτς και Γιαννόπουλος «καθάρισαν» τη νίκη για την ομάδα τους η οποία ανέβηκε ακόμη πιο ψηλά στη βαθμολογία.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι σε τρίποντα (61%-39%), βολές (88%-66%) και ριμπάουντ (41-34) ενώ στην παράταση βρήκαν μεγάλα σουτ τα οποία τους έδωσαν αυτοπεποίθηση μέχρι το άκουσμα της κόρνας της λήξης.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Ρόμπερτ Άρνολντ (35:54) είχε 21 πόντους (7/9δ., 1/3τρ.) και 8 ριμπάουντ ενώ ο Ντέγιαν Κράβιτς ολοκλήρωσε με 20 πόντους (8/12δ., 4/4β.) και 10 ριμπάουντ!

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Πέτρος Γερομιχαλός σε 19:48 είχε 1/3 δίποντα και 0/5 τρίποντα.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Χωρίς αμφιβολία το 7-0 σερί στην παράταση όπου το 93-93 μετατράπηκε σε 100-93.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Χάρης Γιαννόπουλος είχε 17 πόντους (3/6δ., 3/3τρ., 2/2β.) ενώ ο Γκάρι Τάλτον είχε 14 πόντους και 9 ασίστ!

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Οι Κρητικοί τα 16 χαμένα αμυντικά ριμπάουντ ενώ οι Πατρινοί του λίγους πόντους που σκόραραν στον αιφνιδιασμό (4π.).

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Η συνεργασία των Γκίκα και Φαγέ που έκανε το 42-30. Δύο γρήγορες πάσες μεταξύ τους εξουδετέρωσαν με εντυπωσιακό τρόπο την άμυνα του Ρεθύμνου.

Τα δεκάλεπτα: 23-29, 40-47, 64-65, 89-89 (παρ.) 104-97