Ερυθρός Αστέρας - Ζαλγκίρις Κάουνας 79-88 (vid)

Γιάννης Σταυρουλάκης
Η Ζαλγκίρις επικράτησε του Ερυθρού Αστέρα με 88-79 στο «Aleksandar Nikolic Hall» και πανηγύρισε την πρώτη εκτός έδρας νίκη της στην EuroLeague έπειτα από 11 σερί ήττες!

Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους πέτυχε την πρώτη νίκη της μακριά από τη «Zalgirio Arena» έπειτα από τις 10 Δεκεμβρίου 2015 και το διπλό στο Palau Blaugrana επί της Μπαρτσελόνα, έχοντας πλέον ρεκόρ 4-6 στη διοργάνωση. Από την άλλη πλευρά, οι Σέρβοι δεν κατάφεραν να εκμεταλλευτούν την έδρα τους, υποχωρώντας στο 4-6.

Ο αγώνας

Ο Ντάνγκουμπιτς έδωσε το προβάδισμα στους Σέρβους (6-5) όμως η Ζαλγκίρις έκανε, αρχικώς, σερί 10-0 για το 6-15 στα μισά της πρώτης περιόδου (5'24") στο Aleksandar Nikolic Hall και ο Μότουμ έστειλε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα, διαμορφώνοντας το 9-20 για τους φιλοξενούμενους. Μάλιστα ο Καβαλιάουσκας εκτόξευσε τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της ως εκείνο το σημείο του αγώνα (+13), κάνοντας το 11-24 στα 1'11" για το φινάλε της πρώτης περιόδου στο Βελιγράδι. Ο Ερυθρός Αστέρας πίεσε, βρήκε λύσεις επιθετικά με το δίδυμο των Μπιέλιτσα, Τζένκινς και ισοφάρισε σε 35-35 στα 3'50" για το ημίχρονο!

Μάλιστα ο Μπιέλιτσα έβαλε τους «ερυθρόλευκους» μπροστά στο σκορ για πρώτη φορά μετά τα πρώτα λεπτά του αγώνα (37-35, 16'39") ενώ οι Σέρβοι πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 44-42. Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στην τρίτη περίοδο, εκεί όπου ο Ντάνγκουμπιτς έκανε το 56-51 όμως η Ζαλγκίρις δεν επέτρεψε στους γηπεδούχους να ξεφύγουν στο σκορ, με τον Λεκαβίτσιους να διαμορφώνει το 66-66 στο 30'. Στη συνέχεια ο Καβαλιάουσκας πέτυχε τέσσερις σερί πόντους για τους Λιθουανούς (73-78, 34'48") ενώ ο Ουλανόβας έκανε το 74-82 στα 3'43" για το τέλος. Οι φιλοξενούμενοι άντεξαν στην πίεση και κράτησαν το προβάδισμα ως το τέλος, επικρατώντας με το υπέρ τους 79-88.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Ζαλγκίρις κατέβασε 35 ριμπάουντ, τα 11 εκ των οποίων επιθετικά, αντί των 20 του Ερυθρού Αστέρα και μοίρασε 24 ασίστ ενώ η τριπλέτα των Καβαλιάουσκας, Μιλάκνις και Ουλανόβας σκόραρε τους 53 από τους 88 πόντους των Λιθουανών στο Βελιγράδι.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Αντάνας Καβαλιάουσκας τελείωσε το ματς με 20 πόντους (6/7 βολ., 7/8 δίπ.), 4 ριμπάουντ και 1 ασίστ σε 20'23" συμμετοχής, κάνοντας τη διαφορά στις δυο ρακέτες.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Μπράνκο Λάζιτς έμεινε στο παρκέ για 22'43", έχοντας 0/5 σουτ εντός πεδιάς (0/2 δίπ., 0/3 τρίπ.) σε αυτό το διάστημα.

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Το επιθετικό μπλακ άουτ του Ερυθρού Αστέρα στο τελευταίο πεντάλεπτο της αναμέτρησης στο Βελιγράδι που επέτρεψε στη Ζαλγκίρις να διατηρήσει το προβάδισμα ως το τέλος του αγώνα.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Λίο Βέστερμαν είχε γεμάτη στατιστική με 7 πόντους, 8 ασίστ και 7 ριμπάουντ σε 26'57"!

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο Ερυθρός Αστέρας τη μεγάλη διαφορά στα ριμπάουντ (35-20), η Ζαλγκίρις τίποτα.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Η συνεργασία των Βέστερμαν, Καβαλιάουσκας στις αρχές της τρίτης περιόδου.

Τα δεκάλεπτα: 16-24, 44-42, 66-66, 79-88.