Δόξα Λευκάδας - Άρης 69-79 (vid)

Ο Άρης (4-4) ήταν... φωτιά πίσω από τα 6.75μ και έφυγε με το «διπλό» από τη Λευκάδα, καθώς επικράτησε της Δόξας (2-6) με 79-69, για την 8η αγωνιστική της Basket League.

Η ομάδας της Θεσσαλονίκης «ξέσπασε» απέναντι στους Νησιώτες, μετά τα άσχημα αποτελέσματα με Παναθηναϊκό και Σκάιλαϊνερς, και κατάφερε να πάρει μια εύκολη νίκη, καθώς επικράτησε της Δόξας με 79-69, για την 8η αγωνιστική της Α1.

Οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη ήταν... φωτιά πίσω από τα 6.75μ., ειδικά στο πρώτος μέρος του αγώνα, αφού είχαν 11/18 τρίποντα (έναντι 2/7), με τον Κάμινγκς, που ήταν κορυφαίος, να ευστοχεί σε 4/5, και τέσσερις από αυτούς τελείωσαν το παιχνίδι με διψήφιο αριθμό πόντων. Ο Αμερικανός γκαρντ, μαζί με τον Τζένκινς είχαν από 19 πόντους και ο Ζάρας με τον Γιάνκοβιτς από 10.

Ο Κάμινγκς έδωσε γρήγορα ένα προβάδισμα 12 πόντων στην ομάδα της Θεσσαλονίκης (6-18, 7'), με την πρώτη περίοδο να λήγει 14-21, με 2/2 βολές του Γουέλς. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, Τζένκινς, Ζάρας και Γιάνκοβιτς... πυροβόλησαν εξίσου για τρεις, με τον τελευταίο να φτάνει τη διαφορά μέχρι το +19 (26-45, 19'30''). Ο Αμερικανός γκαρντ της Λευκάδας μάταια προσπαθούσε να μειώσει, πετυχαίνοντας 10 πόντους στη 2η περίοδο, με τον Μπασάμπε στη λήξη τηε δευτερης περιοδου να κάνει το 28-45 για το ημίχρονο.

Στο δεύτερο μέρος, δεν άλλαξαν πολλά, με τους «κίτρινους» να κρατούν τη διαφορά που είχαν «χτίσει», ωστόσο, Τζένγκινς, Μούρτος, Ξανθόπουλος και Κάμινγκς φορτώθηκαν με 4 φάουλ στην τρίτη περίοδο, με τον τελευταίο να αποχωρεί τελικά με 5, κάτι που δεν κόστισε στην ομάδα της Θεσσαλονίκης. Πέντε λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα, ο Τσαλδάρης μείωσε με τρίποντο τη διψήφια διαφορά που υπήρχε σε όλη τη διάρκεια του ματς, στους 9 πόντους (61-70, 35'), με τον Κάμινγκς, λίγο πριν αποσυρθεί, να απαντά επίσης πίσω από τα 6.75μ. Έπειτα, η εικόνα του ματς παρέμεινε ίδια, με το Φλιώνη να διαμορφώνει το τελικό σκορ (69-79) με 2/2 βολές, μετά από φάουλ του Ψαθά.

Χρόνο συμμετοχής πήρε και ο Μαρμπλ, ο οποίος ξεπέρασε τον τραυματισμό που είχε και ήταν στη διάθεση του Δημήτρη Πρίφτη.

Από τους γηπεδούχους, ο Μπασάμπε ήταν πρώτος σκόρερ με 19 πόντους και ακολούθησαν ο Γουέλς με 17 και ο Τσαλδάρης με 11.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Άρης είχε μεγάλο ποσοστό ευστοχίας πίσω από τα 6.75μ, ειδικά στο πρώτο μέρος (11/18 έναντι 2/7) και με κορυφαίο τον Κάμινγκς, που είχε 4/5 μέχρι εκείνη τη στιγμή, πήρε ένα προβάδισμα 12 πόντων (6-18, 7'), το οποίο στη συνέχεια το ανέβασε στους +19 ο Γιάνκοβιτς, επίσης με τρίποντο, (26-45, 19') και τελικώς κρατούσε τη διαφορά που είχε «χτίσει» σε διψήφιο αριθμό, στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Γουίλ Κάμινγκς, που... πυροβολούσε διαρκώς από τη γραμμή του τριπόντου. Παρά το γεγονός πως αποβλήθηκε με 5ο φάουλ, τρία λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα, κάτι το οποίο δεν κόστισε στον Άρη, καθώς είχε διαμορφωθεί το αποτέλεσμα, ο Αμερικανός μέτρησε 19 πόντους (2/3 δίποντα, 5/7 τρίποντα), είχε 1 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 λάθος και 1 κλέψιμο, σε 20:29 λεπτά.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Ντόμπλας σε 22:23 μέτρησε μόλις 2 πόντους κι έκανε 2 λάθη, ωστόσο μάζεψε 4 ριμπάουντ και είχε 1 κλέψιμο.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Τα πρώτα λεπτά του αγώνα, καθώς, παρά το γεγονός πως η Δόξα προσπάθησε να απειλήσει (4-5, 3'), ο Κάμινγκς μέχρι το 7ο λεπτό μετρούσε 3/3 τρίποντα, επέβαλε εξαρχής το ρυθμό του Άρη στο παιχνίδι κι έπειτα, μαζί με τον Τζένκινς, δεν επέτρεψαν στην ομάδα της Λευκάδας να αντιδράσει.

ΑΦΑΝΕΙΣ «ΗΡΩΕΣ»: Ο Έρικ Μπάκνερ μπορεί να πέτυχε μόλις 8 πόντους σε 30:08, ωστόσο μάζεψε 9 ριμπάουντ και μοίρασε 1 ασίστ, ενώ φρόντισε να προσφέρει και θέαμα, καθώς κάρφωσε στην μπασκέτα.

ΤΙ ΞΕΧΝΑΝΕ: Η Δόξα την ήττα, τα τρίποντα (6/16 έναντι 15/35) και τα 18 λάθη. Ο Άρης ότι είδε τον Κάμινγκς να φεύγει με 5ο φάουλ, τα ριμπάουντ (37 έναντι 35).

Τα δεκάλεπτα: 14-21, 28-45, 50-65, 69-79.