Κόροιβος - Λαύριο 89-86 (vid)

Ο Κόροιβος (2-6) επικράτησε του Λαυρίου (2-6) με 89-86 στην παράταση και πανηγύρισε τη δεύτερη νίκη του στην Basket League, παίρνοντας τεράστια «ανάσα» ενόψει της συνέχειας!

Η ομάδα του Ντίνου Καλαμπάκου χρειάστηκε το έξτρα πεντάλεπτο για να ξεπεράσει το εμπόδιο του Λαυρίου και να πανηγυρίσει την υπερπολύτιμη νίκη στη μάχη για την αποφυγή του υποβιβασμού. Οι γηπεδούχοι είχαν πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων κι έδειξαν ότι θα παλέψουν ως το τέλος για να πετύχουν τον μεγάλο στόχο τους.

O αγώνας

Ο Κόροιβος ξεκίνησε το ματς με σερί 10-0 ωστόσο το Λαύριο αντέδρασε, μάζεψε άμεσα τη διαφορά και μείωσε σε 16-14 με τον Γιανγκ. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 20-19 με τον Περράκη όμως η ομάδα της Ηλείας έκλεισε την πρώτη περίοδο στο υπέρ της 22-19. Εν συνεχεία οι παίκτες του Ντίνου Καλαμπάκου έκαναν επιμέρους σκορ 11-1 και προηγήθηκαν 33-20 στα 5:45 για το φινάλε του ημιχρόνου! Οι Γιανγκ και Αθανασούλας έδωσαν λύσεις στην επίθεση του Λαυρίου ωστόσο ο Κόροιβος διατηρούσε σταθερά διψήφια διαφορά (49-39, 24:23).

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 57-50 με τον Πόλαρντ ενώ ο Γκότσερ έστειλε τη διαφορά στο +7 (68-61) στα 3:25 για το τέλος της κανονικής διάρκειας. Σε εκείνο το σημείο ανέλαβε δράση ο Γιανγκ, μειώνοντας σε 72-71 στα 17" κι εν συνεχεία στέλνοντας το ματς στην παράταση, κάνοντας το 73-73 από τη γραμμή των βολών! Το παιχνίδι είχε συγκλονιστική εξέλιξη στο τέλος, όταν ο Μπολντς ισοφάρισε σε 84-84 στα 34" όμως ο Κόροιβος ήταν εκείνος που έφτασε στη νίκη, βρίσκοντας λύσεις με τους Μιλουτίνοβιτς, Χατζηνικόλα και Πόλαρντ από τη γραμμή των βολών.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Το ένστικτο της… επιβίωσης έπαιξε καθοριστικό ρόλο στο κλειστό της Ήλιδας, εκεί όπου οι παίκτες του Ντίνου Καλαμπάκου ήταν ψύχραιμοι από τη γραμμή των βολών στα τελευταία δευτερόλεπτα της παράτασης κι έφτασαν στη σπουδαία νίκη.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: O Tόντρικ Γκότσερ έκανε τη διαφορά για τον Κόροιβο, έχοντας 18 πόντους (0/2 βολ., 3/7 δίπ., 4/7 τρίπ.), 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο και κανένα λάθος σε 39:10!

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Κέβιν Πάντερ είχε 0/1 τρίποντο και 2 λάθη σε 11:24.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: To καλάθι του Μιλουτίνοβιτς έγραψε το 86-84 στα 37'', o Περράκης έκανε επιθετικό φάουλ στην επαναφορά και στα 31'' ο Χατζηνικόλας με 2/2 βολές έκανε το 88-84, κλειδώνοντας τη δεύτερη νίκη του Κόροιβου.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Μιλουτίνοβιτς είχε 13 πόντους, 5 ριμπάουντ και 1 ασίστ σε 27:30, βάζοντας το δικό του… λιθαράκι στη νίκη των γηπεδούχων.

ΤΙ ΞΕΧΝΑΝΕ: Ο Κόροιβος το 24% στα τρίποντα (6/25), το Λαύριο τα 18 λάθη.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 42-32, 57-54, 73-73 κ.α., 89-86 στην παρ.