Κολοσσός Ρόδου – Κύμη 64-54 (vid)

Ο Κολοσσός (4-4) έκανε επιμέρους σκορ 11-1 στα τελευταία 4:33 του αγώνα με την Κύμη (3-5) κι έφτασε στη νίκη με το υπέρ του 64-54.

Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη χρειάστηκε ένα ξέσπασμα στο τελευταίο πεντάλεπτο κόντρα στους νεοφώτιστους, πανηγυρίζοντας την τέταρτη εφετινή νίκη. Από την άλλη πλευρά, η Κύμη έμεινε στο 0/4 μακριά από την έδρα της.

Ο αγώνας

Ο Κολοσσός έκανε νωρίς-νωρίς το 8-0 όμως οι παίκτες του Βασίλη Μπρατσιάκου αντέδρασαν άμεσα μετά το αρχικό σερί των γηπεδούχων, βρήκαν λύσεις πίσω από τα 6μ.75 με τους Αντεγκμπόγιε, Τσούπκοβιτς, προηγήθηκαν με 10-11 στο 7:34 ενώ έκλεισαν το δεκάλεπτο στο υπέρ τους 14-16. Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το προβάδισμα ως τις αρχές της δεύτερης περιόδου (19-20, 13:31) όταν ο Κολοσσός έκανε σερί 15-0 για το 34-20, στα 2:15 για το τέλος του ημιχρόνου στο Βενετόκλειο!

Τελικά η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 36-24. Στη συνέχεια, το δίδυμο των Ελ-Αμίν, Αντεγκμπόγιε προσπάθησε να κρατήσει όρθια την Κύμη στη Ρόδο (47-42, 28:51). Η τρίτη περίοδος έκλεισε στο 49-42 για τους Ροδίτες ωστόσο η Κύμη έκανε σερί 9-0 για το 49-51 με τον Τουντζιαράκη στα 6:14 για το τέλος! Ο Μόργκαν ισοφάρισε σε 53-53 όμως ο Κολοσσός έκανε επιμέρους σκορ 11-1 ως το φινάλε κι έφτασε στη νίκη.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Κολοσσός κατέβασε 35 ριμπάουντ, τα 14 εξ αυτών επιθετικά ενώ η τριπλέτα των Ρέλεφορντ, Βασιλόπουλου, Ρέντικ σκόραρε τους 41 από τους 64 πόντους των γηπεδούχων, ήτοι το 64%.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Ρέντικ έκανε double-double για τους νικητές με 14 πόντους (4/7 βολές, 5/11 δίποντα) και 12 ριμπάουντ σε 25:24 συμμετοχής.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Κοστόφ δεν μπόρεσε να βοηθήσει επιθετικά την Κύμη. Έμεινε στο παρκέ για 20:51, έχοντας 0/3 δίποντα, 0/1 τρίποντο σε αυτό το διάστημα.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Η απόδοση του Κολοσσού στο τελευταίο πεντάλεπτο και το επιμέρους σκορ 11-1 που μετέτρεψε το 53-53 (35:27) στο τελικό 64-54.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Εξαιρετική εμφάνιση από τον Παναγιώτη Βασιλόπουλο, με 12 πόντους (3/4 βολ., 3/5 δίπ., 1/3 τρίπ.), 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 3 λάθη σε 25:34.

ΤΙ ΞΕΧΝΑΝΕ: Ο Κολοσσός τα 15 λάθη, η Κύμη την… κατάρρευση στο τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 14-16, 36-24, 49-42, 64-54.