Ζαλγκίρις Κάουνας - Μπάμπεργκ 86-72 (vid)

Η Ζαλγκίρις (3-6) βρήκε λύσεις πίσω από τα 6μ.75, είχε σε εξαιρετική βραδιά τους Γιανκούνας, Πάνγκος κι επικράτησε της Μπάμπεργκ (2-7) με 86-72!

Ο αγώνας

Ο Φαμπιάν Κοζέρ ξεκίνησε... φουριόζος το ματς στη Zalgirio Arena, κάνοντας το 13-14 στο 7'51" κι έχοντας 9 πόντους με 2/2 βολές, 2/2 δίποντα, 1/2 τρίποντα σε αυτό το διάστημα! Ο Παούλιους Γιανκούνας ισοφάρισε σε 18-18 όμως ο Ζήσης πέτυχε τέσσερις σερί πόντους για την Μπάμπεργκ που έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο υπέρ της 18-22. Η διαφορά έφτασε στο +6 (22-28, 11'28") για τους φιλοξενούμενους όμως η Ζαλγκίρις έκανε επιμέρους σκορ 13-2 και προηγήθηκε 35-30 με τον Γιανκούνας, στα 3'32" για το φινάλε του ημιχρόνου!

Εν τέλει η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 47-39, έχοντας 7/12 τρίποντα (58.3%) και 15 ριμπάουντ (7 επιθετικά) κόντρα στην Μπάμπεργκ που σούταρε 3/4 τρίποντα και είχε μόλις 7 ριμπάουντ. Οι Λιθουανοί βρήκαν ρυθμό στην επίθεση μέσα από την πιεστική τους άμυνα, ο Ουλανόβας έστειλε τη διαφορά στο +16 (66-50, 26'19") ενώ η Ζαλγκίρις έκανε επιμέρους σκορ 24-16 στην τρίτη περίοδο και προηγήθηκε με 71-55 στο 30'!

Η Μπάμπεργκ έριξε τη διαφορά στους 10 (73-63, 31'27") όμως οι γηπεδούχοι δεν απειλήθηκαν ουσιαστικά, κράτησαν το προβάδισμα ως το τέλος κι έφτασαν στη νίκη με 86-72.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Ζαλγκίρις είχε 58.3% στα τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο (7/12) ενώ το δίδυμο των Πάνγκος (15π., 5/7 τρίπ.), Γιανκούνας (11π.) έκανε τη διαφορά για τους Λιθουανούς που έχτισαν διαφορά σε αυτό το διάστημα (47-39). Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους είχε 34 επιθετικά ριμπάουντ, τα 14 εκ των οποίων επιθετικά.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Παούλιους Γιανκούνας ηγήθηκε επιθετικά της Ζαλγκίρις. Τελείωσε το ματς με 23 πόντους (10/10 βολ., 5/11 δίπ., 1/2 τρίπ.), 9 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 7 κερδισμένα φάουλ και 4 λάθη σε 29'40". Από κοντά κι ο Κέβιν Πάνγκος, με 19 πόντους, 6 ασίστ, 3 ριμπάουντ και 6/12 τρίποντα σε 31'53".

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Νικολό Μέλι έμεινε στο παρκέ για 29'16", έχοντας μόλις 3 πόντους με 1/2 βολές, 1/3 δίποντα και 0/1 τρίποντο σε αυτό το διάστημα.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Η Μπάμπεργκ ξεκίνησε την τέταρτη περίοδο με επιμέρους σκορ 8-2, μείωσε σε 73-63 με το τρίποντο του Ντάριους Μίλερ (7π., 1/4 τρίπ.) στο 31'27" ωστόσο δεν κατάφερε να ολοκληρώσει την ανατροπή κόντρα στη Ζαλγκίρις που διατηρούσε σταθερά το προβάδισμα στο σκορ.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Λέο Βέστερμαν είχε 10 πόντους, 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ σε 25'04"

ΤΙ ΞΕΧΝΑΝΕ: Η Μπάμπεργκ τα 14 επιθετικά ριμπάουντ της Ζαλγκίρις, οι γηπεδούχοι τίποτα.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Ο Λούκας Λεκαβίτσιους τα έβαλε με όλη την άμυνα της Μπάμπεργκ πριν σκοράρει εκτός ισορροπίας στις αρχές της δεύτερης περιόδου, για το 29-28.

Τα δεκάλεπτα: 18-22, 47-39, 71-55, 86-72.